Přihlásit

Kůrovcová kalamita se šíří jako lavina a nevyhýbá se ani rekreačním nebo sportovním areálům, které se nacházejí v blízkosti lesů (Prima)

Matěj MISAŘ, moderátor
Kůrovcová kalamita se šíří jako lavina a nevyhýbá se ani rekreačním nebo sportovním areálům, které se nacházejí v blízkosti lesů.

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka
Jednou takovou lokalitou je odpočinková a sportovní zóna Komora u táborského sídliště nad Lužnicí. I tamní stromy napadl kůrovec.

Matěj MISAŘ, moderátor
Pracovníci táborských městských lesů je teď musí vykácet a místo vyčistit, aby mohli zasadit nové stromy.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Místo lesa holá pláň. Právě tady řádil kůrovec. Na místě, kde byl 1 strom vedle druhého, je teď 10 kontrolovaných ohnišť. Po škůdci nesmí zůstat vůbec nic. V tomto prostoru nedaleko táborského sídliště rostly smrky. Bylo tu 150 kubíků dřeva a 50 kubíků skončilo v plamenech. Táborské lesy hospodaří na ploše téměř 2000 ha. Více než 50 % stromů budou muset zlikvidovat. A podle lesníků prý bude ještě hůř.

Stanislav VYHNAL, jednatel lesů města Tábor
Obecně v lesnické veřejnosti se očekává ta kulminaci toho kůrovce až v příštím roce, byť je vlastně Vysočina je téměř zničena.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Dřeva už je tolik, že jeho cena prudce klesá. Škody odhadují lesníci jen tady na Táborsku na desítky milionů korun. Podle odborníků z Czech Forest klesla průměrná výkupní cena metru krychlového dřeva o 100-150 Kč. Celkové škody na tuzemských lesích jen za letošek odhadují až na 40 miliard korun.

Stanislav VYHNAL, jednatel lesů města Tábor
Tadyhle naklade samička vajíčko, tady je matečná chodba, z níž jsou potom chodby těch larev.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Tento kmen představuje zhruba kubík dřeva. Vylétnout z něho může až 200 000 jedinců kůrovce. Takových stromů brouk napadl tisíce. Bez pomoci brigádníků se lesníci neobejdou. Vyčistit pokácený les a následně spálit kůrovcem napadené klestí. Jim pomáhají studenti střední školy.

Milan ŘÍHA, student VOŠZ, Tábor
Je to pro přírodu, takže jsme určitě ochotni pomoct.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Až se lesníkům podaří oblast od kůrovce úplně vyčistit, vysadí tu se studenty nový les. Jenže, aby plnohodnotně nahradil ten původní, potrvá to ještě desítky let než stromy vyrostou. A navíc stále hrozí, že se sem kůrovec znovu vrátí. Jiří Bydžovský, televize Prima.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby