Přihlásit

Lesníci si brousí pily na stromy v národních parcích (aktualne.cz)

Pavel Baroch - 14.7.2010           

Porosty spravuje ministerstvo životního prostředí, Lesy ČR to chtějí změnit

 

Praha - Státní podnik Lesy by chtěl získat pod svou správu veškeré porosty v národních parcích.

 

Dosud se o tyto stromy stará ministerstvo životního prostředí, respektive jemu podřízené správy národních parků. Ostatní státní lesy mají ve správě právě Lesy ČR.

 

Podle Lesů je toto rozdělení nesmyslné a v rámci přípravy Národního lesnického programu navrhují zrušit tuto dvojkolejnost a převést kompetence z ministerstva životního prostředí na ministerstvo zemědělství.

 

"Následně převést Správy národních parků pod Lesy ČR jako samostatně účetně sledované jednotky," uvádí se v návrh s názvem Zajistit transparentnost obchodních vztahů a efektivní systém prodeje dřevní hmoty, který má Aktuálně.cz k dispozici.

 

 

Státní Lesy zároveň navrhují "racionální financování národních parků bez nároků na státní rozpočet". To by ovšem podle ekologického Hnutí Duha vedlo k tomu, že by se v národních parcích začalo ve velkém kácet, aby si prodejem kvalitního dřeva na sebe vydělaly.

 

1

 

"Státní podnik Lesy České republiky navrhuje, aby národní parky přestaly sloužit turistům i ochraně přírody a přeměnily se v úplně běžný lesní závod. Motivace návrhu je snadno srozumitelná. V národních parcích stojí lesy se dřevem za miliardy korun," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Vydělají dřevařské firmy, tvrdí Lesy

 

Státní podnik Lesy ČR zároveň chce, aby se omezily dosavadní bezzásahové zóny, kde se například kvůli kůrovci vůbec nekácí dřevo.

 

Tím by se podle Lesů podpořila "místní zaměstnanost v lesním hospodářství a navazujících dřevozozpracujících oborech". Jako příklad, jak se státní ochranáři špatně starají o porosty, uvádějí Lesy ČR Šumavský národní park.

 

"Ideový záměr bezzásahovosti ve svých důsledcích aktuálně znamená škody na lesních ekosystémech, nesmírné hospodářské ztráty vzniklé ponecháním milionů metrů krychlových dříví v porostech a omezení zaměstnanosti místních obyvatel, kteří byli historicky vázáni na činnosti pro lesní hospodářství a zpracování dříví," uvádí se v návrhu státních Lesů.

Nový ministr životního prostředí nesouhlasí

 

V České republice turistům slouží čtyři národní parky: Krkonoše, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko. Lesy pokrývají 76 procent z jejich území.

 

Představa Lesů ČR na převzetí správy nad lesy v národních parcích se nezamlouvá novému ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi.

 

"Jako ministr životního prostředí si to umím jen velmi těžko představit," citovaly Drobila Lidové noviny, které o plánech státních Lesů informovaly jako první. Drobil byl dosud předsedou dozorčí rady státního podniku Lesy ČR.

 

Nový ministr zemědělství Ivan Truksa plán Lesů ČR zcela nezavrhnul. "Myslím ale, že Lesy teď mají daleko závažnější problémy, toto je až tak v druhém, třetím pořadí," řekl Aktuálně.cz Truksa.

Zastavte nové národní parky, žádají Lesy

 

Lesy ČR zároveň navrhují, aby do "provedení analýz ekologických, sociálních a ekonomických přínosů současných národních parků zcela vyloučit přípravu vyhlášení národních parků nových".

 

2

 

V současnosti přitom ministerstvo životního prostředí pracuje na vyhlášení nového národního parku Křivoklátsko a státním Lesům se tento plán nelíbí. V tamní chráněné krajinné oblasti hospodaří s porosty Lesy ČR, v národním parku by o tuto správu přišly.

 

Lesy ČR proto podpořily vznik prvního českého Lesnického parku Křivoklátsko, s jehož pomocí chtějí dokázat, že území podél Berounky žádný národní park nepotřebuje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Lesnictví

Získat zkušenosti, pomoci v lesích v kůrovcové sezóně a něco si vydělat mohou i letos žáci a studenti středních a vysokých lesnických škol coby letní...

Žalobce zastavil část stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda

Žalobce zastavil část stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda

Lesnictví

Státní zástupce zastavil stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle kriminalistů poškodil státní podnik tím, že nabídl...

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Lesnictví

Exotických býložravců jako jelen sika u nás žije nejméně 8krát víc, než umožňuje zákon o myslivosti. V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto...

Když vady dříví nejsou na závadu

Když vady dříví nejsou na závadu

Lesnictví

Dřevo přesílené nebo s vadami může být pro někoho synonymem nesnadno opracovatelného, respektive nekvalitního materiálu. Pro řemeslníky bratry Václava a Davida Frassovy to jsou však...

Populární zprávy

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 1,8 miliardy korun

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se…

Lesnictví

Zobrazeno:8157

(Aktualizováno 19. 2. o vyjádření Daniela Szóráda) Policie ČR obvinila bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku...

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Lesnictví

Zobrazeno:3312

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o...

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru se důrazně ohradili proti vyjádření Hnutí DUHA

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru se důrazně ohradili proti vyjádření Hnutí DUHA

Lesnictví

Zobrazeno:3177

Zástupci lesnicko-dřevařského oboru se ostře vymezili proti vyjádření Hnutí DUHA, ve kterém se uvádí, že masivní těžba českých lesů začala ovlivňovat klima,  způsobuje více emisí než...

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Lesnictví

Zobrazeno:2593

Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Stále větší část našich...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby