logo Silvarium tisk

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Pojďme navázat. Kůrovcová kalamita si vyžádala personální změnu, a právě tu změnu v osobě, o které jsme teď mluvili v čele státního podniku Lesy České republiky. Post ředitele musel opustit minulý týden právě Daniel Szórád, to je ten muž po vaší levé straně. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek ho kritizoval za zanedbání situace kolem přemnoženého kůrovce. Szórád to odmítl s tím, že ochranná opatření jsou na hraně možného.

Jiří MILEK, ministr zemědělství v demisi /nestr. za ANO/
--------------------
Já nejsem politik, já to řeším po stránce odborné a vyhodnotil jsem si, že prostě už nemůžeme déle čekat.

Daniel SZÓRÁD, bývalý generální ředitel Lesů ČR
--------------------
Pan ministr má právo na to, aby si vybral člověka, ke kterému má důvěru, o kterém je přesvědčen, že situaci zvládne. Důvody, které byly uvedeny, tak s těmi se nicméně neztotožňuji. Myslím si, že ty nejsou objektivní.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
A ještě připojím, že pan Szórád v podniku Lesy České republiky léta působil, konkrétně už v devadesátých letech. Po víc než desetiletém působení v soukromé sféře se vrátil v roce 2014, kdy ho do čela společnosti dosadil tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka. Za Szórádova působení klesl objem peněz, které Lesy České republiky odvádí do státního rozpočtu. Do hospodaření se totiž negativně promítl hlavně pokles cen dřeva. No, a toto na druhé straně, to už je nástupce pana Szóráda, který je prozatímně pověřený řízením podniku Lesy České republiky. Tomáš Pospíšil, v podniku pracuje od roku 1998, tedy nepřetržitě celou svoji kariéru. Naposled zastával funkci ředitele Lesního a vodního hospodářství. Podle slov ministra Milka bude jeho hlavním úkolem maximální využití veškeré těžební kapacity, aby zamezil šíření kůrovce. O tom, zda Pospíšil bude ředitelem státního podniku taky jmenován, rozhodne šéf resortu zemědělství další vlády.

Jiří MILEK, ministr zemědělství v demisi /nestr. za ANO/
--------------------
Já už jsem řekl, že bych to chtěl nechat na svém nástupci, protože by to bylo korektní i v případě, že budu potvrzen já ve funkci, tak samozřejmě výběrové řízení vypíšu, pokud ne, tak to nechám na svém nástupci.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Pane místopředsedo, bylo na místě odvolat ředitele Lesů České republiky? A já bych to s dovolením ještě doplnil podle toho, co jsme teď před malou chvílí slyšeli od pana profesora, pan ředitel zjevně nereagoval na škálu výzev a studií odborníků.

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/, poslanec, bývalý ministr zemědělství
--------------------
Já nemůžu souhlasit tady v tomto případě s panem profesorem, protože Lesy České republiky mají zřízeno několik pracovních skupin, které právě se zabývají i otázkou dopadu klimatické změny a když se podíváme na data o tom, jak se změnila struktura nových výsadeb za poslední 3 roky, tak dneska Lesy České republiky v průměru za ty poslední tři roky mají výsadbu listnáčů nad 50 procent, například ty nejvíce postižené regiony, jako je Olomoucký a Moravskoslezský kraj, tak jsou výsadby listnáčů nad 60 procent za poslední 3 roky. A musím říct, že nesouhlasím s tím, co tady zaznělo v té, v tom vstupu z úst pana ministra Milka nebo úst pana premiéra Babiše, protože jednak, jak jsem tady uváděl třeba Vojenské lesy, které opravdu nepravdivě pan premiér Babiš označil jako za podnik, který nemá problém, tak když se ukázaly data, tak ten problém mají ještě větší než Lesy České republiky, takže v tom případě by i pan generální ředitel Vojáček měl být odvolán, pokud chceme měřit všem stejným metrem, ale především mě zarazilo to, co řekl ve vysílání Radiožurnálu pan ministr Milek minulý týden, řekl to v úterý, řekl: "V pondělí minulý týden jsem svolal první velké jednání k problematice kůrovce." Takže pan ministr je ve funkci 5,5 měsíce a po 5,5 měsících udělá první velké jednání k problematice kůrovce? Promiňte, ale to je prostě selhání tohoto pana ministra a já jsem, když jsem byl ministr, zhruba každé tři měsíce jsem měl jednání s vedením Lesů České republiky, několikahodinovou poradu, kdy jsme detailně probírali všechna ta opatření, která jako státní podnik Lesy České republiky děláme. Takže ty snahy ...

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Ano, nemějte mi to, pane Jurečko, prosím, za zlé, sám jste říkal, že efekt to příliš nemělo, protože nakonec jste v meziresortním dohadování neprosadil zásadní věci a současně ta situace se neustále horší, tedy minimálně se ten zhoršující se trend nezastavil.

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/, poslanec, bývalý ministr zemědělství
--------------------
Když, jak jsem vysvětloval ty postupy, když vám to vláda neschválí, když vám to premiér nedá na jednání vlády, jako co chcete jako ministr jako dělat, když jsou potřeba kompetence jiného resortu, v tomto případě třeba ministerstva průmyslu a obchodu a ti partneři jako váš problém marginalizují a to řešení nehledají dostatečně aktivně. Já fandím tomu, že teď, když je tady jednobarevná vláda, tak ať dokáží to řešení najít okamžitě a rychle, měli ho hledat už loni, letos v lednu, takže máte, i jako ministr máte prostě určité omezené kompetence, nevládnete všemu a všem resortům, jo, ale chci vysvětlit ještě jednu věc pro diváka. My ve standardním lesním hospodaření měníme strukturu lesa z jednoho procenta v jednom roce a dokázat reagovat na tu klimatickou změnu, která za poslední tři roky má tak dramaticky rychlý nárůst z hlediska výkyvů teplot, enormně teplých let, nízkých srážek, to se na to reaguje těžko. Já jsem ty smrkové kultury, ani nikdo z naší generace, co tady žijeme, nevysazoval před sedmdesáti, osmdesáti, sto roky, ale my samozřejmě musíme dneska ty důsledky nést a hledat to řešení, ale kdybych dneska tady řekl, že za deset let bude průměrná teplota třeba o dva stupně vyšší, než je dnes, bude tomu někdo tady věřit, ale teoreticky se to může stát. My nevíme, jak dramatická ta klimatická změna v těch příštích letech bude. My se bavíme vždycky jenom o nějakých modelech, odhadech, pravděpodobnostech a poslední věc ještě řeknu, byl tady zmíněný hospodářský výsledek Lesů České republiky, já se na všech 4 jednáních, kdy jsem domlouval státní rozpočet s panem tehdy ministrem financí Babišem jednou u toho byl ministr Pilný, tak když u toho byl ministr Babiš, tak vždycky, když jsme mu argumentovali, že potřebujeme investice na posílení právě těch věcí, které se týkají boje s kůrovcovou kalamitou a investic do té infrastruktury státního podniku, tak mě odbýval argumentem, že to ho příliš nezajímá, že on potřebuje co nejvyšší odvod do státního podniku Lesy České ..., do státního rozpočtu z Lesů České republiky.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Dobrá. Pojďme připojit další politický pohled na věc. Jan Volný, člen podvýboru pro lesní hospodářství, poslanec hnutí ANO, je teď u telefonu. I vám hezký večer, pane poslanče.

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Krásný večer vám i divákům.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Začněme, prosím, odvoláním bývalého ředitele Lesů České republiky. Opravdu musel skončit? Popravdě řečeno, navenek to možná může působit jako hledání obětního beránka.

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Tak já bych jenom začal tím, že my připadne velice úsměvné, jak pan bývalý ministr zemědělství hází vinu na současného pana ministra Milka. Mně to připadne jako když zloděj volá: "Chyťte zloděje." Samozřejmě bylo to absolutně nepochopitelné a trestuhodné podcenění této situace a jestli v tom má větší vinu pan bývalý generální ředitel a nebo pan ministr, to ať si popovídají mezi sebou. Ono ...

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
No, promiňte, pane poslanče, aby to nebylo naopak, když se dva hádají, třetí se raduje a v tomto případě by to byl ten kůrovec. A teď, prosím, ke generálnímu řediteli Lesů České republiky. Není to obětní beránek?

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Já si myslím, že to v žádném případě obětní beránek není a pan ministr Jurečka řekl jednu krásnou věc. Krizový režim, kdyby se vyhlásil, by měl smysl v roce 2017 v létě, ale proč to neprosadil? To, že někde s někým jednal, to je jedna věc. On to měl naprosto dramaticky vyeskalovat a prosadit si to, když již v roce 2016 dozorový orgán ministerstva životního prostředí upozorňoval na to, že se blíží obrovská eskalace kůrovcové kalamity a oni to prostě nechali být a předpokládali, že to zvládnou se standardními finančními prostředky a standardní legislativou. Vždyť tu legislativu opravdu v tom roce 2017 mohli si vydobýt a měli to více vyeskalovat. Prostě oni to vyloženě a významně podcenili.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Dobrá. Pane poslanče, nechme, prosím, zareagovat pana Jurečku. Vy jste to, pane místopředsedo, vysvětloval tady už několikrát, přesto vás nechám zareagovat na konkrétní výtky pana poslance hnutí ANO.

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/, poslanec, bývalý ministr zemědělství
--------------------
Pan poslanec Volný bohužel neslyšel ten úvod dnešního pořadu, kdy jsem já tady zmiňoval, že jsem několikrát za ty tři roky dával materiály, které se týkaly kalamity v lesích. A ministr životního prostředí, ani ministr financí Babiš nikdy nevyjádřili žádnou připomínku, žádný námět, nic, že by se mělo dělat jinak a lépe, takže teď tady tu kritiku, co říká pan poslanec Volný, dost dobře nechápu, nedává mi logiku a pak také to, že je tady vláda, která je 5,5 měsíce ve funkci už a po 5,5 měsících teprve pan ministr Milek začne jednat, začne konat a to, začne to řešení u personálií. Dobře, ale kde jsou ty legislativní změny, které už jsme rozpracovávaly my v loňském roce, proč už to dávno není na vládě? Proč už to nemáme v parlamentu novelu lesního zákona, novelu krizového zákona. Toto já dost dobře nechápu a já jsem ty věci, ty věci se změnily hodně v loňském roce, začátkem srpna, kdy do té kůrovcové kalamity přišel tehdy orkán Edward a ten výrazným způsobem promluvil do celého regionu střední Evropy. To je potřeba také si uvědomit.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Pánové, uzavřeme, prosím, minulost, pojďme se odpíchnout směrem do budoucnosti. Pane poslanče Volný, co tedy konkrétně udělá stát za podpory i vás coby poslance vládní strany, aby se ta situace s kůrovcovou kalamitou vyřešila co nejvíc efektivně a co nejrychleji.

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Tak já jenom chci upozornit pana ministra, že se moc těším od samého začátku, já jsem si dal tu práci a poslechl jsem si ho, a to, že neprosadil v minulé vládě ten krizový režim, je jen jeho problém. On ho měl vyeskalovat a měl jako odborník spolu s panem ředitelem Szórádem prostě na to poukázat. Co je potřeba. Je potřeba to dřevo co nejdřív vytěžit a dostat ho z lesa, to znamená, jak říkal pan, pan premiér Babiš, je potřeba zvažovat, co s ním, jestli se dá zpracovat, protože zpracovatelské kapacity jsou také plné nebo případně ho i pálit, je to i taky jedna, jedna z variant. V každém případě nesmí zůstat v lese, ale ještě bych chtěl jednu, jednu repliku na to, kdy pan ministr, pan, pan Babiš, předseda vlády, řekl, že lesy české, lesy, Vojenské lesy neměly takový problém s kůrovcem. No, samozřejmě, že měly problém s kůrovcem, protože ten kůrovec byl v celé republice, ale právě proto a on to pan ministr vlastně řekl a nahrál panu premiérovi. Oni minulý rok vytěžili milion kubíků dřeva. Oni to řešili, oni ho dostali z toho lesa.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Ano, pánové, prosím, pojďme se opravdu soustředit už na budoucnost. Pane poslanče, legislativní změny pro řešení kůrovcové kalamity, některé z nich zmiňoval před malou chvílí pan místopředseda Jurečka, tak jste připraveni podpořit nějaké konkrétní legislativní změny a jsou nutné?

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
V každým případě nutné jsou. Jednak, jednak je to v závislosti i na údržbě vody v krajině, protože to je jeden aspekt, který může tento proces zbrzdit, ale jsou i další, samozřejmě i nový zákon na téma hospodaření v lesích, je určitě potřeba udělat, ale to už mohl pan ministr za svého konání a nebudeme se vracet zpátky. Takže určitě legislativně se k tomu musíme připravit, protože je to období, které už nás nemine, to se prostě nastartovalo i teploty se budou neustále zvyšovat, voda bude ubývat a jednak je potřeba udělat možná jinou skladbu lesních porostů, ale především právě i ten vztah k té těžbě té suroviny z lesů.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Ano, ještě jedna konkrétní změna by mě zajímala, pane poslanče, zmiňují to experti, že by majitelé lesů měli mít možnost se souhlasem státní správy asanovat kůrovcové dříví na sousedních pozemcích, což já si jako laik vykládám tak, že majitel lesa může přejít na pozemek svého souseda, který taky vlastní les, odtěžit tam dřevo, zpracovat ho kvůli kůrovcové kalamitě a takto zasáhnout do jeho vlastnictví, to je ošemetná záležitost, jak to ošetřit?

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Pane redaktore, tohle to já slyším poprvně, já na tohle to neumím, neumím zareagovat, samozřejmě v určitých právě krizových a mimořádných, mimořádných situacích to bude chtít krizové a mimořádné řešení, ale o této, o této možnosti jsem ještě neslyšel.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Zdá se vám to jako vhodný nástroj, jako vhodný krizový nástroj?

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Připadne mi to dost nelogické, ale opravdu neznám podrobnosti, tak se k tomu neumím vyjádřit. Možná v tom detailu to něco do sebe má, nicméně, když mi to takhle naservírujete, tak neumím zareagovat. Jako na první pohled to vypadá divně.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Dobrá. Ptal jsem se na to, že by to opravdu vyžadovalo zřejmě legislativní změny, protože je to zásah do vlastnického práva.

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
To určitě, v každém případě.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Pane místopředsedo, byl by to jeden z nutných nástrojů pro řešení té kůrovcové kalamity? Ten zásah do vlastnického práva, což vždycky v demokratickém systému založeném na soukromém vlastnictví je problém?

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/, poslanec, bývalý ministr zemědělství
--------------------
Já si to dokážu představit jako krajní řešení v okamžiku, kdy mám opravdu vlastníka lesa, který nekoná, má takto postižený porost, tak aby potom z rozhodnutí orgánů státní správy bylo možno přikročit k té těžbě a samozřejmě muselo by to být nastaveno jasně tak, že potom ten zisk, který z toho případně bude, bude tomu vlastníkovi vyplacen, ty náklady půjdou na vrub toho, kdo to udělá, kdo tomu to bude kompenzováno. Ten mechanismus se dá najít, ale třeba teďka vidím jako další ještě možnosti kromě toho hledat cesty k tomu, jak to dříví z trhu dostat, například část ho třeba využít ve spalovnách, ale třeba i, když vláda chystá změny zákona o DPH, tak tam dává takové ty marketingově hrozně krásné věci, jako je snížení DPH na úklidové služby v domácnostech a podobně, ale já třeba osobně tam budu v tom případě navrhovat, abychom třeba snížili DPH na dřevo, aby se třeba snížily náklady na dřevostavby, dřevěný nábytek, využití dřeva obecně ve stavebnictví. Pojďme dodat, dát dřevo do nejnižší snížené sazby a v tom případě motivujme občany v České republice, aby logicky více podpořili spotřebu tohoto obnovitelného materiálu. To jsou konkrétní, smysluplné věci, které během, řekněme, třeba půl roku, roku mohou výrazným způsobem promluvit do situace na trhu s dřevem v České republice.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Pane poslanče Volný, to by poslanci hnutí ANO podpořili? Je to něco, to snížení DPH, do té nejnižší kategorie, co by opravdu efektivně mohlo, mohlo ovlivnit odbyt toho dřeva, které ho logicky při té těžbě kůrovcem napadených stromů je příliš?

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
/Nesrozumitelné/ líbí a asi by to v určité chvíli mohlo pomoci, akorát já neznám dopočet, co by to znamenalo v dopadu na státní rozpočet, ale jinak jako myšlenka to určitě není špatná a pokud to pan kolega Jurečka zvedne, tak o tom budeme velice rádi diskutovat, ale tam jde spíš o ty ekonomické dopady mimo samotný děj dřeva.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
--------------------
Říká poslanec hnutí ANO Jan Volný. Moc vám děkuju za váš čas, přeju hezký večer, pane poslanče.

Jan VOLNÝ, člen podvýboru pro lesní hospodářství, PS /ANO/
--------------------
Krásný večer vám i divákům. Na shledanou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě