Přihlásit

Lesníci a ochranáři spolupracují při ochraně přírodní lokality Džbán (Žatecký a lounský deník)

Žatecko a Lounsko
Petr Stýblo


Podařilo se jim zachránit několik kriticky ohrožených rostlin v zajímavé krajinné oblasti na pomezí Lounska, Rakovnicka a Kladenska

Lounsko - Kriticky ohrožené rostliny zvonovec liliolistý a kýchavice černá či nádherná orchidej střevíčník pantoflíček jsou jen některé z mnoha botanických unikátů, které díky mnohaleté spolupráci ochranářů a lesníků v kraji na pomezí středních a severních Čech přežívají.
Málokdo ví, kde Džbán vlastně leží. Tohle zalesněné opukové „pohoříčko” na pomezí Kladenska, Lounska a Rakovnicka dosud uniká pozornosti nejen turistů, ale i přírodovědců. Jedněmi z těch, kteří ve Džbánu objevili skrytý poklad, jsou členové místní základní organizace Českého svazu ochránců přírody Silvatica. Již řadu let procházejí Džbán křížem krážem a objevují stále další netušené unikáty. Protože většina jejich lokalit leží v lese a není dosud nijak zákonem chráněna, spojili se pro jejich ochranu a leckdy i záchranu s místními lesníky. „Spolupráce s Lesy ČR je tady perfektní,” pochvaluje si předseda organizace Václav Somol mnohaletou spolupráci především s pracovníky lesní správy Lužná, ale i sousední lesní správy Žatec.

Chráněná rostlina u Hříškova

„To, že taky někde u hříškovské silnice roste celoevropsky chráněný zvonovec liliolistý, jsme tušili. Informaci o něm jsme objevili v kartotéce pana Roubala z počátku 70. let,” pokračuje. Téměř čtyřicet let starý nález byl po usilovném pátrání znovu potvrzen až loni. Zvonovec dlouho unikal pozornosti, protože málokdy vykvete. Skoro všechny rostliny totiž zvěř okouše, jen co vyrazí ze země. Ochránci přírody se proto po nálezu domluvili s lesníky, že lokalitu proti okusu oplotí. A jak se dohodli, tak se stalo. Oplocenka již od letošního jara stojí.

Dalším z příkladů takové spolupráce je kýchavice černá, kriticky ohrožená rostlina, která kromě Džbánu roste už jen v Českém krasu a na několika málo lokalitách na jižní Moravě. Na Džbánu roste na deset tisíc rostlin, což je naprostá většina její populace. Dneska již mají správci lesa díky systematickému mapování ČSOP přesné mapy výskytu této rostliny, a tak jí přizpůsobují zásahy, které v těchto místech provádějí.

Pozornosti občas mohou uniknout i tak nápadné rostliny, jako je naše největší orchidej střevíčník pantoflíček. „Není to nic divného, my ho systematicky hledáme více než deset let, a přesto stále nacházíme nové lokality”, ujišťuje Václav Somol. A hned vypráví, jak předloni přišli na jednu z lokalit a zjistili, že je tam vyznačená těžba. Kontaktovali neprodleně místního revírníka, který o lokalitě střevíčníku shodou okolností nevěděl. Po společné pochůzce lokalitou však upravil podmínky těžby a plán nových výsadeb tak, aby lokalita střevíčníku zůstala nepoškozena a zachována.

Botanické mapování Džbánu pokračuje, a tak se lze těšit na další překvapení. Díky vstřícnému přístupu Lesů ČR je velká šance, že objevy nebudou jen zdokumentováním zanikajícího stavu.

Spolupráce státního podniku LesyČR a Českého svazu ochránců přírody trvá na ústřední úrovni už 12 roků, spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech má však tradici mnohem delší.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby