logo Silvarium tisk
Název: Lesy po orkánu napadl kůrovec
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 21.06.2007
Autor: KATEŘINA FROUZOVÁ
Rubrika: Kraj Liberecký

Jizerským horám a Krkonoším hrozí kalamita

Liberecký kraj - Kůrovec začíná vylétávat ze stromů. Pokud škůdce lesníci nezastaví včas, hrozí Jizerským horám i Krkonoším kalamita.
    To, čeho se lesníci obávali, je tady. Kůrovec se kvůli velmi teplému počasí nezvykle rychle vyvinul a nyní začíná vylétávat zpod kůry a napadat okolní stromy. "Děláme, co můžeme, abychom zabránili kalamitě," řekl Ludvík Řičář, ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR v Liberci. Problémy se škůdci znásobují obrovské lednové polomy, které napáchal orkán Kyrill. Hodně stromů je poškozených a tudíž je kůrovec snáze napadne.
    "Už začínají vylétávat z kůry. Hrozí, že napadnou další stromy," informoval o situaci na Českolipsku místní lesní správce Jaroslav Junek.
    Lesníci stříkají postižené stromy chemií, z některých odstraňují kůru a především se společně s firmami snaží z lesů odvozit co nejvíce dříví. "Postřiky nás stojí několik stovek tisíc korun. Stříkáme ve větvích i stojící stromy," řekl Řičář.
    Lesníci v kraji navíc mají k dispozici šest tisíc lapačů a lapáků. Ty jim pomáhají likvidovat lýkožrouta. Problémy mají Lesy ČR s nedostatkem firem a lidí, jež by odváželi polomy na skládky. V Krkonošském národním parku dokonce nastoupili do lesů i úředníci ze správy a odlupují z napadených kmenů kůru, aby larvy kůrovce uschly.
    Vylíhnutí první generace kůrovce, neboli lýkožrouta smrkového, není ještě pohroma. Lesníci však nyní musí zastavit jeho množení. Jedna samička škůdce totiž průměrně naklade kolem šedesáti vajíček. Broučci ale napadají další polomové dříví i stojící stromy. Podle Řičáře kůrovec vylétl z několika desítek stromů v každém revíru.
    Podle šéfa CHKO Jizerské hory Jiřího Huška se snad podaří zabránit plošné kůrovcové kalamitě. "Příští rok bude více tohoto škůdce a lokálně možná dojde k jeho přemnožení. Bude jej třeba tak dva či tři roky hlídat. K velké pohromě by dojít nemělo." Riziko kalamity znásobuje teplé počasí. To škůdci vyhovuje, takže se letos stihne vylíhnout více generací než obvykle. "Patrně se vylíhnou v nižších oblastech ještě dvě generace a ve vyšších jedna," zmínil Řičář. Tomu je třeba zabránit. Pokud by se to Lesům ČR nepodařilo, mohla by se kalamita rozpoutat již letos na podzim či až příští rok. "Věříme, že to zvládneme," uvedl lesní správce Junek. Ani v Krkonoších ani v lesích v Libereckém kraji se dosud nepodařilo odstranit všechny polomy. "Musíme odvozit čtvrtinu poškozených stromů, což stihneme v červenci," řekl mluvčí krkonošského národního parku Radek Drahný. V Lesích ČR Libereckého kraje leží kolem třiceti pěti tisíc kubíků polomů. Celkem v těchto lokalitách spadlo kolem 250 metrů krychlových dřeva.

V Krkonošském národním parku dokonce nastoupili do lesů i úředníci ze správy a odlupují z napadených kmenů kůru.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě