logo Silvarium tisk

Přibyslav – Kůrovcová kalamita a její řešení. To bylo jedno z hlavních témat včerejší návštěvy zástupců Ministerstva zemědělství v čele s ministrem Mariánem Jurečkou v Lesním družstvu obcí Přibyslav (LDO). V boji se škůdcem má vlastníkům lesů pomoci také internetová aplikace.

Podle ministra Jurečky vznikla letos internetová aplikace pod záštitou Ministerstva zemědělství s názvem Kůrovcové info.
Jak funguje v praxi, předvedl odborný redaktor Jan Příhoda.
„Projekt vznikl na jaře letošního roku, je zaměřený na výskyt lýkožrouta smrkového, projekt jsme tvořili ve spolupráci s Lesní ochrannou službou," upřesnil Příhoda.

Po otevření příslušných webových stránek majitelé lesů vstoupí do databáze mapující kůrovcovou situaci. Grafy a mapy seznámí majitele lesů s vývojem situace v roce 2016 a s průběhem odchytu lesního škůdce.
„Podle těchto informací majitelé lesů vidí, jak probíhá rojení, jak fungují odchyty, kde dojde k prvnímu a druhému rojení.
„Touto aplikací jsou dnes pokryty všechny okresy, kde se ve zvýšené míře vyskytuje smrk. O tuto internetovou aplikaci mělo zájem 130 respondentů. Máme zmapovaných 177 odchytových ploch a zaznamenali jsme už 2 150 odchytů, takže majitelé lesů mají přehled a mohou reagovat," poskytl Příhoda některé aktuální údaje s tím, že Ministerstvo zemědělství plánuje do budoucna, konkrétně už pro příští rok, rozšířit tuto aplikaci i na výskyt dalších lesních škůdců.

Podle Petra Bureše z lesního hospodářství Ministerstva zemědělství nebylo LDO vybráno k ministerské návštěvě náhodou, neboť se jedná o lesníky, kteří mají kůrovcovou problematiku pod kontrolou a berou ji vážně, což se o všech vlastnících lesa říci nedá. „V ČR patří jen 40 procent lesů státu, ostatní jsou v majetku soukromých osob, kteří se k údržbě lesních porostů staví různě,"podotkl Bureš.
Jak dodal, nastává nejhorší situace v momentě, kdy vlastník lesa podcení nebezpečí výskytu škůdců, který se pak často rozšíří i sousedům. „Ke vzniku kůrovcové kalamity na našem území došlo v roce 2015, vlivem velmi teplého a suchého počasí, přispěla k tomu také oslabená vitalita smrkových porostů na většině území republiky, tím došlo k přemnožení podkorního hmyzu na smrku," upřesnil Bureš s tím, že nejhorší situace je nyní na území severní Moravy. Přestože rok 2016 je podle ministra Mariána Jurečky mnohem příznivější, v lesních porostech se vliv loňského vodního deficitu projevuje neustále.

Přetrvává proto také vysoká populační hustota kůrovce z loňského roku, čímž se tedy logicky zvýší nárůst kůrovcových těžeb ve srovnání s rokem předchozím.
Podle Jiřího Svobody, ředitele Lesního družstva obcí Přibyslav, je ale letošní rok mnohem příznivější, nejsou tak velká vedra a sucha, proto k významnému rozvoji kůrovcové kalamity nedojde. Scénář z loňského roku by se opakovat neměl.
Podle ministra Mariána Jurečky má Česká republika jeden z nejkvalitnějších přístupů k lesnímu hospodářství v Evropě vůbec, a to už od středověku, na což můžeme být právem hrdí. Lesní družstvo obcí Přibyslav vzniklo v roce 1930 a zasahuje na 40 katastrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě