Přihlásit

Lesníci musejí v majetku Přerova vykácet dalších 15 hektarů smrků (ČTK)

Přerov 7. října (ČTK) - Dalších 15 hektarů lesa v majetku města Přerova půjde k zemi kvůli kůrovci. Radnice za vykácení napadených smrků zaplatí více než 2,5 milionu korun, informovala dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Přerov je vlastníkem lesního hospodářského celku v katastrálním území Veselíčko, Staměřice, Lazníky a Svrčov, kde mu patří 573 hektarů. Holá místa nahradí nová výsadba, rozhodli radní.

"Polesí na Svrčově, které spravují Technické služby města Přerova, je kůrovcovou kalamitou výrazně zasaženo už několik let. O dřevo je ale mezi kupci malý zájem, protože je ho kvůli kůrovci přebytek. S těžbou ale musíme pokračovat, i když vzniklé holiny nás netěší," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Kůrovec zasáhl z přerovského polesí území o rozloze 170 hektarů, z toho do konce roku zbývá ještě pokácet 15 hektarů smrkových porostů. Na výsadbu nových stromů již město vyčlenilo částku ve výši téměř 1,7 milionu korun.

"Zalesnění je v plánu, nás ale trápí nedostatek sazenic, neboť lesní školky nestíhají produkovat požadovaný sortiment dřevin a ani jejich množství," uvedl Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu.

Smrky napadené kůrovcem by měl nahradit buk, dub, habr a lípa. Zástupci radnice čekají, že se holá místa podaří zaplnit dp několika let.

Podle mluvčí přerovské radnice kalamitní stav trvá v polesí od roku 2015, ale zvýšené stavy kůrovců a tím i nahodilých těžeb jsou datovány již od roku 2014. Od roku 2014 do roku 2018 obdrželo město za prodej dřeva z této kůrovcové kalamity zhruba 42 milionů korun. Více jak polovina peněz šla přitom zpátky do lesů; za přípravu půdy, nákup sazenic, zalesňování, vyžínky či stavbu oplocení zaplatilo město 28 milionů korun. Drobné opravy cest a propustků stály další dva miliony, dodala mluvčí radnice.

Kůrovcové kalamitě a suchu v Olomouckém kraji padly za oběť už miliony stromů. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá mnoho let a bude stát stovky milionů korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Fotogalerie v článku. Zhruba 31 000 lidí přilákala 19. 10. akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s...

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby