Přihlásit

Kde vzít na dotace? Podojit státní lesy a Budvar (Euro)

Pravicová zemědělská politika neexistuje nikde v EU, říká nový šéf Ivan Fuksa

 

MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ

 

Na ministerstvu financí se točil kolem privatizací. Státní podniky chce přeměňovat i jako ministr zemědělství. Ivan Fuksa (ODS), který dosud agrární sektor vnímal hlavně jako konzument, ho teď provede veledůležitým obdobím. Bude naplněné dohadováním o tom, jaká bude po roce 2013 na dalších sedm let společná zemědělská politika Evropské unie. A půjde jako vždy o peníze. U nich také Fuksa, donedávna první náměstek ministra financí, na novém působišti začíná.

            Po pár dnech v úřadu má představu, kde ušetří polovinu z úspor předepsaných programovým prohlášením. Rychle se také porozhlédl po zdrojích, odkud by mohly přitéct další peníze. Vládní koalice to totiž nebude mít jednoduché. Zavazuje se k úsporám, přitom současně zemědělcům slibuje miliardy na přímé platby. Stát se tak snaží dorovnávat nižší úroveň dotací, kterou tuzemští farmáři dostávají z unijní kasy oproti sedlákům v původní evropské patnáctce. EU teď ovšem koketuje s myšlenkou nevyplácet v budoucnu rozhodující agrární dotace jen z bruselské pokladny. Přispívat by mohly také jednotlivé státy. K tomu už Fuksa svými plány připravuje půdu.

 

PŘISYPOU I FONDY

 

„V našem resortu jsou firmy, které vykazují slušný zisk,” uvádí ministr. Poohlíží se, co by mohlo kápnout z podniků Lesy České republiky a Budějovický Budvar. V tom ho inspiruje třeba společnost ČEZ, v níž byl donedávna místopředsedou dozorčí rady. „V první řadě musíme Lesy ČR a Budvar překlopit na akciovou společnost, a to jsou velké kroky,” dobře si uvědomuje Fuksa. Snadněji může peníze vytahovat z různých fondů, a s tím také počítá. Je už pravidlem, že na dotace zemědělcům přispívá Pozemkový fond. Aktuálně má na účtu kolem 3,5 miliardy korun nastřádaných z prodeje státní půdy a pronájmů nemovitostí. Nový ministr se chce podívat i na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), který vypomáhá podnikatelům ručením za bankovní úvěry a dotacemi úroků k úvěrům. Fond se už několik let umí obejít bez příspěvku ze státního rozpočtu.

            „Prostředky fondu jsou uloženy v bankách a je otázka, jak efektivně,” říká nový agrární šéf. Přemítá, zda by nebylo výhodnější si peníze půjčit. K tomu by ovšem potřeboval změnu zákona. PGRLF, jehož jediným akcionářem je ministerstvo zemědělství (MZe), ale těmito depozity ručí za bankovní úvěry. Vminulém roce poskytl garance ve výši zhruba 600 milionů korun a díky tomu si podnikatelé od bank vypůjčili přes šest miliard korun. Téměř 600 milionů korun vyplatil fond na dotacích úroků. V koaliční smlouvě se přitom vládnoucí strany zavazují, že okruh podpor z PGRLF do konce příštího roku ještě rozšíří.

 

AUDIT V LESÍCH

 

Pořádek chce nový ministr udělat hlavně v Lesích ČR, kam vedla i jeho první cesta. „Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy ČR přestaly být černou ovcí, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a pochybné projekty,” slibuje. Státní podnik by měl na Fuksův pokyn pozastavit veškeré probíhající i plánované tendry. Jejich efektivnost a transparentnost prověří ministerský tým vedený prvním náměstkem Romanem Bočkem (ODS). „Chceme se seznámit s tokem peněz a posoudit, zda se nějaké výdaje nedají zastavit, omezit či odsunout. Na vše chceme audit,” říká ministr. Situaci ve státním podniku chce probrat i s Jiřím Olivou (TOP 09), který jedenáct let Lesy ČR řídil, než musel v roce 2003 odejít.

            Po dlouhodobé vládě lidovců a sociálních demokratů v agrárním resortu je Fuksa po Petru Gandalovičovi druhým občanským demokratem a profesním neodborníkem. Fuksa, označovaný za Kalouskova muže, měl původně zamířit na dopravu. „Nejsem zemědělský expert. To má výhodu, že si dokážu udělat odstup,” říká. Loď se při změně kurzu může otáčet jen postupně, říkal Gandalovič a o nějaké převratné změny se nepokoušel. Ani Fuksa, který umí kormidlovat svižnou námořní jachtu, se k nabrání výraznějšího směru doprava nechystá. „Pravicová politika v zemědělství neexistuje nikde v Evropské unii. Vše je postavené na dotacích, pak už nemůžeme mluvit o svobodném trhu,” vysvětluje.

 

ZMĚNY V ČESKÉ REŽII

 

Chce ovšem využít prostoru, který je v české režii. A není úplně malý. K proklamovanému posílení vlastnických práv vede cesta přes pozemkové úpravy. Ty ministr řadí mezi důležité položky, u nichž nechce razantněji omezovat finanční příděl. Zaměřit se chce na protipovodňová opatření. Oživuje antibyrokratickou komisi, založenou za Gandaloviče. Její efekt není „jen” v tom, že ubude mnohdy nesmyslné papírování, které zatěžuje zemědělce. Časem by odbourávání byrokracie měli třeba zaznamenat lidé, kteří chtějí nakupovat na farmářských trzích. Mnohdy ale nemají co. Brzy je vyprodáno a organizátoři trhů marně pátrají po sedlácích, kteří by nabízeli produkty, po nichž je sháňka. Neexistují. Příliš přísné a nákladné požadavky hygieniků a veterinářů odradily zemědělce od toho, aby si zřídili minimlékárnu nebo minijatka. „Stačí se podívat do Rakouska a Německa, co vše se dá ve skromných podmínkách na statku udělat. K tomu potřebujeme upravit legislativu,” chystá se Fuksa.

            Během prvního týdne ve funkci ministr vyměnil dva ze šesti náměstků. S Romanem Bočkem, který na MZe přišel z dopravy, se Fuksa zná z Příbrami. „Úspěšně během roku a půl zvládl transformaci dvou nemocnic v okresním městě. Předtím to žádná politická reprezentace za patnáct let neuměla vyřešit,” chválí Fuksa svou pravou ruku. Ve funkci nepřežil Stanislav Kozák, který pět let řídil komoditní sekci. Na MZe působil už od časů Josefa Luxe a na „baráku” zažil sedm ministrů. Po sněmovních volreport bách Kozák přestoupil od lidovců do TOP 09. Díky tomu se neztratí, je vrchním ředitelem zemědělských agentur v okresech. I takto se „Topka” před komunálními volbami dostává do regionů. Kozáka nahradil spolustraník Karel Tureček, bývalý statutární náměstek Fuksova předchůdce Jakuba Šebesty. S odvoláním náměstka pro životní prostředí, výzkum a vzdělávání Jiřího Urbana (Strana zelených) zanikla i tato funkce. Zcela nový post náměstka pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU obsadil Juraj Chmiel, který byl ve Fischerově vládě ministrem pro evropské záležitosti vyslaným ODS. Fuksa si ponechal ekonomického náměstka Oldřicha Černocha, lesního náměstka Jiřího Nováka a náměstka pro vodní hospodářství Aleše Kendíka.

 

***

 

Požadavky hygieniků a veterinářů odrazují zemědělce od zřízení mlékárny či minijatek

 

IVAN FUKSA (47) Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Na pražské VŠE absolvoval postgraduální studium. Pochází z Příbrami, kde byl od roku 1992 deset let místostarostou a poté do roku 2006 starostou. Od roku 2007 byl prvním náměstkem ministra financí. Působil také v řadě dozorčích orgánů, například České exportní banky, ČEZ a EGAP. Dosud je členem dozorčí rady Letiště Praha. Předsedal komisi pro rozvoj Brdska, kterou zřídila Topolánkova vláda. Od roku 1992 je členem ODS. Je podruhé ženatý. S druhou ženou má dva syny. Jeho největší zálibou je sport. Vystoupil na Mont Blanc, účastnil se několika mezinárodních maratonů a mistrovství republiky v námořním jachtingu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby