Přihlásit

Kůrovec na ústupu. Na Šumavě vytěžili míň dřeva, než očekávali (MF Dnes)

ŠUMAVA Kůrovcová kalamita na Šumavě pozvolna končí. V národním parku za letošní rok vytěží 330 tisíc kubíků dřeva, a nenaplní se tak katastrofické scénáře, které předpovídaly těžbu až 500 tisíc kubíků dřeva.

Letošní kůrovcová těžba je o pětinu vyšší než loňská. „Ke konci října mají dřevorubci zpracováno 327 500 metrů krychlových napadeného dřeva kůrovcem,” řekl mluvčí kalamitního štábu Národního parku Šumava Petr Kahuda. Lesníci evidují ještě zhruba tři tisíce kubíků dřeva, které musejí zpracovat. Podle odborníků i vedení správy parku se měl letos počet napadených stromů zvýšit až na 500 tisíc kubíků. Podle Kahudy se však strmý růst podařilo zastavit účinnou obranou a stromů, které by nově napadl lýkožrout smrkový, ubylo na jihočeské části šumavského parku. Naopak v západočeské části především v okolí Srní a Prášil napadených stromů přibylo.

Rozdíl mezi jihočeskou a západočeskou částí národního parku je dán vývojem v bezzásahových zónách. Jižní část má vzestup kůrovce už za sebou. „V jihočeské bezzásahové části se situace stupňovala v minulém a předminulém roce. V západočeské přišla gradace letos a bude pokračovat ještě v příštím roce,” dodal Kahuda.

Situaci ovlivňuje vývoj po orkánu Kyrill v roce 2007. Tehdy byl větší podíl dřeva určeného k zetlení a nezpracovaných stromů ponechán na jihu a mnohem rychleji ho napadli kůrovci. V západní části národního parku bylo takových stromů méně a situace se tam vyvíjí se zpožděním.

Velký podíl stromů nechali letos lesníci strojově zbavit kůry. Z odkorněného dříví se pak kůrovci už nemohou šířit.

Přes zimu budou lesníci vyhledávat a zpracovávat kůrovcové stromy stejně jako loni. Budou také kontrolovat, aby nebyly káceny stromy zdravé, což se letos několikrát stalo a firmy dostaly pokuty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby