Přihlásit

Kůrovcová revoluce? Drony s kamerou zjistí i neviditelné napadení stromů (seznamzpravy.cz)

Drony, které cílí na nejrozšířenějšího škůdce, lýkožrouta smrkového, pracují se špičkovou technologií. Po napadení tímto druhem kůrovce začne ze stromu nejdřív opadávat kůra. Tento proces není z fotografií pořízených dronem z výšky vidět. V Plzni proto nasadili do zápolení s lýkožroutem novinku.

„Chceme provádět skenování vybrané oblasti pomocí multispektrální kamery nesené dronem WingtraOne. Tato kamera snímá vegetaci i ve spektrech, která jsou pro lidské oko neviditelná. Naším cílem je tedy ověřit hypotézu, že pomocí dat z multispektrální kamery dokážeme zjistit okem neviditelné napadení stromů. Tak bychom mohli odhalit postižené stromy v době, kdy je tento druh kůrovce ještě neopustil, a zamezit tak jeho dalšímu šíření. Pro analýzu dat vyvíjíme vlastní aplikaci, která by měla data efektivně vyhodnocovat," vysvětlil Pavel Šmíd, ředitel úseku dronů Správy informačních technologií města Plzně.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+11 # Lynx 2020-04-24 18:06
Problém asi nastane v případě kalamitního stavu, kdy po rojení najednou Ips během týdne sežere několik hektarů, které tento pátek jsou zcela zdravé a příští pátek samá drtinka.
To by pak jedině musel následovat další dron(y) s výsadkovými kapslemi. Ve výsadkových kapslích by čekaly desítky výkonných nanorobotů. Jeden takový nanorobot je schopen ošetřit jeden strom během dne . Celý jej projde po povrchu a s pomocí senzoru indikuje a přesně lokalizuje každý závrt, kde je čerstvě přítomný Ips typographus. Pomocí výkonné letální nanopistole brouka bleskově eliminuje a pokračuje dále v rekognoskaci Picea abies.
Každý nanorobot je vybaven nanokamerou s K4 rozlišením. Platformu by šlo rozšířit o přenos dat a sledovat tak postup nanorobotů v reálném čase na monitoru. Každý nanorobot by byl vybaven GPS lokalizaci, takže reálně by šlo zásah promítnout v 3D grafice na monitoru v kanceláři revírníka. Revírník by polovinu pracovní doby trávil sledováním zásahů nanorobotů a korigoval by jejich postup. Jednou týdně by nanoroboty předal servisnímu pracovníkovi z outsourcingové firmy NANOELIM k údržbě.
...
+13 # schutzmeister@iex.cz 2020-04-24 12:00
Nechci tedy nikomu brát iluze z techniky, ale bez odbytu je stejně jedno, jestli o kůrovci víte nebo ne.
A, jak to vidím já, kdyby aspoň občas hajní chodil se psem po lese a ne jen Nisanem s kanclu ke skládce, tak by to úplně stačilo.
Kupříkladu vrcholkový kůrovec na borovici je okem patrný dva roky od změny barvy jehličí do opadávání kůry. A aspoň tady se těží až ve stadiu šedivých souší - což je třetí rok. Na to netřeba dron.
U smrku je teď na jaře změnou sytosti jehličí jasně patrné, které stromy budou do podzima v troubě.
A když si toho někdo všímá, tak dva, tři roky do předu dokáže předvídat, který smrk je další kandidát, dle patrné ztráty jehličí a změny barvy oproti okolí.
Jenom tam prostě fyzicky musí být. Ten hajnej. Pěšky.
A pak samozřejmě těžba.
Tady zase od spreje k odvozu je cca rok, dva, ve stadiu šedivé souše.
Jo s kanclu dronem se to vytrhne.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby