Přihlásit

Letošní polomy Lesy města, s. r. o., nepoložily. Městská firma obstála (Českokrumlovský deník)

Zdroj: Českokrumlovský deník
Autor: ZDENĚK ZAJÍČEK
Rubrika: Zpravodajství českokrumlovska

Českokrumlovská dceřiná společnost zvládla jak letošní nadbytek dřeva na republikovém trhu, tak i kůrovce.

Český Krumlov/Valná hromada Lesů města Český Krumlov mohla na počátku tohoto týdne konstatovat uspokojení z hospodaření této nejmenší dceřiné společnosti města.
"Plánovaný výsledek hospodaření této společnosti byl na letošní rok schválen ve výši 1,81 milionu korun," konstatoval včera starosta města Luboš Jedlička. "Lesy se k tomu postavily tak dobře, že už v současné době je tento výsledek splněn a dokonce i překročen." Město má podle starosty jak hodnotné pozemky, tak hodnotný lesní porost nejen ve svém okolí, ale i mezi Přední Výtoní a Lipenskou hrází. Přínos tohoto hospodářství vidí vedení města mimo jiné i v plánovaném a regulovaném odprodeji vytěženého dřeva.

Ředitel firmy Bedřich Navrátil při jednání valné hromady víceméně navázal na výjezdní zasedání rady města, které v prvních zářijových dnech proběhlo doslova v lese jako takovém. Tam radě dokumentoval postup při ochraně stromů před škůdci, kteří se městským lesům nevyhnuli ani v tomto roce. Největší problémy letos ovšem byly s odbytem vytěženého dřeva. To ale byla záležitost celorepubliková. Za ní stojí především polomy, které přinesl nejenom orkán Kyrill.

"To, jaké škody jsme odhadli po Kyrillovi, byla jedna věc, ale během roku nám v těchto poškozených porostech popadaly další stromy prakticky kdykoliv, kdy vál nějaký silnější vítr," upřesnil včera ředitel Lesů Bedřich Navrátil.
V konečném důsledku tato všeobecná situace znamenala celorepublikový nadbytek dřevní hmoty na trhu.
"Odbyt se zpožďoval, takže se nám během srpna do dřeva začal pouštět kůrovec a také cena byla na trhu jiná, než za normálního stavu," okomentoval nejpalčivější část roku ředitel Navrátil.

Důležitou záležitostí bude do budoucna i scelení některých lesních pozemků města. Valná hromada pověřila Navrátila i dalšími kroky právě v této problematice.

Díky velmi dobrým výsledkům hospodaření si pořídí firma nový terénní automobil. Ten starý už má leccos odslouženo a Lesy jej vymění během tohoto měsíce. "Na základě výběrového řízení jsme se rozhodli pro cenově nejlevnější nabídku a tou bude toyota," dodal Navrátil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Lesnictví

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby