logo Silvarium tisk

Lesní cesty stále častěji brázdí těžební stroje a traktory, jež ve velkém kácí a vyváží poražené kmeny stromů na kraje lesů. Tam musí dřevo mnohdy dlouhé měsíce čekat, než si ho vyzvednou zákazníci. Odbyt vázne, dřeva je na trhu přebytek. Může za to hlavně kůrovcová kalamita, která zasahuje každým rokem stále větší území.

Ministr životního prostředí Richard Brabec současnou situaci v lesích letos označil za nejhorší od dob Sámovy říše. Podrobné záznamy vede statistický úřad od roku 1950, kdy se vytěžilo 7,5 milionu kubických metrů dřeva. Od té doby se maximální těžba pohybovala okolo 13 milionů kubíků. V posledních pěti letech však celková těžba překonává rekordy – loni to bylo přes 25 milionů a letos odhady hovoří o více než 30 milionech kubíků.

Pomohlo počasí

Ještě na začátku roku to však vypadalo mnohem hůř. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) varovalo před katastrofickým scénářem, při němž by mohlo kůrovci padnout za oběť až 50 milionů kubíků stromů. Lesníkům nakonec výrazně pomohlo deštivější a chladnější počasí, které kůrovci narušilo rojení. Zatímco loni brouci založili tři nové generace a místy i čtvrtou, letos proběhlo rojení většinou jen dvakrát.

Podle lesnického experta Jana Příhody z think-tanku Czech forest však přesto letošní rok nezavdává důvod k jásotu. „Je samozřejmě příznivé, že nenastaly takové teplotní a srážkové extrémy jako například v roce 2018. Po předchozích suchých letech se ale stromy i v případě dostatku srážek budou vracet do optimální kondice ještě několik let," říká Příhoda.
Právě sucho je jedním z hlavních problémů, které k rozšíření kůrovce přispěly. Stromy, které mají málo vláhy, odolávají napadení hmyzem mnohem méně než ty zdravé, které mohou brouka požírajícího lýko pod kůrou „zalít" mízou a tím ho zlikvidovat.
Populace kůrovce je ale podle Příhody v českých lesích už natolik velká, že i dvě rojení jsou důvod k obavám. „Rozšíření kůrovce bude dál růst. Mimo jiné i proto, že letos kalamita zasáhla hlavně oblasti s nejhustší koncentrací smrků, jako jsou Vysočina či jižní Čechy, kde se může brouk šířit rychleji," dodává Příhoda.

Celý článek naleznete v deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě