logo Silvarium tisk
{mosimage}Tři měsíce od orkánu Kyrill, který zasáhl naší republiku, těžba kalamitního dříví v Lesích České republiky (Lesy ČR) i nadále intenzivně pokračuje. K 23. 4. 2007 vytěžily Lesy ČR více než 1,9 mil. m3 poškozeného dříví. To je asi 37 % objemu kalamitního dříví po orkánu Kyrill z poloviny ledna.

Těžba běží na celém území ve správě Lesů České republiky. „Odhad kalamity se po lokálních větrných epizodách v minulých týdnech nyní pohybuje v úhrnné výši 5,1 mil. m3.,“ říká Ing. Jiří Holický, generální ředitel Lesů ČR.

V souvislosti s oteplením začalo jarní rojení kůrovců už 13. 4. To je o týden dříve
než je obvyklé. „V případě, že vyšší teploty budou trvat i nadále, lze v letošním roce počítat se třemi generacemi kůrovců,“ upřesňuje Ing. Holický. První rojení prozatím nepředstavuje zásadní problémy, neboť kůrovec nalétá především do připravených lapáků a lapačů, případně do kalamity. „Na naše pracovníky to však klade větší nároky na koordinaci zpracování kalamity a důslednou kontrolu vývoje kůrovců, neboť napadení není rovnoměrné,“ dodává Ing. Holický. Vývoj nové generace bude záviset i na míře oslunění, protože teplo ho urychluje. Velké riziko je zejména tam, kde bylo větší množství kůrovců v loňském roce. Lesy ČR proto zahájily intenzivní kontroly napadení dříví kůrovcem.

Lesy ČR věří, že současné tempo těžby umožní zlikvidovat většinu kalamity do konce června 2007. Celkem Lesy ČR evidují po řádění vichřice cca 5,1 milionů kubíků poškozeného dříví. To jsou přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby a jedná se tedy o největší kalamitu v historii podniku Lesy ČR. Úplná likvidace kalamity včetně následných prací bude trvat zřejmě celý letošní rok.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě