Přihlásit

Letadla kontrolují jen část lesů (MF Dnes)

LUCIE ZIKMUNDOVÁ Ministerstvo zemědělství letos nezajistilo včas leteckou hasičskou službu, zatím pomáhají policejní vrtulníky

Střední Čechy - Část středočeských lesů bude až do července bez dozoru ze vzduchu. Monitorovací letadla letecké hasičské služby zatím zůstanou na zemi. Výběrové řízení na zajištění této služby, kterou platí ministerstvo zemědělství a jež měla začít od dubna, se totiž opozdilo.

Ve středních Čechách přitom hoří lesy v porovnání s ostatními kraji nejvíce, na region připadá dvacet procent z celkového počtu lesních požárů v Česku.

 „Loni bylo na území Středočeského kraje 90 ze 470 lesních požárů,” uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček. Nejčastěji hořely lesy na Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ.
 Každý rok od začátku dubna kontrolují hasiči lesy z letadel. Mají tedy šanci spatřit i začínající požár a zabránit tak velkým škodám. Ze vzduchu také požáry likvidují. „Pomoc letecké techniky je neocenitelná, jde o velmi efektivní systém,” připomněl Petr Kopáček.

Letos už bylo 26 požárů Fakt, že část Středočeského kraje zůstala zatím bez leteckých hlídek, je podle hasičů problém, protože v dubnu je podle statistik riziko lesních požárů nejvyšší. Nicméně loni museli středočeští hasiči vyrážet do lesů nejvíce v červnu, kdy likvidovali 13 požárů v lesním porostu. V dubnu jich měli „jenom” šest.

 Letos už v kraji hořelo šestadvacetkrát. Například na Rakovnicku jiskra z projíždějícího vlaku zapálila les v Pustovětech a shořelo 12 hektarů porostu. Právě Rakovnicko je bez kontroly ze vzduchu úplně, v ostatních okresech hlídají lesy policejní vrtulníky. Na tom se na jaře dohodlo ministerstvo zemědělství s policií. Nesledují však celé území kraje. Bez leteckého dozoru jsou třetiny okresů Mladá Boleslav, Beroun a Příbram a asi deset procent okresů Kutná Hora a Benešov.

Likvidace lesních požárů patří mezi nejnáročnější. „Čím déle hoří, tím se oheň dostává hlouběji do lesní hrabanky a ke kořenům,” poznamenal vyšetřovatel středočeských hasičů Libor Pospíšil. Pod zemí se může oheň šířit i několik dní. Když pak vyskočí plameny na povrch, stačí okamžik a hoří na velké ploše.

Proč ministerstvo zemědělství nestihlo leteckou službu zajistit včas? Zadávání veřejné zakázky se zpozdilo. „Dostali jsme jedinou nabídku, která byla předražená, a proto jsme výběrové řízení zastavili,” vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Služba by měla začít fungovat od července. To, že ministerstvo ročně v celém Česku vydává za preventivní hlídkování více než dvacet milionů korun, je jeho vstřícným krokem. Je to povinností vlastníků lesů. „Majitelé lesních porostů nad 50 hektarů musí v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů zajistit hlídkovou službu sami,” dodal Vorlíček.


„Loni bylo na území Středočeského kraje 90 ze 470 lesních požárů v Česku.” mluvčí generálního ředitelství hasičůDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází novými nádobky na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s reálným...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou v lesích

Zbylé prostředky z kompenzací sucha by mohly jít na boj s dopady…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál
Poslanci jednali  o kůrovcové kalamitě

Poslanci jednali o kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Kůrovcová kalamita, která zasáhla sedm krajů, je podle ministrů zemědělství a životního prostředí dosud největší v ČR. Zvládnout ji potrvá roky a bude nutné sázet druhově...

Čti dál
Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesnictví

Aktualizováno o průběžné výsledky hospodaření v letošním roce. Státnímu podniku Lesy České republiky loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 62%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Čec 2018 27°C 14°C
  • 17 Čec 2018 23°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby