logo Silvarium tisk

Hradec Králové 14. prosince (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v minulých dnech zesílil opatření proti zlodějům vánočních stromků. Lesníci posílili hlídky v mladých lesních porostech a stromky, které by se zlodějům mohly hodit, znehodnocují prostříháváním větví či páchnoucím postřikem. Případnému zloději hrozí pokuta až 15.000 korun. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Většina v Česku pěstovaných vánočních stromků roste na plantážích jiných vlastníků, než jsou Lesy ČR. Státní podnik ročně prodá asi 7000 stromků, polovinu z plantáží a zbytek z lesních prořezávek. "Prodejcům nekonkurujeme, uspokojujeme jen místní poptávku," uvedl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody LČR Jiří Groda.

Průměrný stromek od Lesů ČR letos vyjde na 165 korun. Ceny se liší podle druhu a velikosti, nejlevnější jsou smrky. "Výnos z této činnosti se téměř rovná nákladům. Vnímáme to spíš jako službu veřejnosti," uvedl ekonomický ředitel LČR Daniel Vlkanova.

Kdo by si chtěl v lese opatřit jmelí, musí k tomu mít výjimku vydanou vlastníkem lesa. Podle lesního zákona je volný sběr jmelí v lese zakázán. "Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší," uvedla Jouklová s tím, že podnik ke sběru jmelí ve svých lesích ročně vystaví několik výjimek.

Češi si každý rok v průměru koupí zhruba milion živých vánočních stromků. Jejich ceny se u prodejců letos pohybují mezi 300 až 900 korunami za kus. Největší zájem mají lidé o kavkazskou jedli. Ta pochází z plantáží, protože v českých lesích neroste. Oproti jedli bělokoré z tuzemských lesů má kavkazská jedle pravidelně rostlou korunu a na větvích více jehlic.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě