Přihlásit

Letadla kontrolují jen část lesů (MF Dnes)

LUCIE ZIKMUNDOVÁ Ministerstvo zemědělství letos nezajistilo včas leteckou hasičskou službu, zatím pomáhají policejní vrtulníky

Střední Čechy - Část středočeských lesů bude až do července bez dozoru ze vzduchu. Monitorovací letadla letecké hasičské služby zatím zůstanou na zemi. Výběrové řízení na zajištění této služby, kterou platí ministerstvo zemědělství a jež měla začít od dubna, se totiž opozdilo.

Ve středních Čechách přitom hoří lesy v porovnání s ostatními kraji nejvíce, na region připadá dvacet procent z celkového počtu lesních požárů v Česku.

 „Loni bylo na území Středočeského kraje 90 ze 470 lesních požárů,” uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček. Nejčastěji hořely lesy na Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ.
 Každý rok od začátku dubna kontrolují hasiči lesy z letadel. Mají tedy šanci spatřit i začínající požár a zabránit tak velkým škodám. Ze vzduchu také požáry likvidují. „Pomoc letecké techniky je neocenitelná, jde o velmi efektivní systém,” připomněl Petr Kopáček.

Letos už bylo 26 požárů Fakt, že část Středočeského kraje zůstala zatím bez leteckých hlídek, je podle hasičů problém, protože v dubnu je podle statistik riziko lesních požárů nejvyšší. Nicméně loni museli středočeští hasiči vyrážet do lesů nejvíce v červnu, kdy likvidovali 13 požárů v lesním porostu. V dubnu jich měli „jenom” šest.

 Letos už v kraji hořelo šestadvacetkrát. Například na Rakovnicku jiskra z projíždějícího vlaku zapálila les v Pustovětech a shořelo 12 hektarů porostu. Právě Rakovnicko je bez kontroly ze vzduchu úplně, v ostatních okresech hlídají lesy policejní vrtulníky. Na tom se na jaře dohodlo ministerstvo zemědělství s policií. Nesledují však celé území kraje. Bez leteckého dozoru jsou třetiny okresů Mladá Boleslav, Beroun a Příbram a asi deset procent okresů Kutná Hora a Benešov.

Likvidace lesních požárů patří mezi nejnáročnější. „Čím déle hoří, tím se oheň dostává hlouběji do lesní hrabanky a ke kořenům,” poznamenal vyšetřovatel středočeských hasičů Libor Pospíšil. Pod zemí se může oheň šířit i několik dní. Když pak vyskočí plameny na povrch, stačí okamžik a hoří na velké ploše.

Proč ministerstvo zemědělství nestihlo leteckou službu zajistit včas? Zadávání veřejné zakázky se zpozdilo. „Dostali jsme jedinou nabídku, která byla předražená, a proto jsme výběrové řízení zastavili,” vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Služba by měla začít fungovat od července. To, že ministerstvo ročně v celém Česku vydává za preventivní hlídkování více než dvacet milionů korun, je jeho vstřícným krokem. Je to povinností vlastníků lesů. „Majitelé lesních porostů nad 50 hektarů musí v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů zajistit hlídkovou službu sami,” dodal Vorlíček.


„Loni bylo na území Středočeského kraje 90 ze 470 lesních požárů v Česku.” mluvčí generálního ředitelství hasičůDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 69%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Úno 2018 -2°C -8°C
  • 25 Úno 2018 -5°C -10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby