Přihlásit

Miliardářova obora úředně neexistuje (MF Dnes)

RADĚJOV Trofejní kousky v hodnotě i stovek tisíc korun chová bezmála 14 let uprostřed bělokarpatských kopců u Radějova na Hodonínsku miliardář Leoš Novotný starší. Součástí rozsáhlého areálu je také luxusní zámeček ve stylu anglických panství, kam se jezdí bavit vybraná společnost. Teď se ale bývalý majitel konzervárny Hamé Babice ocitl ve složité situaci. Obora podle konstatování soudů z právního hlediska neexistuje. Může za to těžko uvěřitelný přešlap úředníků, kteří během rozhodovacího řízení v 90. letech neobeslali všechny jeho účastníky, a povolení proto nenabylo platnosti. Pokud se nepodaří pochybení napravit, bude muset Novotný zvěř přesunout nebo postřílet. Na tuto skutečnost přitom přišly soudy, když řešily žalobu Hnutí Duha. Aktivisté požadovali, aby obora zůstala lidem volně přístupná. Brněnský krajský soud a nyní i Nejvyšší správní soud jim daly za pravdu s tím, že ale v podstatě ani nemohou rozhodovat o něčem, co neexistuje. „Když jsme viděli rozsudek, zůstali jsme jako opaření. Doufáme, že příslušný úřad pochybení vyřeší. I když jsem sám zvědavý jak, protože tehdejší účastníci rozhodovacího řízení o vyhlášení obory jsou většinou již po smrti. Pokud na toto pochybení doplatíme, budeme požadovat od státu odškodnění. Takže je v zájmu úředníků, aby našli cestu, jak z této situace ven," řekl Novotného advokát Josef Němeček.

Redakce má rozsudek Nejvyššího správního soudu k dispozici. Přesně se v něm píše, že zákaz vstupu do honitby lze vydat jen v případě, že určitá honitba existuje. „Velké pochybnosti nabyl už krajský soud a my se s tím ztotožňujeme," poznamenal soudce Karel Šimka.

Co dál s oplocenou oborou?
Rozhodne se ve Veselí

Podle Hnutí Duha jsou závěry soudců dobrou zprávou pro všechny milovníky Bílých Karpat. „Pokud obora nevznikla, měly by urychleně orgány státní správy myslivosti zakročit proti dalšímu provozování loveckých aktivit na tomto území, které navíc poškozují zdejší přírodu. Příklad údajné obory navíc ukazuje, že různé pokusy omezovat lidem možnost navštěvovat a poznávat naši krajinu bývají leckdy naprosto nepodložené a že je důležité se proti nim bránit. Budeme samozřejmě celou kauzu dál sledovat a zvážíme další kroky," uvedl Pavel Dekař z Hnutí Duha, který byl jedním z navrhovatelů zrušení zákazu vstupu do radějovské obory.
Novotného situaci nyní musí vyřešit městský úřad ve Veselí nad Moravou, kde k pochybení došlo. „Situaci analyzujeme a zvažujeme možnosti dalšího postupu," uvedl mluvčí Veselí nad Moravou Jakub Zbořil.

Novotný nemůže očekávat, že mu pomohou Lesy ČR, jež oboru vlastnily v době jejího nepovedeného vyhlášení. Společnost totiž nebyla součástí soudních řízení, která platnost obory řešila. „Proto se k tomu nemůžeme nijak vyjádřit," konstatovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Novotný si oboru v roce 2003 pronajal od Lesů ČR, definitivně ji pak od státního podniku získal o sedm let později. Za 1 130 hektarů v Radějově nabídl celkem 1 390 hektarů lesů na pěti místech republiky. Oboře se věnuje zejména od té doby, co za čtyři miliardy korun prodal firmu Hamé Babice. Ve velkém byznysu je nyní aktivní hlavně jeho syn, který vede dopravní společnost Leo Express. Novotného zástupce věří, že vše se nakonec vyřeší. „Spoléháme také na povolení k honitbě a nájemní smlouvu. Oba dokumenty jsou platné. K pochybení úředníků navíc došlo ještě předtím, než pan Novotný začal na dotčených pozemcích hospodařit. Přece nás nemůže nikdo vyhnat," myslí si Němeček.

Strážnice spory vyřešila, teď chce zůstat stranou

Potíže v souvislosti s provozem obory řeší Novotný prakticky od doby, co se v Radějově usídlil. Spory vedlo s miliardářem i město Strážnice, jež má v uzavřeném areálu své lesy, ve kterých hospodaří. To mu v minulosti zkomplikovali výrazně přemnožení daňci v honitbě, kteří ničili mladé stromky. Kontroly ukázaly, že v oboře bylo 1 258 daňků, tedy třikrát více, než bylo povoleno. Žilo v ní i 66 jelenů, tedy dvakrát více, než připouštěly normy.

Strážnice požadovala, aby Novotný uhradil škody, které zvěř v městském lese napáchala. „Nakonec jsme se dohodli. Byli jsme si vědomí, že Strážnice v tomto sporu tahá za kratší konec. V zastupitelstvu jsme si odsouhlasili, že město stáhne žalobu a Novotný na oplátku umožní městu používat jeho cesty k lesu a postará se, aby nedošlo k přemnožení zvěře. Doposud museli lesníci jezdit obtížným terénem," přiblížil strážnický místostarosta Walter Bartoš (ODS).

Ve sporu šlo o náhradu v řádech desetitisíců. „Nešlo o nějaké horentní sumy, protože zvěř poškodila mladé stromky. Narušila se však celková obnova lesa," vysvětlil Bartoš s tím, že do situace týkající se legálnosti obory město zasahovat nechce.

Komentáře   

+6 # lesmistr 2018-10-22 13:41
Bývalý JM hejtman Hašek ( tehdy ještě ve funkci)před lety prohlásil, že NIKDY nedopustí, aby byla obora zprivatizována, že nedopustí žádnou směnu s pozemky státu ( LČR s.p.) atd. Ale stalo se.
Jestli on ten šikula, v současné době jako poradce ministra zemědělství, nezačal se zpožděním konat. Signatáři směny GŘ Sýkora a ministr zemědělství Šebesta už dávno nejsou ve funkcích, tak by se třeba díra v procesu našla. Ale nebylo by to nyní už docela nevhodné? Lidská závist, spojená navíc s tou "českou mysliveckou" je hrozná věc.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby