logo Silvarium tisk

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Jen na území Ostravy je nutné ošetřit na dva tisíce stromů, v celokrajském měřítku desetitisíce. Šíření jmelí bílého na severu Moravy a Slezska dosáhlo takových rozměrů, že kvůli němu krajský úřad chystá návrh na změnu části zákona o ochraně přírody a krajiny.

„Míra napadení dřevin v našem regionu už dosahuje téměř sedmdesáti procent území. Nejvíce jmelí trápí oblasti Frýdecka, Novojičínska a také části Opavska," popsala aktuální stav náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Kraj vychází z podkladů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Podle těch se v posledních patnácti letech jmelí v regionu rozšířilo enormně a roste i okruh dřevin, jež napadá. Severovýchod republiky je na tom vůbec nejhůř v Česku. Další šíření je podle odborníků hrozbou.

„V současné době bohužel neexistuje způsob, jak přimět vlastníka napadené dřeviny, aby začal situaci aktivně řešit. Proto zvažujeme návrh na změnu části zákona tak, aby bylo napadení dřeviny jmelím zařazeno mezi škodlivé faktory. Při jejich výskytu by tak bylo možné vlastníkovi nařídit nezbytný zásah. Ať už by šlo o ošetření, ořez, nebo dokonce pokácení," vysvětlila Uvírová. Na přípravě znění návrhu krajský úřad právě pracuje.

Města a obce na likvidaci parazita, jenž se napojuje na cévní systém stromu, odebírá mu vodu a živiny a v krajním případě vede k jeho uschnutí, vynakládají statisíce. Například jen projektová dokumentace na ošetření dvou tisícovek ostravských stromů, jejíž vypracování ostravský magistrát právě zadal, přesáhne částku tří set tisíc.

„Prováděcí dokumentace bude podkladem pro zadání veřejné zakázky na uskutečnění eliminace šíření jmelí, které vytváří kulovité trsy s průměrem až jeden metr a je vážným rizikem pro zdraví stromů na území města," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že vytipované stromy se nacházejí v devatenácti z třiadvaceti ostravských obvodů.

„V některých obvodech jde o větší výskyt napadených stromů, například v Porubě, Michálkovicích a Slezské Ostravě. Jmelí bílé se začíná objevovat ve zvýšené míře i v lokalitách, jako jsou Komenského sady nebo areál ústředního městského hřbitova," upřesnila Vojkovská. Ošetřit stromy město plánuje mechanicky, tedy ořezem, i chemicky, což je novinka posledních let.

S postřikem už města v kraji mají zkušenost. Metodu, která zvyšuje produkci fytohormonu, jenž u stromů způsobuje podzimní opad listí a i jmelí díky němu opadá, již zkusil Frýdek-Místek, Karviná či Český Těšín. „Postřik způsobil u více než osmdesáti procent případů takové potlačení jmelí, že se výrazně snížilo mechanické poškození dřevin odlomením větví i působení jmelí na hostitelskou dřevinu," zhodnotila pilotní projekt, vyzkoušený předloni a loni, vedoucí karvinského odboru komunálních služeb Jana Maierová.
Plošně se chystají jmelí odstranit i Klimkovice, peníze chtějí získat z dotací. „Chystáme projekt na lokalizaci a odstranění jmelí v celém katastru s využitím dotace ze Státního fondu životního prostředí. Jsme ve fázi, kdy objednáváme projekt," řekl starosta Zdeněk Husťák.

Jmelí napadá nejen vzrostlé listnaté stromy, často je třeba na jabloních a výjimkou nejsou ani borovice či jedle. Na Odersku patří jedle ke stromům, na nichž jmelí již roste běžně. Pás území od Třinecka přes Frýdecko-Místecko na Novojičínsko a Odersko je postižen nejvíce.

„Ale obecně je region jmelím napadený hodně. V podstatě máme zajmelenou celou severní Moravu a Slezsko, vyjma některých částí Bruntálska," komentovala dendroložka Správy CHKO Poodří Věra Polochová. Dodala, že už při napadení padesáti procent stromu se většinou doporučuje jeho pokácení.

Jmelí šíří ptáci, kteří se živí jeho bobulemi. Proč je nejpostiženější severní Morava a Slezsko, méně pak Olomoucký kraj a jižní Morava, zatímco Čechy ne, odborníci nevědí. Důvodem může být tah ptáků.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě