logo Silvarium tisk

ŠUMAVA Kůrovcová kalamita na Šumavě pozvolna končí. V národním parku za letošní rok vytěží 330 tisíc kubíků dřeva, a nenaplní se tak katastrofické scénáře, které předpovídaly těžbu až 500 tisíc kubíků dřeva.

Letošní kůrovcová těžba je o pětinu vyšší než loňská. „Ke konci října mají dřevorubci zpracováno 327 500 metrů krychlových napadeného dřeva kůrovcem,” řekl mluvčí kalamitního štábu Národního parku Šumava Petr Kahuda. Lesníci evidují ještě zhruba tři tisíce kubíků dřeva, které musejí zpracovat. Podle odborníků i vedení správy parku se měl letos počet napadených stromů zvýšit až na 500 tisíc kubíků. Podle Kahudy se však strmý růst podařilo zastavit účinnou obranou a stromů, které by nově napadl lýkožrout smrkový, ubylo na jihočeské části šumavského parku. Naopak v západočeské části především v okolí Srní a Prášil napadených stromů přibylo.

Rozdíl mezi jihočeskou a západočeskou částí národního parku je dán vývojem v bezzásahových zónách. Jižní část má vzestup kůrovce už za sebou. „V jihočeské bezzásahové části se situace stupňovala v minulém a předminulém roce. V západočeské přišla gradace letos a bude pokračovat ještě v příštím roce,” dodal Kahuda.

Situaci ovlivňuje vývoj po orkánu Kyrill v roce 2007. Tehdy byl větší podíl dřeva určeného k zetlení a nezpracovaných stromů ponechán na jihu a mnohem rychleji ho napadli kůrovci. V západní části národního parku bylo takových stromů méně a situace se tam vyvíjí se zpožděním.

Velký podíl stromů nechali letos lesníci strojově zbavit kůry. Z odkorněného dříví se pak kůrovci už nemohou šířit.

Přes zimu budou lesníci vyhledávat a zpracovávat kůrovcové stromy stejně jako loni. Budou také kontrolovat, aby nebyly káceny stromy zdravé, což se letos několikrát stalo a firmy dostaly pokuty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě