Přihlásit

Kolik peněz sypou podniky do státní kasy? (TV Nova)

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka 
Vypadá to, že vláda bude muset omezit řadu svých původních plánů. Nebude na ně totiž dost peněz. 

Martin POUVA, moderátor 
Do státní pokladny totiž letos přiteče mnohem méně ze státních a polostátních podniků než v předchozích letech. 

Šimon PILEK, redaktor 
Ekonomická prosperita nerovná se prosperita státních firem. Třeba České poště dlouhodobě klesají tržby především z důvodu nahrazování klasické korespondence tou internetovou, podniků je ale víc. 

oznámení 
ČEZ. 

Šimon PILEK, redaktor 
Je z hlediska příspěvků státních a polostátních firem do rozpočtu neotřesitelnou jedničkou. Za posledních téměř 10 let energetickému gigantu ale klesají výnosy. Státu proto posílá jen asi 12 miliard. 

Ladislav KŘÍŽ, mluvčí ČEZ 
V posledních letech jsme byli postiženi krizí evropské energetiky, která byla doprovázená klesajícími cenami elektřiny, a to se samozřejmě podepsalo i na klesajících výsledcích ČEZu. 

Šimon PILEK, redaktor 
Situace by se ale prý měla začít obracet, a nejen kvůli růstu cen energií. 

Martin KUBA, expert na energetiku, /ODS/ 
...by se tam mělo objevit i to, že už jsou vyřešeny technické problémy, které se týkaly svárů třeba na velkých jaderných zdrojích, které nutily k větším odstávkám. 

oznámení 
Lesy České republiky. 

Šimon PILEK, redaktor 
Výrazně nižší jsou poslední roky i zisky Lesů České republiky. Ty bojují třeba se suchem. Hlavním problémem je ale kůrovcová kalamita. 

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR 
Těžíme především kalamitní dříví, které daleko hůře zpeněžíme než dříví, které je zdravé. Trh se dřívím je také přeplněný, takže dříví skladujeme, ale samozřejmě i prodáváme. A maximum prostředků investujeme do obnovy a ochrany lesa

Šimon PILEK, redaktor 
Loni Lesy České republiky poslaly státu 2 a půl miliardy korun. Letos kvůli problémům nepřispějí ani korunou. 

oznámení 
Budějovický Budvar. 

Šimon PILEK, redaktor 
Ani on letos státu příspěvek nepošle, bude totiž investovat do rozšiřování. Oproti loňskému roku tak rozpočet přijde o půl miliardy, které Budvar odvedl za rok 2017. 

Lukáš KONVALDA, ekonom 
Narazil na kapacitní limity. Bude například dokončovat nebo realizovat výstavbu nové varny, tak neodvede zase nic do státního rozpočtu. 

Šimon PILEK, redaktor 
Jsou ale i firmy, kterým se díky ekonomické prosperitě daří a které ztráty rozpočtu alespoň zčásti zmírní. 

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/ 
Čepro, MERO. To jsou firmy v gesci ministerstva financí, dosáhly druhého nejlepšího výsledku. Mohu také ještě zmínit český aeroholding, vlastně letiště. 

Šimon PILEK, redaktor 
Státní a polostátní firmy přispěly za posledních 5 let do státní kasy více než 90 miliardami korun. Krajské štáby a Šimon Pilek, televize Nova.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR zahájily investiční program "Vracíme vodu lesu"

Lesy ČR zahájily investiční program "Vracíme vodu lesu"

Lesnictví

Celostátní program Vracíme vodu lesu, největší v historii podniku, odstartovaly Lesy České republiky. Více než miliardu korun podnik investuje do staveb, které zadrží vodu v...

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

O Velikonocích opět vzplály požáry lesů po celé republice

Lesnictví

Aktualizováno 24. 4. Slunečné a suché počasí posledních dnů mělo za následek další lesní požáry. Nedostatek srážek v ČR bude přetrvávat. V úterý nebezpečí vzniku...

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Jarní rojení začíná: záludnosti při vyhledávání kůrovci napadených stromů

Lesnictví

Výše kalamitního základu pro letošní rok a reálná použitelnost odchytových zařízení bude více než kdy v minulosti klást důraz na včasné vyhledávání napadených stromů. Stejně...

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby