Přihlásit

Lesy odvedly státu 32 miliard (Seznam.cz TV)

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka
Lesy České republiky jsou bez peněz. Vyplývá to ze strategie rozvoje do roku 2024. Podnik tak bude další 4 roky v minusu a stát, který díky němu získává miliardové zisky, nepomůže.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Po letech, kdy vydělával miliardy korun, se státní podnik Lesy České republiky ocitá v červených číslech. Od roku 2013 podnik přitom vylepšil státní rozpočet o 32 miliard korun. Teď si s kůrovcovou kalamitou však musí pomoct sám. K tomu však nemuselo dojít, kdyby stát své firmě nechal nějaké rezervy.

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR
Pokud by tedy tady byla vytvořena nějaká část rezerv z těch prostředků, které Lesy České republiky měly k dispozici v době, kdy se hospodářsky dařilo, byla by ta situace v současné době jiná.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
V podobném duchu se loni ve sněmovně vyjádřil i poslanec Miroslav Kalousek, který ještě jako ministr financí odvody z lesů prosadil.

Miroslav KALOUSEK, poslanec /TOP 09/
V roce 2012 jsme skutečně prosadili koncept v rámci protikrizových opatření možnost odvádět z Lesů České republiky peníze do státního rozpočtu.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Že ministerstvo zaspalo a na zvýšenou ekonomickou náročnost boje s kůrovcem zareagovalo pozdě mluvčí odmítá. Jeden z nejziskovějších státních podniků si proto na provoz bude muset půjčovat. Zvažuje například kontokorent.

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR
To že přechodně používáme cizí zdroje, tak to je záležitost, kterou všechny soukromé firmy znají. Pokud bude potřeba, tak jsme připraveni zajistit i další formy financování.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Z finanční podporou od svého zřizovatele podnik počítat nemůže. Miliardové ministerské dotace na boj s kalamitou jsou jen pro nestátní vlastníky lesů. Z Hradce Králové pro Seznam zprávy Michaela Rambousková.

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka
Témata večerních zpráv s datem 14. ledna jsme vyčerpali. Vy se teď ještě můžete podívat na sport a já se těším na viděnou zase zítra.

Komentáře   

+5 # Bača 2020-01-15 16:15
Proc stat pomaha nestatnim vlastnikum a na sve lesy kasle to opravdu nechapu.Bez pomoci státu se lcr stejne neobejdou a je to jen otázka casu kdy to prijde,akorad si na tom pak někdo nahoni politické body a bude to prezentovat jako svůj napad.A stále stejna pisnicka,zalepit penezi z lesu diry v rozpoctu, a pak pomozte si uverem.Neverim,ze jsme ve 21 stoleti.
+7 # Starý 2020-01-15 14:00
Tak počítám, jak počítám, tak u zřizovatele LČR mají tyto počty 1+1=5.... no ano divíte se???
To jsou ty miliardy zisku, které by teď ...ale spíše před 2 lety měly fungovat k zastavení kůrovců, dále dnes k zalesnění a v dalších letech k zajištění lesních kultur.

Ovšem z pohledu neodpovědného zřizovatele jsou fuč a stav lesů... ten je k pláči.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby