Přihlásit

Lítý boj o strom. Douglaska má pomoct ve válce s kůrovcem (seznamzpravy.cz)

Douglaska tisolistá zabírá v českých lesích necelého čtvrt procenta plochy. I přesto se teď stala předmětem sváru mezi ekologickými aktivisty a lesnickými výzkumníky.

Již několik let trvající sucho a s ním spojená kůrovcová kalamita viditelně likvidují smrkové lesy v Česku. Smrk je na mnoha místech nahrazován bukem, dubem či jedlí, ale jako vhodné alternativy se jeví i některé takzvaně introdukované dřeviny, což jsou druhy, které se tady sice pěstují desítky let, ale přesto jsou v regionu nepůvodní.

Jejich nejvýraznějším zástupcem je douglaska tisolistá, proti které v uplynulých týdnech vytáhlo do boje Hnutí Duha. Kvůli stromu, který ve skladbě českých lesů zabírá čtvrt procenta, se nyní rozhořel spor mezi aktivisty a akademiky.

Douglaska tisolistá je severoamerický strom podobný smrku, který se do Evropy dostal v první polovině 19. století. Kromě arboret se už 180 let v malém množství pěstuje i v lesích a výzkumníci v dřevině, která patří k největším v Evropě, vidí dobrou alternativu smrku, jehož pěstování ztěžuje měnící se klima v Česku.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+14 # Vladimír Pelíšek 2019-12-16 11:16
Douglaskou se DUHA bohužel střelila do nohy, kdy ukázala, že jí chybí některé základní znalosti - třeba o tom, jak dlouho se u nás už douglaska pěstuje a jaké byly / nebyly zaznamenány dopady.
Douglaska tisolistá rozhodně částečnou náhradou za smrk je, minimálně kvůli své prověřenosti, dlouhodobým zkušenostem s pěstováním jí, široké ekologické plasticitě a samozřejmě výrazně hlubšímu kořenovému systému, než má smrk. Při jejím zastoupení do 5% se opravdu není o čem bavit.
+7 # Starý 2019-12-16 13:11
Duha střílí mimo realitu a to dost silně, jen doufám, že tomu opět naše veřejnost neuvěří.
0 # Vladimír Pelíšek 2019-12-16 13:26
Bohužel musím konstatovat, že lesní program (o jiné jsem se nikdy ani nezajímal) DUHy jde do kopru. Nadšenci a srdcaři, kteří se mnohé doučili a dokázali oponovat lesnickým dinosaurům (Bláha) byli nahrazeni prvoplánovými aktivisty, kteří to nejspíš budou mít jen jako jednu ze zastávek v rámci vyplňování dosud prázdného CV (Skalík). Velké zklamání.
+8 # Starý 2019-12-16 13:38
Tak - také bych podporoval každého, kdo vlastní prací a vůlí dělá a zkouší změny a to i v našem lesním hospodářství. Ať se lidé podělí o zkušenosti, většinou jsou draze a pracně získané a ne dát na pár duháků, kteří za sebou mají co???
Lesní dinosauři se pouze snažili přežít a ekonomicky uživit a to platí i dnes, dokud nebudou zohledněny i jiné funkce lesů, bude platit i dál...to nezměníme.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby