Přihlásit

Krnov sčítá škody po vichřici, rozsah kalamity je obrovský (Bruntálský a krnovský deník)

FIDEL KUBA

Přes sedm tisíc kubíků dřeva po nedělní a pondělní vichřici leží v polomech a vývratech, které vznikly v rajonu Lesní správy města Krnova.

 

Krnov - Nejhorší kalamita po řádění větru z počátku tohoto týdne je v okolí Kamenné boudy a Mořského oka nad Starými Purkarticemi, kde se stovky smrků rozlámaly jeden přes druhý do neprostupné změti, takže tato turisticky atraktivní lokalita je v současnosti pro výlety nevhodná. Zatím byly zprůchodněny jen hlavní tahy pro lesní techniku. Silnice třetí třídy mezi Karlovicemi a Starými Purkarticemi, kterou přehradily padlé stromy, je neprůjezdná. Na odstranění škod pracuje lesní závod, ale v lokalitě stále hrozí další vývraty v podmáčeném terénu. „Na porostech sice vichřice napáchala obrovské škody, ale na druhé straně si vybrala pro nás velmi příznivý okamžik, kdy je na trhu hlad po dřevu. Výkupní ceny dřeva v posledních měsících šly výrazně nahoru. Mezi plánovanou těžbou a kalamitní těžbou je obrovský rozdíl v kvalitě dřeva. Nyní jsme naštěstí v situaci, kdy se bez problémů prodá za slušnou cenu i nekvalitní polomové dříví, které slouží jen na topení,” informoval krnovské zastupitelstvo Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova.

Také v příměstských lesích nad Krnovem i přímo ve městě se ještě dnes rozléhají zvuky motorových pil dřevorubců. Smutný pohled v těchto dnech nabízí například krnovská ulice Stinná, pro kterou byl stín pod korunami stromů tak typický, že jí dal pojmenování. Bude trvat dlouho, než Stinná ulice bude zase doopravdy stinná.

„Na mnoha místech v Krnově padly stromy, takže celkové škody ještě nemáme sečteny. A nešlo při tom jen o stromy mladé, nemocné nebo s měkkým dřevem. Překvapilo mě, že vítr dokázal před gymnáziem ukroutit i zcela zdravou pevnou a silnou větev dubu,” uvedla krnovská místostarostka Alena Krušinová, podle které je v celém Krnově nejhorší situace nad penzionem Koliba. „Nechce se věřit, kolik velkých stoletých stromů tam vítr dokázal vyvrátit. Přestože technické služby každý den pracují na odstranění kalamity, silnička od Salvátora ke cvilínským schodům je stále ještě uzavřená. Protože kvůli rozmáčené půdě došlo k několika vývratům také v zahradách mateřských škol, preventivně jsme až do odvolání vyhlásili zákaz využívání zahrad, takže děti mohou být jen v budově školky,” dodala místostarostka Krušinová.

Kvůli podmáčené půdě a riziku vývratů nadále zůstává uzavřený například Chářovský park nebo Staré Hliniště. Ve Smetanových sadech lípa zničila prolézačky na dětském hřišti a druhá se jen těsně vyhnula skříňce na barometr, která nedávno byla prohlášena památkou jako cenný doklad drobné parkové architektury z počátku minulého století.

Některé nejmohutnější lipové kmeny byly odloženy pro potřeby řezbářů, takže možná z nich vzniknou figury do obřího betlému. Město vychází vstříc i občanům, kteří si chtějí povalené stromy sami zpracovat na palivové dříví. „Necháváme zájemcům vývraty zadarmo, protože je to nejlevnější a nejrychlejší způsob, jak se dřeva zbavit. Lidé jsou ale vybíraví, a o měkké dřevo, nebo takové, co špatně hoří, vůbec není zájem. Například kaštany a lípy nikdo nechce. Zlobí nás ale, když si odvezou jen nejlepší dřevo, a větve nechají na místě,” dodal Štefan Ledvoň z technických služeb.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby