logo Silvarium tisk

Kůrovcová kalamita v Česku nemá konce. Brouci se rozšiřují do dalších a dalších oblastí, protiopatření jsou málo účinná, a tak nakonec nezbývá než napadené dřevo pokácet – a odvézt. Neblahá situace v lesích představuje příležitost nejen pro těžební firmy, ale také pro dopravce.

Objem poraženého kůrovcového dřeva se nezmenšuje. Podle údajů státního podniku Lesy České republiky bylo v roce 2018 vytěženo zhruba šest milionů krychlových metrů postiženého dřeva. Za první polovinu letošního roku těžba kůrovcového dřeva dosáhne téměř tří milionů krychlových metrů.

Napadené stromy je třeba identifikovat, porazit a dřevo odvézt z lesa co nejdříve, protože představují hrozbu pro dosud nezasažené dřeviny. Pokud se to nepodaří ještě před tím, než se brouci začnou rojit, znamená to rozšíření kůrovce do dalších oblastí.

Na dopravcích tak spočívá úkol odvézt dřevo rychle ke zpracovatelům. Ti mohou být jak z Česka, tak z blízkého zahraničí, typicky z Německa, ale i Maďarska či Rumunska, anebo také třeba až ze zámoří.
Nemalá část kůrovcového dřeva skončí v Číně, kde je po dřevu jako surovině velký hlad.

Celý článek najdete v Logistice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě