logo Silvarium tisk

Monzunové lijáky na přelomu roku způsobily na východě Malajsie obrovské záplavy a v horských oblastech ve vnitrozemí nečekaně rozsáhlé sesuvy půdy. Pohromy znovu obrátily pozornost k faktu, jak rychle probíhá devastace životního prostředí. Svůj podíl viny nese též masívní odlesňování.
Cameronskou vysočinu považují Malajci za národní perlu. Zelené pohoří o rozloze 712 kilometrů čtverečních je složitým a křehkým ekosystémem, domovem více než 700 druhů rostlin a mnoha živočichů, od ptáků a hmyzu po vzácné plaché horské kozy. Odtud ale pocházejí i velkokvěté růže, gerbery, chryzantémy a další květiny, vyhlášený čaj, zelenina či čerstvé jahody a samozřejmě kvalitní tropické dřevo. A z toho pramení zdejší problém: nepovolené kácení a zakládání ilegálních farem. Na návštěvníky, kteří za soumraku projíždějí nekonečnými serpentinami z pobřežní nížiny vzhůru do centra vysočiny, se z každého údolí vyvalí záplava osvětlených skleníků. Žárovky blikají i vysoko na strmých svazích. Majestát hor, jak se jevily z dálky, dostává pořádně na frak.

Do akce šla armáda

Přezdívka „skryté ruce" se vztahuje na ty, kteří nesou vinu za současný stav přírody nejen na Cameronské vysočině. Jsou to obvykle bohatí a vlivní lidé, často s politickými vazbami, kteří mají výhodné kontakty v úřadech pro udělování licencí jak na těžbu dřeva, tak na zemědělské aktivity.
V poslední době jim však začínají šlapat na paty protikorupční instituce, policie a dokonce armáda. Národní bezpečnostní rada se zavázala vypořádat se se všemi, kteří protiprávně otevírají nové farmy a obnovují ty, které úřady nechaly zlikvidovat. Protikorupční komise odkrývá vazby mezi úředníky a těžaři a zemědělci.
Na Cameronské vysočině už několik měsíců hlídkuje spolu s policií osmdesátičlenný oddíl vojáků. Výsledkem je zadržení více než 550 načerno pracujících dřevařů, kteří čistili prales pro rozšíření zemědělské půdy. Vedení armády dokonce zvažuje, že v horách vybuduje základnu pro zásahovou jednotku v naději, že s muži v uniformách za zády si každý narušitel zákona vše dvakrát rozmyslí.
Je to však běh na dlouhou trať. Teprve když se při návštěvě vysočiny rozčílil místopředseda federální vlády Tan Sri Muhyiddin Yassin nad tím, že jistý majitel nechal svou farmu protiprávně rozšířit až k silnici, každému na očích, aniž by se cokoli dělo, vydal místní úřad příkaz k její demolici. V současnosti čeká stejný osud 300 hektarů ilegálně obdělávané půdy.

Dejte nám vědět, žádají úřady

Vyšlo najevo, že pozemkové úřady mnohde zatajují informace, prozrazují hrozící kontroly. Ve státě Sarawak, kde se ročně vytěží devět miliónů kubíků dřeva, proto úřady zrušily či neobnovily více než polovinu licencí na těžbu, na Cameronské vysočině, kde je vydávání licencí zmrazeno už od roku 2008, probíhá revize dosavadních.
Dřevozpracující podniky a pily dostaly varování před přijímáním kradeného materiálu. Veřejné kampaně žádají obyvatele, aby sami informovali úřady, když vidí těžkou techniku mířit do džungle či slyší v horách motorové pily.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě