logo Silvarium tisk

Turistické značky by se měly v Nízkém Jeseníku obnovit do konce roku Šternbersko - Lidé opět mohou do lesů v Nízkém Jeseníku, kam úřady zakázaly vstup po březnové větrné kalamitě. Lesáci už zpracovali drtivou většinu poškozených stromů, ale práce pokračují. Proto by turisté měli být v přírodě pozorní a dbát na svoji bezpečnost. Také na to, aby se neztratili. Právě Nízký Jeseník je oblastí nejvíce postiženou kůrovcem a z krajiny zde mizí nejen smrkové porosty, ale spolu se stromy také turistické značky.
Klub českých turistů počítá s jejich obnovením do konce letošního roku.

Zákaz vstupu do lesů končí v pátek 22. června. Od soboty 23. června je vstup do městských lesů opět povolen," připomněla v tomto týdnu mluvčí šternberské radnice Irena Černocká. Městský úřad jako příslušný orgán státní správy lesů zakázal vstup do lesů ve vlastnictví města, a to v katastrálních územích Šternberk, Lhota u Šternberka, Dalov a Těšíkov. Největší škody přitom napáchal březnový vichr zejména v lokalitách Kiosek, Aleš, Kukaččí les v Dalově, Těšíkovské údolí a Kamenec.

Zpracováno je 85 procent polomů. „Ke zpracování zůstává dřevní hmota v lokalitě Aleš, Bělkovické údolí a nad Těšíkovem směrem k Horní Loděnici. Prioritně jsme se už v průběhu dubna snažili vyčistit místa, kam může jít návštěvník lesa, protože jsme nepředpokládali, že by lidé kvůli zákazu přestali chodit do lesa. To se samozřejmě potvrdilo," sdělil vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Antonín Kostrůnek.

LESNÍCI SI JE PODALI

Pokuty za to na Šternbersku nepadly, ač za přestupek hrozila až pětitisícová sankce. Většinou se návštěvníci míst s probíhající těžbou potýkali s pracovníky lesnických firem, kteří si je podle informací Deníku „podali", protože ohrožovali své zdraví a bezproblémovou těžbu. „Vykázali je z lesa," poznamenal Kostrůnek.
Poukázal na to, že práce v kůrovcem napadených smrkových porostech pokračují i nadále a lidé by měli být opatrní a dbát pokynů pracovníků.
Zákaz vstupu do lokalit se státními lesy vydalo v březnu také hejtmanství. Ten už neplatí, protože byl jako nezákonný zrušen ministerstvem zemědělství před dvěma týdny. „Zákaz byl zrušen, přesto by návštěvníci lesa měli dávat pozor na to, co se v lese děje. Máme zpracováno 90 procent větrné kalamity, ale pohyb jak těžební techniky, tak vyvážecích souprav je pořád velký," apeloval na turisty Jiří Sládek, šternberský správce Lesů ČR. Na území této lesní správy v březnu spadlo 150 tisíc metrů krychlových dřeva.

ZMIZELÉ ZNAČKY

Na zpřístupnění lesů čekají nejen milovníci přírody, ale i organizátoři hromadných akcí a značkaři, kteří se potřebují pustit do obnovy značení tras. „Pořadatelé museli trasy pochodů uzpůsobit vydaným zákazům pro území s těžbou. Nikdo neriskoval sankci a už vůbec ne to, aby se účastníkovi akce něco stalo," sdělil Rostislav Klemeš, předseda Klubu českých turistů pro Olomoucký kraj.
Turistické značky zmizely spolu s kůrovcem napadeným dřevem nejvíce právě na Šternbersku
Značky však chybí i jinde, protože kůrovcová kalamita se rozšiřuje i na další území. „Obnovit značení je složité. Sice už pominul zákaz vstupu do lesů, ale jde o dobrovolnickou práci lidí, kteří to dělají ve volném čase," připomněl Klemeš.

BEZ OCELOVÝCH SLOUPKŮ

V Olomouckém kraji jsou těchto nadšenců desítky, ale kalamita vzala značky odhadem na stovce kilometrů značených tras v Nízkém Jeseníku a na Zlatohorsku. Značkaři nyní musejí zmapovat terén a možnosti, kam značení umístit, alespoň provizorním způsobem na polámané stromy a pařezy. „Nebude se to dělat pomocí ocelových sloupků, to by bylo časově i finančně velmi náročné a nemuselo by to mít dlouhé trvání, pohyb mechanizace v lesích je stále značný," vysvětloval předseda Klemeš.

RADĚJI S NAVIGACÍ

Doporučil, aby se lidé v nejvíce zasažených oblastech drželi družicové navigace a nespoléhali na to, že v neznámém terénu dojdou do cíle podle turistických značek na stromech. „Papírová mapa se značkami může být na nic, protože kolikrát celé úseky značených tras neexistují. Je to velký problém," varoval Klemeš.
Značkaři se pokusí obnovit nátěry co nejdříve. Klub českých turistů by měl podle smlouvy využít finance na obnovu poškozených turistických tras do konce letošního roku. „Do konce roku by to mělo být hotovo," potvrdil Klemeš.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě