Přihlásit

Krize u lesnických firem (ČT 24)

Název: Krize u lesnických firem
Zdroj: ČT 24
Datum: 12.01.2007
Moderátor: Petra Krmelová
Relace: Ekonomika ČT24

Moderátor (Petra Krmelová):
Ředitel společnosti Lesy České republiky jednal s odbory o propouštění zaměstnanců zpracovatelských firem. Ti viní státní podnik z toho, že kvůli průtahům kolem tendru na lesní zakázky nemají dřevo a budou muset propouštět. Vedení Lesů České republiky odpovědnost za situaci odmítá.

Redaktor:
Stávka nehrozí, není pro ni důvod, vzkazuje zaměstnancům pil, kterým hrozí propouštění kvůli nedostatku dřeva, předseda jejich odborů.

Host (Rudolf Kyncl, předseda, OS DLV):
Neřeknu vám ohromující zprávu, že díky této situaci odborový svaz vyhlásí stávku, to dělají páni podnikatelé.

Host (Petr Gandalovič, ministr zemědělství, /ODS/):
Jsem především rád, že k tomu odboráři přistupují takto odpovědně a nepřistupují k žádným nátlakovým akcím. Celou situaci považuji za velmi závažnou a určitě se jí budu věnovat v nejbližší době.

Redaktor:
Ředitel společnosti Lesy České republiky, která má na starosti zhruba polovinu tuzemských lesů, odpovědnost za propouštění odmítá. Dřeva je prý dostatek, v prosinci dokonce v rámci takzvané předsunuté těžby firmy vytěžily 600 tisíc kubíků do zásoby. Dřevo nemají podle ředitele Lesů České republiky jen podniky s neschopnými manažery.

Host (František Koníček, generální ředitel, Lesy ČR):
Já být vlastníkem a akcionářem takovéto pily, tak první, co udělám, pravděpodobně dám výpověď, protože neznám managera, který první nebo druhý pracovní den u takovýchto provozů nemá průměrně logisticky zpracované zásoby řádově na 14-30 dnů.

Redaktor:
Jenže, majitelé pil si stojí za svým. Za to, že ve skladech nemají dostatek dřeva, můžou podle nich průtahy kolem tendrů na lesní zakázky. O jejich platnosti rozhodne Antimonopolní úřad až koncem ledna. Právě kvůli tomu se začne letos těžit s dvouměsíčním zpožděním. Některé pily tak nemají dřevo a zvažují hromadné propouštění. Odbory ale majitele, kteří se chystají propouštět, podezřívají, že nejasnosti kolem tenderů využili jen jako záminku.

Host (Rudolf Kyncl, předseda, OS DLV):
Pravděpodobně asi nejlepší cesta jejich bude hledat levnější pracovaní sílu.

Redaktor:
Zaměstnanci dřevozpracujících firem tedy zatím u odborů příliš podporu nemají, budou se ji proto snažit hledat přímo u premiéra. Už v pondělí Mirkovi Topolánkovi pošlou otevřený dopis, ve kterém ho upozorní na to, že jde o největší krizi v oboru za posledních 20 let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby