Přihlásit

Les po kalamitě chrání listnáče (5plus2)

Oblastem postiženým kůrovcovou kalamitou, kam spadá i Olomoucký kraj, pomůže příručka, která slouží jako návod ke správné obnově lesů. OLOMOUCKÝ KRAJ / Ministerstvo zemědělství spolu s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo metodiku, která obsahuje souhrn opatření pro vlastníky lesů.

Pro hodnocení vývoje situace odborníci využili zpracování dat z družicových systémů Sentinel, PlanetScope a dat národního leteckého snímkování. „Na základě ploch určených k obnově lesa následně odhadnou potřebné množství sadebního materiálu. Podle tohoto odhadu budou školkaři pěstovat odpovídající množství sazenic. V této souvislosti metodika nabízí hospodářská doporučení při vlivu spárkaté zvěře, která je jedním z hlavních činitelů ohrožujících obnovu lesních porostů," uvedl Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí ministerstva.

Odborníci budou dále postižené lokality monitorovat a sledovat stav lesa z pohledu škod způsobených zvěří a výskytu „mrtvého dříví".
Poslední etapou obnovy bude „samostatné terénní a dotazníkové šetření" u vlastníků lesů. „Budou doplněny informace o obnově porostů na kalamitních plochách, zejména pak podíl přirozené obnovy, podíl přípravných dřevin, zdravotní stav dřevin a tak dále," popsal mluvčí Bílý.

Na základě výsledků z druhé etapy obnovy také odborníci upraví odhad množství sadebního materiálu. „Tyto výsledky budou známy v lednu 2020," poznamenal mluvčí.

V roce 2017 lesníci v republice vytěžili zhruba 6 milionů m3 kůrovcového dřeva. „V letošním roce se očekávají těžby ve výši 10 až 12 milionů m3. Nejvíce je kůrovcovou kalamitou zasaženo území Moravskoslezského a Olomouckého kraje společně se severní polovinou Zlínského kraje," řekl Bílý.

Ministerstvo zemědělství také podporuje vlastníky lesů při obnově lesa po kalamitních těžbách. „Loni vyplatilo všechny podané žádosti ve výši 360 milionů korun. Pro příští rok je připravena až jedna miliarda. Od příštího roku je navýšena podpora sazenic listnáčů na dvojnásobek oproti smrku."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby