logo Silvarium tisk

Značkaře v Olomouckém kraji čeká fůra práce, aby lidé na túrách nebloudili Olomoucký kraj – Kůrovcová kalamita způsobuje problémy i turistům. Pod rukama dřevorubců a rameny harvestorů totiž mizí smrky s turistickými značkami na desítkách kilometrů tras.

Oblastí nejvíce postiženou kůrovcem je Nízký Jeseník. Na Olomoucku se jedná o Šternbersko, okolí Svatého Kopečku a pramene Odry (na snímku nahoře, turistická značka na torzu jehličnanu je jedna z mála, která připomíná, že zde se kochali přírodou turisté mířící k prameni druhé nejdelší polské řeky pozn. red.). Značky však chybí i jinde, protože kůrovcová kalamita se rozšiřuje na další území.
Na Olomoucku budou muset značkaři domalovat symboly odhadem na sto třiceti kilometrech turistických tras. „Značky budeme muset přeznačit na pařezy, kam dáme plechové značky. Až stromy vyrostou, přemístí se na ně. Zatím budou při zemi hůře viditelné, ale to se nedá nic dělat," shrnul značkař Zdeněk Šišma.

Na severu kraje je třeba obnovit odhadem šedesát kilometrů tras. „Je to zejména zejméČerné zejmév oblasti kolem Černé Vody, Zlatých Hor a Bradla. Více je zasažené Jesenicko než Šumpersko," shrnul značkař David Mičunek.

ZNAČKY NECHÁVAJÍ

Problém s chybějícím značením vnímá i správce rozhledny na Biskupské kupě u Zlatých Hor. V této oblasti porosty smrku uhynuly na rozsáhlých plochách. „Někde se lesáci snaží a nechají stromy se značkami stát.
Jinde jsou ale stromy se značkami kompletně dole. Je to třeba na trase přes zříceninu Leuchtenštejn, tam jsou úplné holiny," řekl Petr Mikel.

Lesníci berou na práci značkařů a orientační body pro návštěvníky ohledy. Pokud je to možné, na mnoha holinách nechali stát torzo smrku s turistickou značkou. „Při zpracování kalamit se snažíme v maximální míře turistické značení zachovat. Pokud musí pryč, kontaktujeme turisty a informujeme je, aby měli přehled o tom, kde bylo nutné zpracovat strom se značkou," popisoval Jiří Sládek, šternberský správce Lesů ČR.

SPOLUPRÁCE S TURISTY

Ne u všech vlastníků porostů je však situace ideální.
„U církevních lesů spolupráce spolupráŽe spoluprástromy zatím neexistuje. Že se značkami chybí, se dozvídáme až z ohlasů lidí," konstatoval značkař David Mičunek. I zde by se nicméně měla situace zlepšit. Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc se chce stát partnerem Klubu českých turistů.

„Účelem partnerství bude podpora údržby stávajícího turistického značení na pozemcích arcibiskupství," stojí v memorandu nedávno uzavřeném mezi obcemi na Jesenicku a olomouckým arcibiskupstvím.
Peníze na obnovu značení poskytne Olomoucký kraj.

„Klub českých turistů má zásadní vliv na cestovní ruch v našem regionu. Hejtmanství mu proto na standardní obnovu tras přispěje částkou čtyři sta tisíc korun, dalších osmdesát tisíc přidá na značení v místech postižených kůrovcovou kalamitou," uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Klub českých turistů počítá s obnovou značení do konce roku. Lidem, kteří se chystají na túru, doporučují značkaři přibalit mapu a držet se vyznačených cest a terénu. „Někde úplně chybí les a značení nenajdou. Podle mapy se však zorientují. Hlavně se nespoléhat na to, že půjdu po barevné značce a dojdu do cíle," uzavřel Zdeněk Šišma.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě