logo Silvarium tisk

Jižní Morava – K nedostatku vody, který trápí lesy na jižní Moravě už několik let, se přidal zákeřný lýkožrout smrkový. Smrkové porosty podle lesníků ničí ve velkém více než jindy. Kůrovcové kalamitě totiž nahrává teplé a suché počasí.

"Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, který je součástí Mendelovy univerzity v Brně, má milionovou škodu už jenom na sazenicích mladých stromků. „Do výsadby nových stromků investujeme ročně asi čtyři miliony. Letos nám ale kvůli dlouhotrvajícímu suchu asi třetina uschla. To je odhad, může to být ještě horší," uvedl zástupce ředitele podniku Pavel Mauer.

S další ztrátou v řádech milionů se bude muset podnik zřejmě smířit kvůli kůrovci. Cena dřeva napadená tímto škůdcem letí strmě dolů. Navíc je ho nyní na trhu kvůli masivní těžbě poškozených stromů příliš a nejde na odbyt. „Cena šla dolů v řádech desítek procent," potvrdil Mauer.

Milionové škody budou letos počítat také ve společnosti Městské lesy Znojmo. „Potíže s nedostatkem vláhy v lesích se táhnou už od roku 2015. A situace se stále zhoršuje. Odumírají starší podrosty. Navíc musíme připočítat masivní těžbu kvůli kůrovci. Škody budou v řádech milionů korun," poznamenal ředitel společnosti Zdeněk Trojan.

Podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové letos na jižní Moravě sílící kůrovcová kalamita odstartovala masivní těžbu napadených stromů. „V roce 2014 jsme kvůli kůrovci odtěžili na jihu Moravy přes 21 tisíc kubíků dřeva. Loni to bylo bezmála 180 tisíc a letos už téměř 240 tisíc," upřesnila.

O potížích v jihomoravských lesích · Školnímu lesnímu podniku Masarykův les Křtiny letos uschla asi třetina nově nasazených stromků. Za výsadbu zaplatí lesníci z Blanenska asi čtyři milion korun. · Státní podnik Lesy České republiky letos na jihu Moravy kvůli suchu osadil jen asi 60 procent plánovaných ploch. · Kvůli kůrovcové kalamitě klesla cena dřeva o několik stokorun za kubík.
Mezi nejvíce postižené oblasti v kraji patří lesy v okolí Zastávky u Brna, Černé Hory na Blanensku, Bohdalic-Pavlovic na Vyškovsku, stejně jako Uherčic a Dešova na Znojemsku.

Kvůli velkému podílu větrných a kůrovcových těžeb, které postihly nejen Českou republika, ale i Polsko, Německo a Rakousko, došlo podle Jouklové k poklesu cen dříví v řádech stovek korun za kubík. „Některé dříví lze opravdu jen těžce udat a cena dřeva s horší kvalitou stěží pokryje výrobní náklady. S ohledem na regulaci trhu budeme společně s ministerstvem zemědělství tvořit zásobu dříví ve výši přibližně milion kubíků, kterou zatím nedáme na trh. Tím by se měl uvolnit obchodní prostor pro jiné vlastníky lesů," vysvětlila.

Situaci na trhu sleduje také Tomáš Chmelař z Pily Račice. „Už teď je velký problém sehnat dřevo z listnáčů. Na trhu je totiž obrovské množství dřeva ze smrků napadeného kůrovcem, které je problém prodat. A ostatní těžba je oproti tomu nízká," posteskl si muž, který vyrábí rámečky pro včelaře.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě