logo Silvarium tisk

Měří zpravidla jeden až devět milimetrů, ale škody, které páchá, se počítají na tisíce napadených stromů. Největší potíže působí lýkožrout smrkový neboli kůrovec na jižní Moravě na Znojemsku a na Třebíčsku. Oproti roku 2016 tento škůdce letos zničil více než dvojnásobné množství stromů.

Na Znojemsku bylo do konce října zpracováno asi 75 tisíc smrků, patnáct tisíc borovic, tři tisíce jasanů a 29 druhů ostatních dřevin – celkově asi osmnáct tisíc stromů tedy bylo napadeno kůrovci a houbami," vypočetla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Pokud se kůrovec v lese vyskytne, musí se okamžitě přistoupit k ochranným opatřením, a to i v návaznosti na zákon o lesích. Kůrovcovou kalamitu musely začátkem jara řešit i Městské lesy Znojmo v Gránickém údolí poblíž centra města.

Lesníci tam od začátku roku pokáceli více než dvě desítky smrků. „Samozřejmě to budí otázky. Lidé o kácení často diskutují, ptají se, proč kácíme, jaký to má důvod," říká Ondřej Benešovský z Městských lesů Znojmo.

Od roku 2016 proto v Gránickém údolí a Městském lesíku vykáceli přibližně sto osmdesát stromů.  Nástraha v podobě pokácených stromů

Stromy jsou vlivem sucha oslabené natolik, že nemají sílu bránit se kůrovci přirozeným způsobem – pryskyřicí. Brouk se tak může zavrtat pod kůru smrku, kde se živí lýkem, a tam také proběhne celý jeho vývoj, od nakladených vajíček až po vylíhnutí. Rodný strom opustí již jako brouk, který hledá své další útočiště – oslabený smrk.

Městské lesy využívají i lapáky a lapače, díky nimž mohou kůrovce v jeho řádění zpomalit. Lapák je v podstatě nastražený pokácený strom, lapač je plastová nádoba s feromonem.

Oba se umístí v napadeném lese a odlákají škůdce od zdravých stromů. „Mezitím se přistoupí ke kácení již napadených stromů, a ty se odvezou ještě předtím, než se stihne nová generace brouků vylíhnout a vyletět. Zabrání se tak nové generaci kůrovce napadnout další stromy," dodává Benešovský.

Boj s kůrovci lapači nebo feromony je ale založen na předpokladu, že stromy se ještě alespoň trochu brání. „V současné době je nejúčinnější obranou včasné zpracování a odvoz napadeného dřeva," podotkla Jouklová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě