Přihlásit

Kůrovcům počasí nevyhovuje (Chrudimský deník)

Pavel Kalina

Běstvina – Současné deštivé a chladné počasí je pro lesního škůdce, kůrovce, naprosto nevyhovující. Díky klimatu a prevenci by se mohlo podařit významně snížit objem kůrovcového dřeva.

Revírník Pavel Starý má s likvidací lýkožrouta smrkového, jak se kůrovec správně nazývá, značné zkušenosti. Jeho rajon se rozkládá kolem Třemošnice a dále od obce Proseč u Seče až po obec Kámen. Celkově obhospodařuje kolem 1 500 hektarů lesa. V loňském roce se mu podařilo snížit objem kůrovcového dřeva na polovinu. K tomu je nutné včasně zpracovat kalamitní dřevo, vyhledávat napadené stromy a jejich zpracování.

„Zbývajícího kůrovce na jaře chytáme především do lapáků - pokácených stromů nebo do lapačů s feromonem. Letošní rok je pro kůrovce zatím nepříznivý. Na celkové hodnocení je zatím ale brzy”, říká Pavel Starý.

Kůrovec se v našich lesích rozmnožil po větrné letní kalamitě v roce 2008, kdy na zem popadalo obrovské množství dřeva. Jak se tento hmyz množí? Samečci se zavrtají pod kůru, kde vyhlodají snubní komůrku a pomocí feromonů do ní nalákají samičky. Ty po oplodnění hlodají matečné chodby, podél kterých kladou vajíčka. Z nich se líhnou malé larvy, jež v průběhu vývoje hlodají vlastní chodby a na jejich konci se kuklí. Noví brouci se pak prokoušou ven a koloběh se na novém stromě opakuje.

Celý vývoj trvá v létě šest až deset týdnů, což znamená, že se kůrovec v nižších polohách stihne rozmnožit až třikrát za rok.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby