Přihlásit

Milka kritizují kraje, ekologové i ministerstva za plán na záchranu lesů (denikreferendum.cz)

Ekologové, čtyři kraje i ministerstva obrany a životního prostředí se důrazně ohradily proti připravované lesní vyhlášce rezortu zemědělství. Vadí jim, že vyhláška nezakazuje vysazování smrkových monokultur a neřeší změny klimatu.

Nevysazujte smrkové monokultury, namísto toho lesy osaďte odolnými druhy stromů. Jinak hrozí rozšíření kalamity do lesů na většině území České republiky. Tento a podobné apely zaslali v pondělí ministrovi zemědělství v demisi Jiřímu Milkovi (ANO), který nedávno předložil k připomínkám novou vyhlášku o rozvoji lesů, ekologové, odborníci, zástupci čtyř krajů, ale i rezorty životního prostředí a obrany.

Ekologové již před dvěma týdny upozornili, že připravovaná vyhláška umožňuje opakovanou výsadbu smrkových monokultur i do míst, která jsou kvůli rozšíření kůrovce v kalamitním stavu. Ministerstvu životního prostředí vadí zejména, že nová vyhláška nereaguje na změny klimatu, projevující se silným suchem, a nenapravuje historické pochybení v podobě rozšíření smrků do nižších a středních poloh mimo místa pro jejich ideální výskyt.

„Potřebujeme začít nahrazovat smrk v některých souborech lesů středních poloh dubem nebo bukem a dalšími dřevinami. Vzhledem k nejistotě dalšího vývoje a reakcí lesních porostů na změny klimatu je nezbytné začít pěstovat pestré směsi více druhů dřevin, věkově i prostorově diferencované," uvedlo ministerstvo životního prostředí ve svých připomínkách k vyhlášce.

Podobně hovoří také ministerstvo obrany, které je zřizovatelem Vojenských lesů a statků. „Jsme si vědomi faktu, že se jedná o návrh vyhlášky, ale současný špatný stav našich lesů je mimořádným důvodem pro uskutečnění změn, které naše lesy pomohou ozdravit. Návrh prakticky vůbec nezohledňuje realitu nárůstu teplot a změnu charakteru současné vegetační stupňovitosti," konstatoval rezort obrany.

Mimo ministerstva kritizují vyhlášku také Agrární komora a čtyři kraje, konkrétně Liberecký, Zlínský, Jihomoravský a kraj Vysočina. Například Zlínský kraj navrhuje kompletně odstranit smrk ze základních cílových dřevin pro stanoviště v nižších a středních polohách, což znamená přibližně do sedmi set metrů nad mořem.

„Chce-li česká vláda skutečně řešit problémy v lesích, měl by nejdřív ministr Jiří Milek vyslyšet připomínky krajů, Agrární komory a ministerstev, která opravují jinak docela tragickou vyhlášku. Pokud myslí vláda svou reakci na kalamitu smrkových monokultur vážně, nemůže připomínky ministerstev i ohrožených krajů mávnutím ruky ignorovat," řekl expert na ochranu lesů Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Ministerstvo zemědělství na kritiku odpovídá mlčením
Ministerstvo zemědělství se v minulosti bránilo, že ač nová vyhláška nezakazuje výsadbu smrků a neomezuje druhovou rozmanitost lesa, tak poskytuje majitelům lesů „variabilitu rozhodování o způsobu hospodaření, a to zejména pokud jde o využití široké skladby dřevin".

Na dotazy Deníku Referendum, jaká je reakce ministerstva na připomínky, tiskové oddělení odpovědět odmítlo. „Připomínky z meziresortního připomínkového řízení vypořádáme ve standardní lhůtě, do té doby je nebudeme komentovat," informovalo Deník Referendum tiskové oddělení ministerstva.

Podobně argumentuje i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). I podle něj vyhláška, kterou začalo ministerstvo připravovat už za jeho vlády, pomůže vysazování různorodých druhů stromů. „Jedním z důležitých problémů současného stavu lesů je také nedostatek kapacit, a to nejen u Lesů ČR, ale i jiných subjektů, které se o lesy starají," řekl Deníku Referendum Marian Jurečka.

Podle programového ředitele Hnutí DUHA Jiřího Koželouha ale vyhláška vlastníkům lesů dává až příliš velkou volnost a na mnoha místech povede právě k výsadbě smrků. „Hlavním problémem vyhlášky je fakt, že dovoluje sázení smrků i v ohrožených lokalitách. Pouze varuje, že je to rizikové," řekl Deníku Referendum Koželouh.

Kvůli kůrovcové kalamitě svolali Piráti na začátek prázdnin mimořádné jednání Sněmovny, na kterém chtějí projednávat možnosti dalšího rozvoje českých lesů. Návrh na svolání mimořádné schůze podpořila většina sněmovních stran.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál
Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Lesnictví

V aktuální fotoreportáži přináší redakce Silvaria fotografie z rekognoskačního letu nad lesními porosty vybraných krajů. Trasa letu z velké části kopírovala oblasti šíření kůrovcové kalamity...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 64%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Zář 2018 27°C 15°C
  • 20 Zář 2018 28°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby