Přihlásit

Krajem se má prohnat další orkán (Mladá fronta Dnes)

Název: Krajem se má prohnat další orkán
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 20.01.2007
Autor: RADEK DUCHOŇ
Rubrika: Kraj Karlovarský

Vítr dosahoval v Krušných horách až 180 kilometrů za hodinu * Některá města byla bez proudu přes noc až do odpoledne

Karlovarský kraj - Meteorologové varují před dalšími silnými poryvy větru. Karlovarským krajem se tak může prohnat orkán rychlostí až 130 kilometrů v hodině. Na horách možná ještě silnější. Výstraha platí od včerejšího odpoledne až do nedělního pozdního večera. Neměl by ale dosáhnout takové rychlosti jako předešlou noc.
 Navíc ČEZ vyhlásil stav nouze. V mnoha obcích a městech v regionu nešel kvůli desítkám porušených vedení od čtvrtečního podvečera a během pátku elektrický proud, což způsobilo řadě domácností a podnikatelům obrovské problémy. Například v Lokti a v Chodově nešly některé děti do školy, jiné se učily v zimních bundách.
 Vítr dosahující v Krušných horách až 180 kilometrů v hodině v noci na pátek vyvracel stromy, ochromil dopravu a v Hazlově na Chebsku narazil osobní vlak do stromu. Jeden cestující utrpěl naštěstí jen lehká zranění. Lesní správci odhadují, že popadalo až několik statisíců kubíků dřeva.

Vítr bude o něco slabší

"Tak silný vítr, který se Karlovarským krajem prohnal během noci na pátek, by již do neděle foukat neměl. Jeho síla ale stejně dosáhne téměř sto třiceti kilometrů za hodinu. To platí zejména pro hory," řekl plzeňský meteorolog Pavel Kopeček.
 Přes víkend bude podle předpovědi oblačno a pršet. Teploty vzduchu by se měly pohybovat okolo 7 až 13 stupňů Celsia. Na některých místech v republice dokonce kvůli dešti hrozí, že by se mohly zvednout hladiny řek. "To ale s největší pravděpodobností nebude případ Karlovarského kraje. Zde by srážky neměly být tak vydatné," dodal Kopeček.
 Horská služba varuje, aby lidé při silném větru omezili vstup do lesa. Lesníci sčítají škody. "Podle prvotních odhadů popadalo sedmdesát až sto tisíc kubíků dřeva," řekl zástupce lesního správce Lesní správy Horní Blatná Jiří Štěch.
 Jediní, kdo asi měli radost ze silného větru, byli školáci. V Lokti a v nedalekém Chodově nemuseli kvůli vypadlé elektřině do školy. "Některé děti si rodiče nechali doma. Ostatní se učily v zimních bundách," informovaly učitelky.
 V Chodově se děti zahřívaly v tělocvičně. "Děti, pro které si rodiče nepřišli, jsme z bezpečnostních důvodů domů pustit nemohli. Mezi dětmi se ovšem vše brzy rozkřiklo, a tak volaly rodičům z mobilů, ať si pro ně přijdou. Dvě hodiny se děti učily v zimních bundách a v botách a pak šly do haly zahřát se sportovními soutěžemi. Nefungovala ani školní jídelna," řekla ředitelka chodovské základní školy Iva Šípová.
Pokračování na str. B3

PODIVNÁ ZIMA Místo sněhu přišel silný vítr. Hasiči vyjížděli v kraji více než sto padesátkrát
Pokračování ze str. B1
Vedení školy proto obvolalo rodiče dětí, aby si pokud možno pro ně přišli. "Neměli jsme jen čím nakrmit. Vždy jsme to v podobných situacích řešili tak, že jsme dětem koupili pečivo, ale ona nepekla ani pekárna," řekla ředitelka chodovské základní školy Iva Šípová.

Pekárna přišla o statisíce

"Nepečeme, nevaříme," řekla smutným hlasem vedoucí provozu chodovské pekárny Pekosa Karolina Muričová.
 "Už nyní máme velké ztráty. Dá se mluvit o statisících korun. Mimo jiné pečivem, knedlíky a sladkostmi zavážíme celou republiku.
Čekáme každou chvíli, až zapnou elektřinu a potom pojedeme nonstop," dodala.
 V Lokti kvůli výpadku proudu musely prodavačky v potravinách chodit s baterkou v ruce. "V obchodě je tma, nejdou nám kasy ani počítač. Na dveřích jsem měla ceduli, že je zavřeno, ale pod ní jsem měla poznámku, ať lidé chodí zadem. S každou zákaznicí jsem chodila zvlášť s baterkou v ruce. Potom jsme nákup pracně počítaly na papíře," informovala Eva Lebedová z prodejny Alfa therm v Lokti.

ČEZ musel opravit kilometry vedení

Ještě včera odpoledne byl bez proudu Loket, Chodov, Nejdek a řada dalších obcí v kraji. Zaměstnanci ČEZu a další firmy museli opravit desítky kilometrů poničeného vedení. "ČEZ vyhlásil včera od sedmé hodiny ranní v západních Čechách stav nouze. Bez dodávky se ocitlo sedmadvacet procent našich odběrných míst," informoval mluvčí ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka. "Daří se nám odstraňovat poruchy na páteřních sítích a kolem šestnácté hodiny se rozsvítil Chodov. Všechny následné opravy se tak podstatně zrychlily. Na elektřinu si musí počkat ještě Loket či část Nejdku a Aše," dodal Sobotka.

Bez elektřiny byl i ústav

"Bez elektřiny zůstává Ústav sociálních služeb Na Patě v Aši. Větší škody zaznamenala Základní škola v Sokolově, věznice v Horním Slavkově a vítr rovněž poškodil střechu na panelovém domě v Chebu," řekla mluvčí kraje Andrea Bocková.
 Vítr poškodil kromě střechy kostela na Božím Daru i objekt celnice. "V Hazlově na Chebsku narazil osobní vlak s osmnácti cestujícími do stromu. Jeden cestující utrpěl lehké zranění. Zdravotníci se museli na místo složitě dostávat asi dva kilometry pěšky, řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Hutta. Ve Velké Hleďsebi na Chebsku spadl strom na osobní auto. Posádce vozu se naštěstí nic nestalo, v Polné na Ašsku spadl strom na muže. Ten utrpěl naštěstí jen lehčí zranění. Vítr sroloval také střechu na domě v Aši. Kvůli odpadávajícím kusům krytiny museli hasiči ještě v noci ulici uzavřít. Náporům větru neodolala ani střecha obecní moštárny a bývalé továrny Kovo ve Velké Hleďsebi, v Hranicích musí opravit střechu mateřské školy. Kvůli dlouhodobému výpadku proudu odpadly noční i ranní směny v hranických továrnách, město přišlo i o smrk před radnicí. Vítr poškodil i střechu kostela ve Skalné, kam chodí i fotbalista Pavel Nedvěd.
 "Vítr odnesl kus střechy na kostele svatého Jana Křtitele. V kostele v Kopanině spadly nějaké tašky ze střechy," řekl místní farář Piotr Libner.

* Krizové linky
Poruchy elektřiny 840 850 860
Poruchy plynu            1239
Poruchy vody:
Karlovy Vary 800 101 047,
Mar. Lázně 354 622 230,
Sokolov 352 304 111, Cheb
354 422 276, Aš 354 525 803,
Toužim 353 226 851

***

* Co poničil vítr
Nejvíce postižená místa - střechu kostela svaté Anny na Božím Daru, objekt celnice, střechu hotelového komplexu na Klínovci a řadu dalších. Vyvrátil desítky stromů v okolí Klínovce, Jáchymova, Abertam, Horní Blatné a Potůčků - popadané stromy uzavřely hlavní silniční tah vedoucí z Karlových Varů do Plzně, a to hned na několika místech - střechu neobydleného domu v Horním Slavkově - v Hazlově na Chebsku narazil osobní vlak s osmnácti cestujícími do stromu, lehce se zranil pouze jeden člověk - ve Velké Hleďsebi spadl strom na osobní automobil, posádce vozu se naštěstí nic nestalo - v Polné na Ašsku spadl strom na muže, utrpěl lehčí zranění. ošetřit jej museli lékaři - sroloval střechu na obytném domě v Nádražní ulici v Aši - neodolala ani střecha obecní moštárny a bývalé továrny Kovo ve Velké Hleďsebi - v Hranicích musí opravit střechu mateřské školy - kvůli dlohodobému výpadku proudu odpadly noční i ranní směny v hranických továrnách - v Chebu v areálu Krajinné výstavy neodolal větru vzrostlý modřín - Loket, Chodov, Nejdek, Boží Dar a řada dalších obcí v Krušných horách byla bez dodávek elektrického proudu

Foto popis: STŘECHA KOSTELA. Orkán, který se v noci ze čtvrtka na pátek prohnal Karlovarským krajem, poničil i kostel svatého Jana Křtitele ve Skalné, kam chodí na mši i zdejší slavný rodák, fotbalista Pavel Nedvěd.
Foto Autor - Foto - MAFA - MARTIN STOLAŘ

Foto popis: TEMNO. V jednom z loketských obchodů si včera svítili svíčkami. Elektřina ve městě nešla až do podvečera.
Foto Autor - Foto - MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojené bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby