logo Silvarium tisk
Název: Martin Komárek je nejraději se sekerou ve výšce
Zdroj: Klatovský deník
Datum: 14.05.2007
Podtitulek: Čtyřnásobný mistr Evropy ve Stihl Timbersports ukázal návštěvníkům Sušice, jak mu vrčí motorová pila.
Autor: ZDENĚK MLNAŘÍK
Rubrika: Zpravodajství

Sušice/Ohání se sekerou v několikametrové výšce, jeho pila dosahuje rychlosti závodního vozu a na mistrovství světa před dvěma roky dosáhl třetího místa. Takový je Martin Komárek z Oseku u Milevska, který je naším předním reprezentantem v dřevorubeckém sportu zvaném Stihl Timbersports. S˙mladým dřevorubcem, který několikrát obhájil titul mistra Evropy, jsme si povídali při sobotním sušickém klání, které navíc pořádal.

Vaší účasti ve Stihl Timbersports určitě předcházela dlouhá cesta. Kudy vedla?

Nejprve jsem navštěvoval dřevorubeckou školu ve Vimperku, poté jsem vystudoval střední lesnickou školu a nakonec jsem si ještě rozšířil vzdělání o obor zdravotnický záchranář. Po studiích jsem si chtěl zachovat fyzičku, takže jsem šel pracovat do lesa. Tam jsem získal potřebnou praxi k tomu, abych se mohl Timbersportu věnovat.

Začínal jste soutěžit u nás, nebo rovnou v zahraničí?

Začínal jsem před šesti lety v˙Německu na tréninkovém kempu. K˙nám se totiž tento sport dostal až o tři roky později. Na tréninkovém kempu jsem soutěžil s dalšími šedesáti nadšenci a nakonec jsem se probojoval na mistrovství Evropy, kde jsem skončil šestý. Díky dřevorubeckému sportu jsem se dostal do spousty zemí, nejdál jsem byl na soutěži na Novém Zélandu.

Stihl Timbersports má několik disciplín. Můžete je nějak přiblížit?

První je Stock saw, což je řezání motorovou pilou. Závodník odřízne z položeného kmene dva kotouče předepsané tloušťky. Jeden kotouč se řeže směrem dolů, druhý opačně. Další disciplínou je Single buck, což je řezání ruční pilou. Při této části soutěže je nutná asistence některého z účastníků, který během řezání pilu promazává. Dále je to Standing chop, což je přesekávání kmene sekyrou a zároveň simulace kácení stromu. Další částí je třeba Underhand chop. To je zase přesekávání ležícího kmene. Závodník stojí rozkročen na špalku, který musí přeseknout. Tahle disciplína vyžaduje zvlášť opatrnost, protože sekera dopadá nakmenmezi lýtka soutěžícího.

Která z disciplín je vaše nejoblíbenější?

Nejraději mám Springboard. Do stojícího kmene udělám zásek a do něj jako klín vrazím prkno s ocelovou špicí. Vyskočím na prkno a stejným způsobem pokračuji výš, až se dostanu k vrcholu kmene. Nahoře na kmeni je přikurtován špalek, který musím přeseknout.

Máte tedy raději sekeru než pilu. Proč?

Je to fyzicky náročnější a tak trochu nebezpečnější. Sekery, které při Stihl Timbersports používáme, se ostřím vyrovnají žiletce.

Která z disciplín je naopak nejoblíbenější u publika?

Myslím, že Hot saw. Tato disciplína je podobná té první, o které jsem hovořil, pouze pila je mnohem výkonnější a kotouče se odřezávají tři.

Při téhle disciplíně rozdávali pořadatelé špunty do uší. Je pila pro tuto část soutěže něčím výjimečná narozdíl od klasických modelů?

Rozhodně. Je to soutěžní pila, takže běžně v lese není k vidění. Výkon motoru je podobný jako u osobního auta, váží téměř třicet kilogramů a řetěz dosahuje rychlosti 280 kilometrů v hodině. Je to špička z produkce Stihl a její cena je sto tisíc korun.

Stejně jako jiné sporty i Stihl Timbersports vyžaduje trénink. Kde sháníte pro přípravy na závody dřevo?

Většinou ho závodníci kupují přímo ze státních lesů nebo na pile. Soutěžící žijí hlavně v oblastech, kde není problém dřevo sehnat. Nejčastěji používáme českou osiku, což je měkké dřevo a dobře se seká. Na zahraničních závodech pak pracujeme s topolem.

Pomohla vám se sháněním dřeva vichřice, která zasáhla začátkem roku celou republiku?

Ani ne. Při tréninku moc dřeva nespotřebujeme.

Nemáte strach ze zranění? Přece jen motorová pila a sekera, jež si nezadá s ostřím žiletky, nejsou zrovna bezpečné hračky.

Chce to samozřejmě zručnost a určitou praxi. Závodníci

jsou většinou dřevorubci z povolání. Samozřejmostí jsou ochranné pomůcky a pravidelná kontrola pil a seker.

Kdyby chtěl někdo začít se Stihl Timbersportem, co musí na začátku očekávat?

Měl by se přihlásit na některý z tréninkových kempů. Tam získají začátečníci průpravu do všech disciplín. Musí mít dobrý zdravotní stav a během pobytu v˙kempu se rozloučit s alkoholem. Letošní tréninkový kemp se koná od 3. do 8. července v Brně - Modřicích a každý z˙účastníků má možnost se i bez předchozích zkušeností probojovat do otevřeného mistrovství ČR a být mezi prvními čtyřmi, kteří pojedou letos hájit naše barvy na mistrovství Evropy. Další z podmínek je pochopitelně plnoletost nebo písemný souhlas zákonných zástupců.

Stihl Timbersports je i přes reklamu, kterou má, poměrně neznámým sportem. Kolik lidí se mu u nás věnuje?

Řádově pár desítek. Já sám jsem se k˙němu dostal před šesti lety a u nás se začal objevovat teprve před třemi roky. Takže je to poměrně novinka. Ve světě je ale rozšířený od roku 1985, kdy se v názvu tohoto dřevorubeckého klání objevilo jméno Stihl.

Jako každý sport je určitě časově i fyzicky náročný.

Přesně tak. Ta fyzická stránka je patrná na první pohled, a kdo si to někdy zkusil, usoudil, že přeříznout kládu dlouhou ruční pilou není nic jednoduchého. Ta stránka financí je také dost důležitá. Při závodech používáme nářadí, které patří ke světové špičce. Ale peníze jsou důležité při každém sportu.

ZDENĚK MLNAŘÍK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě