Přihlásit

Kůrovec má hody. Za dva týdny se rozleze z pěti smrků na tři sta (MF Dnes)

Když potkáte mezi smrky lesníky s očima na šťopkách, určitě nejsou na houbách. Hledají něco úplně jiného -stromy napadené zkázonosným kůrovcem. V Libereckém kraji se škodlivý brouk množí kvůli suchu a horku ještě rychleji než během loňské kalamity.

LIBERECKÝ KRAJ Zpočátku šlo jen o malinké kůrovcové oko s pěti chřadnoucími stromy. Pak jich lýkožrout smrkový přemohl dvacet pět. Teď jich má pouze na jednom místě v revíru Bulovka ve své zničující moci tři sta.

„Na tak rychlé rozšíření kůrovce na okolní smrky stačily pouhé dva týdny," říká Václav Vacek, správce z Lesní správy Frýdlantsko. „Nejhorší situace je v revírech Bulovka a Poustka, kde jsme letos museli vytěžit osm tisíc metrů krychlových dřeva napadených kůrovcem."

Pro dokreslení - jeden metr krychlový dřeva se rovná jednomu vzrostlému smrku.

Současnou kůrovcovou kalamitu odpálil neobyčejně suchý a horký rok 2018. Letošní jaro naopak kůrovci nesvědčilo. S výjimkou dubna hodně pršelo a květen byl o hodně chladnější než obvykle. V červnu a červenci se ale počasí zlomilo. Udeřila tropická horka a už skoro měsíc pořádně nepršelo, což naopak kůrovec miluje. Loni se na území libereckého ředitelství Lesů České republiky vytěžilo přes zhruba pětkrát víc smrkového dřeva napadeného kůrovcem než v chladnějších a deštivějších letech 2016 a 2017. „Letos se kůrovec rozmáhá ještě víc než před rokem," tvrdí revírnice z Bulovky Irena Pomezná, když si prohlíží les těsně u hranice s Polskem.
Nedaleko se tyčí stoletý smrk a na první pohled na něm není znát, že ho už ovládl kůrovec. Těsně pod ještě stále zelenou korunou už ale opadává kůra.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Komentáře   

+9 # bergfreund 2019-07-15 11:44
Lesu zdar..v posledním čísle časopisu Instiknt je článek od LČR ze Železné Rudy ,kde p správce se chlubí revírem na 15000ha, revíra to vše zvládá,má přece služ auto,mobil a GPS a ještě k tomu je soudní znalec pro lesní hospodářství a myslivost........... tak to mluví za vše o našem lesním hospodářství........ ....bohužel...možná by stačil ten puvodní model jak byl puvodně pro LČR - 1 jakýsi správce na cca okres a akciovky budou řádit v lese...např ted se ruší LS Domažlice..jako zbytečná..proč?? je dost lidí ?????
+15 # Lynx 2019-07-14 21:24
Za kůrovcovou "kalamitu" již dávno mělo sedět za mřížemi několik desítek odpovědných pracovníků zejména z LČR.
Jak probíhá "boj" s kůrovcem v praxi?
Revírník LČR vyznačí napadené stromy. Ty firma záhy vytěží a převeze na skládku. To je otázka jednotek dnů. Na skládce u silnice dřevo leží. Náhodný kolemjdoucí může na kmenech pozorovat všechna vývojová stadia Ips typographus. Od šukání partnerů přes larvy po zlaté broučky, kteří záhy hnědnou.
Chemická asanace? Neznámý pojem.
Odkornění? Neznámý pojem.
Asanace odvozem? Ano. V praxi to znamená distribuci broučka za pomoci odvozních souprav.
Řešení made in ČEZko.
Lokalita Jihlava.
Další komentář netřeba. Takto se postupuje celé měsíce a výsledek odpovídá použitým postupům.
Howgh.
+19 # BIRKE 2019-07-14 10:21
Tak tenhle článek je výkřik zoufalství a jasný důkaz ignoranství . Lesní správce klidně sdělí , na počátku bylo pět stromů pak dvacetpět a následně třista , to by mne zajímalo proč je lesní správce nenechal vytěžit . Nenechal pět ani následně dvacetpět stromů . Měl by dostat okamžitou výpověď , ale on ví že všichni podlehli větě , může za to sucho ale tohle je jasný důkaz , že za to může zanedbání péče o les . Takhle to probíhá také na Lesní správě Ledeč nad Sázavou , tendr provádí Petra Hodonín . Pan Bábíček prohlásí směrem k LČR
s.p. , jestli mě budete pokutovat jako firmu za nezpracování kůrovce tak Vám páni vypovím smlouvu . No a kůrovec se vesele šíří dál a svede se to zase na sucho jako na počátku , ne není to suchem je to pouze brutální zanedbání péče o les , sucho je druhotný faktor to jsem psal už mockrát.
+6 # lesmistr 2019-07-16 09:15
Vážený pane, správné pojmenování je opravdu ingorantství, ale nejenom to. K tomu ještě zanedbání pracovních povinností, pokud se jednalo skutečně o to, že byl nejprve napočítáno "oko" 5...25...a během 2 týdnů stromů 300. Hlavně, že ty stromy stačili na LS postupně počítat! A kupodivu není zmíněna výmluva, že neměli do začátku lesní dělníky na vytěžení a následné ošetření kůrovcového dřeva.
To mělo být uděláno hned na druhý den. Revírník je odpovědný lesnímu správci, ten řediteli KI...a co se stalo? Ještě se svým postupem "pochlubili" veřejně.
Pamatujete, vy starší a staří, jak u VčSL řádil po kraji pan Libor Luňáček z ochrany lesa a jak by se následně na provinilce "zlobil" podnikový ředitel pan Ing. Kopčil? Ale to nebylo potřeba, protože hrůza
z Luňáčka byla tak veliká, že byla náprava téměř okamžitá. Známá je příhoda, kdy před ním jeden ředitel LZ vyskočil z přízemí na LZ z okna a utekl.
Chtěl jsem tím rovněž připomenout, že skutečně NE za všechno může změna klimatu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Lesnictví

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by...

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby