Přihlásit

Kůrovec může být i užitečný. Prokázal to projekt českých a německých vědců (ČRo - cb.cz)

Kůrovcová kalamita prospěla některým šumavským a bavorským tokům. Prokázal to tříletý přeshraniční výzkum přírodní rozmanitosti. Vědci například zjistili, že v bezzásahové zóně se nečekaně rychle zlepšila kvalita vody v Plešném jezeře.

Šumavské přírodě prospěl i návrat potoků do jejich původního koryta. „Život se do revitalizovaného potoka vrátil velmi rychle, až jsme byli překvapeni. Již dvě hodiny po napuštění vody do nového koryta se objevili první pstruzi," popisuje hydrobioložka Správy národního parku Šumava Eva Zelenková.

Součástí projektu bylo také sledování šumavských ledovcových jezer. Vědci zjistili, že se tam za poslední roky výrazně zlepšila kvalita vody.

„Voda šumavských jezer byla silně postižena kyselými dešti vinou znečišťování ovzduší. Pomalu se do nich vrací původní život. Tento proces značně urychlilo, k našemu překvapení, odumření stromového patra v povodí některých jezer a zejména to, že park ponechal toto území bez zásahu. Koktejl látek, který začal z půd do vod odtékat, způsobil změny, které přispěly k rychlému zotavení," říká hydrobiolog Biologického centra Akademie věd Jiří Kropáček.

K apokalypse přirovnali lesníci a ochranáři stav lesů v okolí Moravské Dyje ve východní části Dačicka na Jindřichohradecku. Neutěšenou situaci potvrdil pondělní letecký monitoring.

Vědci se zaměřili i na různé druhy lesa odlišného stáří. „Potvrdili jsme výskyt celé řady druhů považovaných za velmi vzácné, například některé dřevokazné houby, které dřív byly známé jenom z bavorské strany, se objevily na české straně," uvádí garantka projektu Zdeňka Křenová.

„Ochranáři měli tendenci chránit především ty pralesní zbytky lesů, ale teď už víme, že chceme-li poskytnout opravdu co nejširší druhovou bohatost, tak nesmíme zapomínat ani na ty nově vznikající lesy, které se teď po kůrovcové gradaci objevují, a ty hodně staré lesy, které jsou zrovna v nějaké aktuální fázi, třeba kůrovcového rozpadu," dodává.
V březnu příštího roku vědci seznámí veřejnost s prvními výsledky analýzy tohoto monitoringu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby