logo Silvarium tisk

Letadla startovala z hosínského letiště u Českých Budějovic. „Letecký monitoring kůrovce je velice efektivní, protože se za krátkou dobu zjistí stav na velké ploše území. Také se vytipují problematické lokality a pak je možno proti kůrovci zasahovat," vysvětlil Pavel Pöschko z krajského úřadu.

Po více než hodině se z letu vrátil Jan Liška z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. „Let potvrdil naše očekávání. V oblasti Jindřichohradecka a částečně ještě Českorudolecka je situace poměrně dobrá, avšak Dačicko, moravská strana Jihočeského kraje, tam se dá hovořit o kalamitě kritických rozměrů," uvedl.

Pokud se nepřijmou mimořádná opatření, dá se podle něj v horizontu několika let očekávat, že odumře většina starších smrkových porostů.

Jenom na klimatické vlivy to ale svádět nelze. „Roli hraje například i vlastnická roztříštěnost jednotlivých pozemků. Tam, kde dojde k zanedbání povinnosti vlastníka lesa při likvidaci kůrovcového dříví, samozřejmě vzniká ohnisko, které se šíří dál," připomněl Jaroslav Mátle z městského úřadu v Dačicích.

Písečtí lesníci začínají další boj proti kůrovci. V lesích teď rozmisťují různé nástrahy a pasti, které brouka zneškodní. Stihnout to musí co nejdřív, první generace kůrovce totiž vyletí už na přelomu dubna a května.

I když na Dačicku kůrovec lesy téměř zničil, letecký monitoring má podle něj smysl. „Abychom určili zhruba hranici, oddělili les poškozený kůrovcem od lesa zdravého a snažili se nějakým způsobem urychlit zpracování kůrovcového dřeva v této lokalitě," vysvětlil.

Pondělní letecký monitoring také ukázal, že na Písecku a Strakonicku je v celkovém srovnání situace výrazně lepší. Bylo vidět, že lesníci tady kůrovcové dřevo pravidelně zpracovávají.

Komentáře  

+4 # BIRKE 2018-07-31 14:39
Znám revírníky kteří maj mrzkej peníz za službu pro LČR s.p. tak si přividělávaj jako dřevorubci a nezbývá jim čas na obchůzku lesa .
+1 # Jekyll 2018-07-31 22:40
:lol: Trefa, jednoho takovýho znám, ale je to o tom mrzkým penízu :sad: . Prý na trhu nejsou cihly, no tak budem stavět ze dřeva - ale rychle, než to zamodrá. Jenže, jak to vidím, ono to spíše zahnědne a pak to ztopíme...
+2 # Jekyll 2018-07-29 23:22
Ale ano, ten pan Mátl má nejspíš pravdu - vlastnická roztříštěnost... co to vlastně je, když jim tam hospodaří celkem úspěšné lesní družstvo? Buď to dělají blbě oni nebo on, st. správa má máslo na hlavě už 3. rok a pořád se vozí po jiných. Zrovna v lesích pod dačickou správou zpracovávám (sousedi na tom nejsou o nic lépe) 2.generaci náletu typographa - plácáme se v tom káždý po svém, není odbyt. Ale hlavně že tam letos ještě nebyl OLH, to je zarážející... takže státní správo, opatrně s tím vyhrožováním! :-x
+3 # BIRKE 2018-07-31 14:32
Nejde vůbec o roztříštěnost majetků , základ problému je masivního protěžování harvestorových technologií . Pouze a jedinně je za vznikem problému to že byl vyhnán z lesa kůň následně dřevorubec . Pamatuji doby kdy se stihlo vše zavčasu .

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě