Přihlásit

Lítý boj o strom. Douglaska má pomoct ve válce s kůrovcem (seznamzpravy.cz)

Douglaska tisolistá zabírá v českých lesích necelého čtvrt procenta plochy. I přesto se teď stala předmětem sváru mezi ekologickými aktivisty a lesnickými výzkumníky.

Již několik let trvající sucho a s ním spojená kůrovcová kalamita viditelně likvidují smrkové lesy v Česku. Smrk je na mnoha místech nahrazován bukem, dubem či jedlí, ale jako vhodné alternativy se jeví i některé takzvaně introdukované dřeviny, což jsou druhy, které se tady sice pěstují desítky let, ale přesto jsou v regionu nepůvodní.

Jejich nejvýraznějším zástupcem je douglaska tisolistá, proti které v uplynulých týdnech vytáhlo do boje Hnutí Duha. Kvůli stromu, který ve skladbě českých lesů zabírá čtvrt procenta, se nyní rozhořel spor mezi aktivisty a akademiky.

Douglaska tisolistá je severoamerický strom podobný smrku, který se do Evropy dostal v první polovině 19. století. Kromě arboret se už 180 let v malém množství pěstuje i v lesích a výzkumníci v dřevině, která patří k největším v Evropě, vidí dobrou alternativu smrku, jehož pěstování ztěžuje měnící se klima v Česku.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+14 # Vladimír Pelíšek 2019-12-16 11:16
Douglaskou se DUHA bohužel střelila do nohy, kdy ukázala, že jí chybí některé základní znalosti - třeba o tom, jak dlouho se u nás už douglaska pěstuje a jaké byly / nebyly zaznamenány dopady.
Douglaska tisolistá rozhodně částečnou náhradou za smrk je, minimálně kvůli své prověřenosti, dlouhodobým zkušenostem s pěstováním jí, široké ekologické plasticitě a samozřejmě výrazně hlubšímu kořenovému systému, než má smrk. Při jejím zastoupení do 5% se opravdu není o čem bavit.
+7 # Starý 2019-12-16 13:11
Duha střílí mimo realitu a to dost silně, jen doufám, že tomu opět naše veřejnost neuvěří.
0 # Vladimír Pelíšek 2019-12-16 13:26
Bohužel musím konstatovat, že lesní program (o jiné jsem se nikdy ani nezajímal) DUHy jde do kopru. Nadšenci a srdcaři, kteří se mnohé doučili a dokázali oponovat lesnickým dinosaurům (Bláha) byli nahrazeni prvoplánovými aktivisty, kteří to nejspíš budou mít jen jako jednu ze zastávek v rámci vyplňování dosud prázdného CV (Skalík). Velké zklamání.
+8 # Starý 2019-12-16 13:38
Tak - také bych podporoval každého, kdo vlastní prací a vůlí dělá a zkouší změny a to i v našem lesním hospodářství. Ať se lidé podělí o zkušenosti, většinou jsou draze a pracně získané a ne dát na pár duháků, kteří za sebou mají co???
Lesní dinosauři se pouze snažili přežít a ekonomicky uživit a to platí i dnes, dokud nebudou zohledněny i jiné funkce lesů, bude platit i dál...to nezměníme.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby