Přihlásit

Kůrovec může být i užitečný. Prokázal to projekt českých a německých vědců (ČRo - cb.cz)

Kůrovcová kalamita prospěla některým šumavským a bavorským tokům. Prokázal to tříletý přeshraniční výzkum přírodní rozmanitosti. Vědci například zjistili, že v bezzásahové zóně se nečekaně rychle zlepšila kvalita vody v Plešném jezeře.

Šumavské přírodě prospěl i návrat potoků do jejich původního koryta. „Život se do revitalizovaného potoka vrátil velmi rychle, až jsme byli překvapeni. Již dvě hodiny po napuštění vody do nového koryta se objevili první pstruzi," popisuje hydrobioložka Správy národního parku Šumava Eva Zelenková.

Součástí projektu bylo také sledování šumavských ledovcových jezer. Vědci zjistili, že se tam za poslední roky výrazně zlepšila kvalita vody.

„Voda šumavských jezer byla silně postižena kyselými dešti vinou znečišťování ovzduší. Pomalu se do nich vrací původní život. Tento proces značně urychlilo, k našemu překvapení, odumření stromového patra v povodí některých jezer a zejména to, že park ponechal toto území bez zásahu. Koktejl látek, který začal z půd do vod odtékat, způsobil změny, které přispěly k rychlému zotavení," říká hydrobiolog Biologického centra Akademie věd Jiří Kropáček.

K apokalypse přirovnali lesníci a ochranáři stav lesů v okolí Moravské Dyje ve východní části Dačicka na Jindřichohradecku. Neutěšenou situaci potvrdil pondělní letecký monitoring.

Vědci se zaměřili i na různé druhy lesa odlišného stáří. „Potvrdili jsme výskyt celé řady druhů považovaných za velmi vzácné, například některé dřevokazné houby, které dřív byly známé jenom z bavorské strany, se objevily na české straně," uvádí garantka projektu Zdeňka Křenová.

„Ochranáři měli tendenci chránit především ty pralesní zbytky lesů, ale teď už víme, že chceme-li poskytnout opravdu co nejširší druhovou bohatost, tak nesmíme zapomínat ani na ty nově vznikající lesy, které se teď po kůrovcové gradaci objevují, a ty hodně staré lesy, které jsou zrovna v nějaké aktuální fázi, třeba kůrovcového rozpadu," dodává.
V březnu příštího roku vědci seznámí veřejnost s prvními výsledky analýzy tohoto monitoringu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Read more
Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Read more
Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

Read more
Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Část poslanců žádá navýšení podpory pro LH o 5,8 mld. Kč

Lesnictví

Ve čtvrtek 5. prosince projednala Poslanecká sněmovna ve druhém čtení vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Poslanec Stanislav Blaha předložil pozměňovací návrh...

Read more

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 12 Pro 2018 2°C -1°C
  • 13 Pro 2018 0°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby