Přihlásit

Kraj chce změnu zákona kvůli jmelí (ČT 1)

Jan PIRKL, moderátor 
Kvůli přemnoženému jmelí v Moravskoslezském kraji, hejtmanství předkládá změnu v zákoně. Napadené stromy totiž po čase umírají a škůdce se v lokalitě objevuje čím dál častěji, a to i na dřevinách, na kterých dosud nerostl. Změna má pomoci radnicím proti jmelí účinněji bojovat. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Lezci s pilami, odborníci na postřik s rouškami a v ochranných oblecích nebo jako poslední možnost dřevorubci, jsou dosud jediní, kdo s invazivním škůdcem umí zatočit. Zaručený recept ale na boj proti jmelí dosud vědci nenašli. 

Jarmila UVÍROVÁ, náměstkyně hejtmana MS kraje /ANO/ 
Budeme moci uložit vlastníkům napadených dřevin, aby vlastně toto jmelí jakýmkoliv způsobem, který bude definován samozřejmě odstranili. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Za posledních deset let napadených stromů zeleným škůdcem v kraji raketově přibylo. Odborníci se ale neshodnou na tom, proč se mu právě v některých oblastech tak daří. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Domnívali jsme se, že to souvisí se znečištěním prostředí, ale není to úplně tak jednoznačné, protože to jmelí je třeba v CHKO Poodří v jižní části daleko víc než v té severní části Ostravě. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Dendroložka Eva Mračanská se jmelí věnuje už dlouhou dobu a má svou teorii o jeho šíření. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Je to Moravská brána, která je tahovou cestou ptáků a možná i proto, že ti ptáci tady táhnou a žerou ty bobule, že je rozšiřují. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Radnice do boje s parazitem investuje ročně nemalé peníze. Nejčastěji ho likviduje speciálním postřikem, ten ale do důsledku problém neřeší. 

Eva MRAČANSKÁ, dendroložka 
Krátkodobě ano, tam po tom postřiku rychle opadne, vypadá to velice pěkně, ale bohužel ono znova obráží, takže to vyžaduje opakovanou aplikaci. 

Tomáš INDREI, redaktor 
Zatímco ve středověku jmelí křesťané uctívali jako symbol života a ochrany před čarodějnicemi, dnes ho moravskoslezští politici vnímají jako hrozbu, která zabíjí stromy a ohrožuje rovnováhu v přírodě. 

redaktor /Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, ANO/ 
"Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměli možnost zásah proti škůdci nařídit, takže s expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu." 

Tomáš INDREI, redaktor 
Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve mohou být nebezpečné. Úřady doposud neměli možnost zásah proti škůdci nařídit, takže se expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák chce nový zákon poslancům předložit při nejbližší možné příležitosti a věří, že ho stihnou projednat ještě do konce roku. Tomáš Indrei, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby