logo Silvarium tisk

Smrkové porosty mizejí na Jesenicku ve velkém.
Nahradit by je mohly jiné druhy stromů Jesenicko – Rozsáhlé odumírání smrkových porostů na Jesenicku postupuje.
Loni dřevorubci v okrese vytěžili 350 tisíc kubíků kůrovcového dříví a letos může být situace ještě horší. Podle odborníků porosty tohoto jehličnanu na mnoha místech regionu zmizí. Zároveň to představuje šanci vybudovat druhově pestřejší a odolnější lesy.
Smrkové porosty ve velkém odumírají na Zlatohorsku a Mikulovicku, ale také v okolí Černé Vody, Jeseníku či v severní části Rychlebských hor. „Zasaženy jsou především lokality v nižších nadmořských výškách do šesti set metrů nad mořem, kde jsou pro smrk nevhodné podmínky," shrnula vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Jeseník Regina Weiserová.

NELZE TO ZASTAVIT

Hlavní příčiny lesníci spatřují ve zvyšujících se teplotách a nedostatku srážek.
Chřadnou tak smrky v nižších a středních polohách, kam přirozeně nepatří. Oslabené stromy se pak nemohou bránit kůrovci nebo houbě václavce. Bývalý lesní správce Miroslav Dušek nazývá současnou situaci ekologickou katastrofou. „Příroda řeší určitou jednostrannost tak, že likviduje jistý biologický druh. Tento proces nelze zastavit, člověk na to nemá," konstatuje.
Někteří lidé upozorňují na to, že situaci na mnoha místech nikdo neřeší. „Vídám v lese stát skupinky kůrovcem sežraných smrků. Jsou tam měsíce. Když je nikdo neodklidí, je jasné, že se z nich brouk šíří dál," říká František Černý, který se pohybuje napříč regionem. Lesníci odmítají, že by situaci zavinili. Situaci však komplikuje rozsah problému, nedostatek pracovních sil, strnulá legislativa, praxe zadávání lesnických zakázek i to, že pro tak velké množství kůrovcového dřeva není odbyt.
Pro řešení situace lesníci dělají všechno, jsou ale na pokraji sil. Znám jednoho, od kterého odešla družka, protože ho kvůli práci téměř dva roky neviděla," poznamenává Miroslav Dušek.

JINÝ POSTUP

Východisko vidí v co nejpestřejší druhové skladbě nově sázených porostů.
„V našich lokalitách jsme schopni zalesňovat sedmnácti druhy dřevin včetně třešně. Ve světovém měřítku mizí vzácné ebenové dřevo a třešeň je může částečně nahradit," poukazuje na málo známý fakt.
Situaci by mohla napomoci i novelizovaná vyhláška o ochraně lesa.
Dosud se plýtvalo lidskými silami a těžařskými kapacitami na likvidaci suchých stromů, které kůrovec již opustil. Novela ukládá povinnost vyhledávat a likvidovat kůrovce v dosud živých stromech," zmínila Regina Weiserová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě