Přihlásit

Les po kalamitě chrání listnáče (5plus2)

Oblastem postiženým kůrovcovou kalamitou, kam spadá i Olomoucký kraj, pomůže příručka, která slouží jako návod ke správné obnově lesů. OLOMOUCKÝ KRAJ / Ministerstvo zemědělství spolu s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo metodiku, která obsahuje souhrn opatření pro vlastníky lesů.

Pro hodnocení vývoje situace odborníci využili zpracování dat z družicových systémů Sentinel, PlanetScope a dat národního leteckého snímkování. „Na základě ploch určených k obnově lesa následně odhadnou potřebné množství sadebního materiálu. Podle tohoto odhadu budou školkaři pěstovat odpovídající množství sazenic. V této souvislosti metodika nabízí hospodářská doporučení při vlivu spárkaté zvěře, která je jedním z hlavních činitelů ohrožujících obnovu lesních porostů," uvedl Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí ministerstva.

Odborníci budou dále postižené lokality monitorovat a sledovat stav lesa z pohledu škod způsobených zvěří a výskytu „mrtvého dříví".
Poslední etapou obnovy bude „samostatné terénní a dotazníkové šetření" u vlastníků lesů. „Budou doplněny informace o obnově porostů na kalamitních plochách, zejména pak podíl přirozené obnovy, podíl přípravných dřevin, zdravotní stav dřevin a tak dále," popsal mluvčí Bílý.

Na základě výsledků z druhé etapy obnovy také odborníci upraví odhad množství sadebního materiálu. „Tyto výsledky budou známy v lednu 2020," poznamenal mluvčí.

V roce 2017 lesníci v republice vytěžili zhruba 6 milionů m3 kůrovcového dřeva. „V letošním roce se očekávají těžby ve výši 10 až 12 milionů m3. Nejvíce je kůrovcovou kalamitou zasaženo území Moravskoslezského a Olomouckého kraje společně se severní polovinou Zlínského kraje," řekl Bílý.

Ministerstvo zemědělství také podporuje vlastníky lesů při obnově lesa po kalamitních těžbách. „Loni vyplatilo všechny podané žádosti ve výši 360 milionů korun. Pro příští rok je připravena až jedna miliarda. Od příštího roku je navýšena podpora sazenic listnáčů na dvojnásobek oproti smrku."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more
Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more
LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

Lesnictví

Doplněno o reakci Hnutí Duha 9. 11. Lesnicko-dřevařská komora ČR (LDK) se v tiskové zprávě ze dne 8. 11. 2018 důrazně ohradila vůči iniciativě Hnutí Duha...

Read more
Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Aktualizováno o přehled nabídek. Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023...

Read more

5°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 81%

Vítr: 14.48 km/h

  • 15 Lis 2018 10°C 1°C
  • 16 Lis 2018 6°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby