Přihlásit

Krize u lesnických firem (ČT 24)

Název: Krize u lesnických firem
Zdroj: ČT 24
Datum: 12.01.2007
Moderátor: Petra Krmelová
Relace: Ekonomika ČT24

Moderátor (Petra Krmelová):
Ředitel společnosti Lesy České republiky jednal s odbory o propouštění zaměstnanců zpracovatelských firem. Ti viní státní podnik z toho, že kvůli průtahům kolem tendru na lesní zakázky nemají dřevo a budou muset propouštět. Vedení Lesů České republiky odpovědnost za situaci odmítá.

Redaktor:
Stávka nehrozí, není pro ni důvod, vzkazuje zaměstnancům pil, kterým hrozí propouštění kvůli nedostatku dřeva, předseda jejich odborů.

Host (Rudolf Kyncl, předseda, OS DLV):
Neřeknu vám ohromující zprávu, že díky této situaci odborový svaz vyhlásí stávku, to dělají páni podnikatelé.

Host (Petr Gandalovič, ministr zemědělství, /ODS/):
Jsem především rád, že k tomu odboráři přistupují takto odpovědně a nepřistupují k žádným nátlakovým akcím. Celou situaci považuji za velmi závažnou a určitě se jí budu věnovat v nejbližší době.

Redaktor:
Ředitel společnosti Lesy České republiky, která má na starosti zhruba polovinu tuzemských lesů, odpovědnost za propouštění odmítá. Dřeva je prý dostatek, v prosinci dokonce v rámci takzvané předsunuté těžby firmy vytěžily 600 tisíc kubíků do zásoby. Dřevo nemají podle ředitele Lesů České republiky jen podniky s neschopnými manažery.

Host (František Koníček, generální ředitel, Lesy ČR):
Já být vlastníkem a akcionářem takovéto pily, tak první, co udělám, pravděpodobně dám výpověď, protože neznám managera, který první nebo druhý pracovní den u takovýchto provozů nemá průměrně logisticky zpracované zásoby řádově na 14-30 dnů.

Redaktor:
Jenže, majitelé pil si stojí za svým. Za to, že ve skladech nemají dostatek dřeva, můžou podle nich průtahy kolem tendrů na lesní zakázky. O jejich platnosti rozhodne Antimonopolní úřad až koncem ledna. Právě kvůli tomu se začne letos těžit s dvouměsíčním zpožděním. Některé pily tak nemají dřevo a zvažují hromadné propouštění. Odbory ale majitele, kteří se chystají propouštět, podezřívají, že nejasnosti kolem tenderů využili jen jako záminku.

Host (Rudolf Kyncl, předseda, OS DLV):
Pravděpodobně asi nejlepší cesta jejich bude hledat levnější pracovaní sílu.

Redaktor:
Zaměstnanci dřevozpracujících firem tedy zatím u odborů příliš podporu nemají, budou se ji proto snažit hledat přímo u premiéra. Už v pondělí Mirkovi Topolánkovi pošlou otevřený dopis, ve kterém ho upozorní na to, že jde o největší krizi v oboru za posledních 20 let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby