logo Silvarium tisk

Les poskytoval palivo, materiál pro stavbu budov, zdroj potravy pro obyvatele a jím chovaná hospodářská zvířata, ale také sloužil jako zdroj energie pro obyvatele i rozvíjející se průmysl (vápenka Grygov, pivovary aj.). Dnes lesní porosty, které město získalo navrácením do svého majetku, obhospodařuje akciová společnost Lesy města Olomouce. Jediným akcionářem je statutární město Olomouc.
Historicky se užívání lesa vždy přizpůsobovalo aktuálním potřebám společnosti. Přetrvává tzv. produkční funkce lesa, za důležité jsou však nyní považovány i mimoprodukční funkce vodohospodářská, půdoochranná, krajinotvorná nebo ekologická. Les umí zadržet vodu v krajině, zajistit rovnoměrnost průtoků ve vodních tocích a udržet kvalitu vody ve vodních zdrojích. V poslední době také enormně stoupá význam rekreační funkce lesa.
Nejstarší část lesního majetku (v KÚ Grygov) získala Olomouc v 13. století darem od králů Přemysla Otakara II., Václava III. a později i od Karla IV. (dnes Království Grygov). Postupem staletí se majetek města zvětšoval koupí od jiných vlastníků (Jan z Lipé, kardinál Dietrichstein, Lichtenstein a další) až na 3600 ha v roce 1936. Poválečné příděly zvětšily majetek na čtyři tisíce ha a tato rozloha byla i v roce 1993 předmětem restitucí.
V současné době patří lesní majetek města Olomouce v rámci kraje, hned po církvi, k největším nestátním vlastníkům lesa. Nejvyšší kóta lesního majetku města dosahuje 707 m n. m. (vrchol Pomezí u obce Huzová) a nejníže položená část s nadmořskou výškou 202 m n. m. leží v lese Království u Grygova. Lesy ve vlastnictví města Olomouce mají rozlohu zhruba 3840 ha a prakticky se o tuto výměru stará společnost Lesy města Olomouce, a.s. „Provádíme komplexní lesnickou činnost, při které postupujeme dle platného lesního hospodářského plánu. Máme lesní školky, kde pěstujeme sadební materiál, provádíme pěstební činnost, při které zajišťujeme zalesnění holin vzniklých po těžbách a samozřejmě je na nás také samotná těžba dřeva," říká ředitel společnosti David Janásek. „Základním strategickým cílem naší společnosti je pěstování lesů dle zásad trvale udržitelného hospodaření v souladu sesystémem certifikace PEFC," dodává Janásek.

LOKALITY MĚSTSKÝCH LESŮ
Bruntál chlumní les v k ú. Dětřichov nad Bystřicí
Litovel lužní les v k ú. Unčovice a Střeň, les Rampach
Olomouc les Království, lužní les od Střeně po Horku, Lošov
Šternberk chlumní les v k ú. Huzová, Arnoltice, Mutkov

Odpovídá ředitel Lesů města Olomouce, a.s., David Janásek

- Napadl kůrovec i městské lesy? P. Z.

Lesní porosty se zastoupením smrku jsou v posledních letech napadány podkorním hmyzem – kůrovci.
Primárně je však problém chřadnutí smrku vyvolán změnou klimatu. Nepůvodnost smrkových porostů, nedostatek vodních srážek a vysoké teploty jsou významným stresujícím faktorem, který způsobuje oslabení smrků, které jsou potom intenzivně napadány kůrovci. V současné době provádíme pouze nahodilé těžby napadených stromů. Proto je objem těžeb velmi vysoký. Od jara letošního roku spolupracujeme na projektu s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti, jehož cílem je mimo jiné stanovit pěstební postupy v mladých smrkových porostech v oblasti chřadnutí smrku tak, abychom tyto porosty dokázali udržet co nejdéle životaschopné a dopěstovali je do co nejvyššího věku.

- Kdo se stará o lesní cesty? F. H.

Lesní cesty jsou účelové komunikace, které prvotně slouží k obhospodařování lesního majetku. Samozřejmě že slouží i návštěvníkům lesa. Při probíhajících pracích v lesních porostech jsou cesty využívány těžkou lesní technikou a návštěvníci lesa by měli dbát zvýšené opatrnosti v okolí těchto pracovišť. Je také vypracován pasport lesních cest, který popisuje technický stav komunikací a potřebu investic na opravy. Společně s vlastníkem každoročně plánujeme a postupně realizujeme opravy lesních cest.

- Lze koupit dřevo z olomouckých lesů? A. A.

Prodej kulatého dříví je hlavním zdrojem příjmu naší společnosti. V nabídce máme i palivové dříví a zabýváme se také výrobou štípaného palivového dříví, které lze jednoduše objednat z formuláře na webových stránkách. Jako doplňkový sortiment pak také nabízíme prodej vánočních stromků nebo sazenic.

www.lesyol.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě