Přihlásit

Lidé nesmí chodit do lesů, aby neplašili nakažené divočáky (Mladá fronta DNES)

Do lesů na části území Zlínska, kde řádí africký mor prasat, je ode dneška zakázaný vstup, aby lidé nakažené divočáky neplašili a ti neroznášeli chorobu do dalších míst. V rámci stavu nebezpečí nařídil toto opatření hejtman Jiří Čunek.

Přestože jsou prázdniny, venku je krásné počasí a mohou začít růst houby, lidé v části Zlínska ode dneška až do konce srpna nebudou moci chodit do lesů.

Zákaz se týká zóny s výskytem afrického moru prasat o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních mezi Zlínem, Lípou, Slušovicemi, Březovou, Lukovem a Fryštákem.

Už dříve nechal Zlínský kraj zamořené území ohradit pachovými ohradníky, na konci minulého týdne i elektrickými a hejtman Jiří Čunek tam v rámci stavu nebezpečí zakázal vstup do lesů lidem se psy. Teď po jednání s odborníky opatření ještě zpřísnil.

„Nyní zde bude platit úplný zákaz vstupu a lovu všem osobám kromě těch, které k tomu budou mít povolení. Tedy těch, kteří v zóně bydlí, myslivců, lesních hospodářů a případně zemědělců," prohlásil Čunek. Jde o to, aby lidé neplašili divočáky a ti neutíkali pryč. Už bez toho mají prasata tendence během srpna migrovat jinam za potravou. A tomu je třeba zabránit.

„Chceme zkrátka vytvořit prostředí, v němž se zvířata budou cítit naprosto bezpečně," řekl hejtman. Na zákaz dohlédne státní i městská policie a hříšníky bude případně pokutovat, sankce mohou být až dvacet tisíc korun. „Ve středu ráno zasedá bezpečnostní rada města, tam se dohodneme, jak budeme postupovat. Už ve středu odpoledne ale s kontrolami v lesích začneme," naznačil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Zákaz se týká pouze pohybu v lesích, na polích a polních cestách. Nevztahuje se na obydlí, oficiální příjezdové cesty nebo třeba na zoo Lešná, která se nachází v nákazové zóně.

Budou lidé zákaz respektovat?

Opatření je nešťastné v tom, že právě vrcholí prázdniny a lesy lákají k procházkám. Lidé se o něm dozvědí i díky tomu, že kraj vymění 360 cedulí na okrajích lesů, které upozorňovaly na zákaz vstupu se psy. Starostové obcí v zamořené zóně ale zpřísnění stavu chápou.
„Budeme to respektovat. Zprávu vyhlásíme v obecním rozhlase, aby se to občané dozvěděli," reagoval starosta Lukova Jiří Jangot.
„Je to teď na lidech, jak k nařízení přistoupí," doplnil Daniel Juřík, starosta Veselé, která je uvnitř zamořené zóny. „Chápu to jako další nutné opatření, obezřetnost je namístě. Nedaleko naší obce se před časem našli uhynulí divočáci," uvedl.

Myslivci se zákazem také nemají problém, byť si myslí, že mohl být vyhlášen už dříve. „Mělo se to udělat hned na začátku. Je chyba, že k tomu došlo až teď," podotkl šéf zlínských myslivců Zdeněk Hluštík. Z vlastní zkušenosti také ví, že lidé zákaz vstupu se psy do zamořené zóny ne vždy respektovali. Poblíž zlínské části Vršava, která je v zamořené zóně, viděl několik pejskařů. „Někteří lidé se zákazu jenom smějí," poznamenal Hluštík.

Myslivci jsou rovněž spokojení s tím, že se výrazně zvýší odměna za jedno zastřelené prase (z tisíce na dva tisíce korun) a že jim kraj koupí téměř sedmdesát chladicích boxů na ulovená divoká prasata. To se však týká ostatních částí regionu, kde je lov povolený. V zamořené zóně je stále zakázaný.

„Veterina zabezpečí, aby laboratoře testování zvládly do 24 hodin. Pokud se u uloveného divočáka ukáže, že nakažený nebyl, bude možné jeho maso uvolnit myslivcům ke spotřebě," přiblížil Čunek. Hejtmanství také začne myslivcům v zamořené zóně nakupovat speciální klece, do kterých se budou nakažení divočáci chytat. Představa hejtmana je, že by nakažené kusy měly postupně uhynout a zbývající skončit právě v klecích.

Někteří odborníci ovšem upozorňují, že opatření nejsou dostatečná, elektrické ohradníky prasatům v migraci nezabrání a měly by je nahradit ocelové ploty. „Zónu je třeba hermeticky uzavřít a všechny divočáky zlikvidovat," je přesvědčený expert na zemědělství František Havlát.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-7°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 58%

Vítr: 57.93 km/h

  • 18 Bře 2018 -2°C -7°C
  • 19 Bře 2018 -2°C -7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby