logo Silvarium tisk

Listopad Brouk mění Bruntálsko
Až osmdesát procent lesů pryč, holiny o celkové rozloze stovek hektarů, náhradní výsadba předpokládaná na řadu let dopředu. Po čtyřech letech masivní těžby je konec. Sucho v kombinaci s atakem kůrovce a houby václavky už napořád změnily podobu podhůří Jeseníků.

V oblasti je kalamita v závěrečné fázi. Už letos objem nahodilých těžeb klesal a předpokládáme, že bude klesat dále i v roce 2020," uvedla mluvčí společnosti Lesy ČR Eva Jouklová.

Pozvolný konec boje s kůrovcem hlásí také města a obce ve svých lesích. Zbytky smrčin se dotěžují na Rýmařovsku, Krnovsku i v okolí Bruntálu. „Příští rok bude pryč většina smrků. Dřevo máme složené na zásobách, už není možné jej ani prodat. Starší porosty zanikly, teď se těží čtyřicetileté a mladší," sdělil Jan Rapouch, jednatel Spojených lesů, jež spravují lesní porosty Rýmařova a obcí v okolí. Na maximu těžby byla společnost letos, kdy vytěžila přes dvacet tisíc kubíků, desetinásobek běžné roční těžby před kalamitou. „Příští rok bude poloviční a napřesrok půjde o zbytky," dodal Rapouch.

Smrk v oblasti tvořil 85 procent lesů, a ty jsou pryč. „Na jaře vítr vyvrátil těžbou rozvolněné smrkové porosty, padly i modříny, které zůstaly osamocené. To těžbu navýšilo," dodal Rapouch. Bruntálu kůrovec, sucho a následné vývraty vzaly na dvě třetiny lesů. „Technické služby dotěžují zbytky porostů, zejména už těch mladších. Vlivem sucha odumírají i mladé stromy. Loni vytěžily 20 tisíc metrů krychlových dřeva, letos 6 tisíc, předpoklad na příští rok je 2 až 3 tisíce," nastínil závěrečnou fázi boje s kůrovcem mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Obnova lesů je v plném proudu, během následujícího desetiletí se dnešní mýtiny opět zazelenají, avšak zcela jiným porostem.

Celý článek naleznete v deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě