logo Silvarium tisk

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------
Při zvládání dlouhotrvajícího sucha mají pomáhat i mokřady, tůně, rašeliniště nebo meandrující potoky. Právě na jejich výstavbu šlo
v posledních 4 letech přes 2,5 miliardy korun. Stát z téhle částky financoval 264 větších projektů, které obnovují zadržování vody
jako přirozenou funkci krajiny. V mnoha městech začaly kvůli dlouhotrvajícímu suchu odumírat okrasné stromy. Problémy mají i velké zahrady. Mimořádná opatření zavedly Karlovy Vary. Správa lázeňských parků, která se stará skoro o 2 tisíce stromů, rozvážela k těm nejohroženějším speciální vaky s vodou.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
--------------------
Kolem každého stromu musí zahradníci nejdřív obepnout prázdný vak, ten pak napustit vodou. Do každého z vaků se vejde bezmála 60 litrů vody. Ty ve vedrech okolí stromu postupně zavlažují. Zásoba vody vydrží jeden den.

Miroslav KUČERA, ředitel, Správa lázeňských parků Karlovy Vary
--------------------
Zkoušíme to, uvidíme a doufáme, že se nám to osvědčí a pomůže nám to ty stromy zachránit.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
--------------------
V centru města totiž přibývá těch, které usychají. Tento strom by byl bez pomoci už příští rok mrtvý.

Miroslav KUČERA, ředitel, Správa lázeňských parků Karlovy Vary
--------------------
Je vidět, že strom vlastně nemá žádný přírůstky a naopak přísušek, to znamená, že mu prosychá ta koruna.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
--------------------
Právě na kolonádách a pěších zónách je stín ze stromů nepostradatelný. Už teď je jasné, že za vodu letos bude muset správa lázeňských parků zaplatit o statisíce korun víc než v jiných letech. Ve městě 4 měsíce pořádně nepršelo. Pracovníci lázeňských parků každý den rozvezou víc než 100 kubíků vody. Nejen u stromů, končí i na záhonech. Vláhu dodávají i tisícům okrasných květin. Stejně jako karlovarští zahradníci bojují se suchem i v sousední botanické zahradě. V Bečově už taky počítají první škody.

Jiří ŠINDELÁŘ, botanická zahrada, Bečov
--------------------
Tohlencto je exemplář poměrně vzácnýho japonskýho jinanu, ten velký srážkový deficit způsobil to, že vlastně ten strom v podstatě uhynul.

Antonín BRUŠTÍK, redaktor
--------------------
Například tenhle buk zdobí botanickou zahradu zhruba 100 let. Jenže teď hrozí, že uschne. Takhle vypadá jeho koruna. Listy jsou proschlé. Správci se obávají, že stejně dopadnou i další exponáty. Antonín Bruštík, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě