logo Silvarium tisk

Nedostatek vody v půdě na území ČR je v posledních letech častým jevem. Dopady sucha na lesní porosty jsou dnes již známé a dobře viditelné, ne každý je však obeznámen s fyziologickými pochody, které zapříčiňují velkoplošné odumírání.

Zaměstnanci Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze hodnotí fyziologický stav dřevin ve vegetační sezóně na několika experimentálních plochách v České republice. „Dlouhodobě snížená možnost transpirace a minimální tvorba nového dřeva má za důsledek nižší množství obranných látek. Nedostatečný tlak pryskyřice v pryskyřičných kanálcích snižuje schopnost obrany stromu vůči podkornímu hmyzu. Pro lýkožrouta je tedy mnohem snazší úspěšně obsadit suchem oslabený strom," uvedla docentka Ivana Tomášková z Fakulty lesnické a dřevařské. Závažný dopad počasí na průběh kůrovcové kalamity trvá tedy již několik let -bohužel i v roce 2020 tento negativní trend pokračuje.

Celý článek najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě