Přihlásit

Kvůli suchu a vedru mohou z krajiny zmizet lípy (Právo)

Dlouhodobé sucho a vedro oslabují tuzemské stromy. Hrozba se nevyhýbá ani českému národnímu stromu – lípě. A to přesto, že se díky hlubokým kořenům dožívá často několika set let. Vedra tak mohou zásadně změnit druhovou skladbu stromů v zeleni mimo les. „Místo lip a javorů budeme ve městech potkávat třeba akáty, katalpy a dřezovce.

Usychají i kořeny hluboko v zemi

Tyto dřeviny jsou lépe adaptované na sucha – mají například na spodní straně listů drobné chloupky, takže lépe regulují výdej vody. Jejich kořeny se také lépe dostávají k vodě," vysvětluje Jaroslav Kolařík, arborista společnosti Safe Trees, která se současnými problémy zabývá.

Náklady na péči o stromy v ulicích obcí a podél cest a tratí výrazně stoupnou. „Odhadujeme, že v jednom roce se může jednat o částku přesahující miliardu korun," říká Kolařík. Na prvním místě je zachování stávajících stromů.
V ohrožení je jich naprostá většina, a to na celé ploše republiky, trpí hlavně kvůli nedostatku srážek. Kvůli poklesu hladiny spodních vod mají problémy i dřeviny, které mají hluboký kořenový systém.

Náklady na aklimatizační péči po výsadbě, úpravu stanovišť, kde stromy rostou, a důslednou ochranu dřevin tak porostou.

Celý článek najdete v Právu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby