logo Silvarium tisk

KAŽDÝ TÝDEN PŘEDSTAVÍ HN JEDNU OBLAST ČESKA, KDE SI LIDÉ A KRAJINA MUSELI ZVYKNOUT NA VÝRAZNÝ RŮST PRŮMĚRNÉ ROČNÍ TEPLOTY.

Vědce ta představa znepokojuje. Hřebeny Krkonoš s travnatými loukami, ostrůvky kleče i kamennými moři může v budoucnu zarůst smrkový les. Zmizely by nynější rostliny, zvířata či hmyz. Zatímco dnes se nejvyšší české hory mohou pochlubit ojedinělou arktoalpinskou tundrou obydlenou alpskými i severskými druhy, postupné oteplování hrozí tím, že Krkonoše s nejstarším národním parkem na českém území o svoji výjimečnost přijdou. Průměrná roční teplota v horách jde stále nahoru, na vrcholu Sněžky se od roku 1961 zvýšila o jeden a půl stupně Celsia.

Zdánlivě pustá tundra se proto mění. Je to vidět třeba na Labské či Pančavské louce poblíž Vrbatovy boudy. „Smrky se vyskytují čím dál výše, už i ve výšce 1300 metrů přibývá smrkových rodinek," ukazuje botanik ze Správy Krkonošského národního parku Jan Štursa na několik stromků poblíž cesty. Podle pozorování vědců se posunuje i horní hranice souvislého lesa. „Za posledních padesát let je to každý rok o 40 centimetrů, což je hodně," míní botanik.

Celý článek naleznete v deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě