logo Silvarium tisk

VRCHLABÍ / Přestože suché a mírné zimy a stále teplejší léta způsobují v České republice masivní nástup kůrovce, podle správců Krkonošského národního parku letos na horách ke kalamitě nedojde. Vyvozují to z pravidelných kontrol lapačů a odchyceného počtu lýkožrouta. Zároveň však varují, že kombinace velkého sucha a prudkých bouří by situaci mohla výrazně zhoršit.
Nástup kůrovce na území parku, na rozdíl od některých lesů v nížinách České republiky, zpomalilo chladnější a v Krkonoších na srážky bohatší jaro. „Obavy, které jdou celou republikou, se v Krkonoších zatím nenaplňují. Letos máme docela příznivý vývoj počasí, srážky z posledních měsíců jsou nad loňskou úrovní," říká vedoucí územního pracoviště Správy KRNAP v Horním Maršově Pavel Kout.
Od roku 2013 se objem kůrovci napadeného dřeva na území parku drží na stejné úrovni, vloni dokonce v meziročním porovnání poklesl. Jediné, co by mohlo zamíchat kartami, je kombinace extrémního sucha a silných větrných bouří, která by narušila lesní komplexy a nastartovala kůrovce v příštích letech. Lesníci hlídají hlavně porostní stěny lesa, které jsou otevřené do pasek.
„Když stromy v důsledku silného větru padnou nebo musíme ty napadené kůrovcem pokácet, otevře se část lesa, která není tolik zavětvená. Je to, obrazně řečeno, jako když kůrovci otevřeme dveře do spíže," vysvětluje náměstek ředitel správy parku Jakub Kašpar. Riziko přemnožení kůrovce je největší ve východních partiích Krkonoš.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě