logo Silvarium tisk

POD KAŽDOU PLOCHOU lesní půdy leží ohromná vzájemně propojená pavučina života. Lesní ekoložka Suzanne Simardová ji přirovnává k jakémusi druhu skryté inteligence. Pomocí sledování specifi ckých chemických látek společně s dalšími vědci zkoumala stromy. Pozorovala, jak v kanadských lesích „mluví" douglasky tisolisté a vytvářejí symbiotické neboli mykorhizní vztahy s houbami, předávají si stresové signály a vzájemně sdílejí zdroje živin.

1 Přebytečná produkce

Vyšší starší stromy – nazývané mateřské – mají často lepší přístup ke slunečnímu svitu, takže produkují z fotosyntézy víc cukru, než potřebují.

2 Látková výměna

Masa houbových vláken neboli mycelium obepíná výhonky kořenů a dodává jim živiny z půdy výměnou za cukr, který houba postrádá. 

3 Hloubkové spoje

Slabší douglasky ve stinném patře lesa se napojují do sítě s přebytkem zdrojů. Borovice mohou sdílet zdroje s jinými druhy, jako třeba s břízami.

Varovné signály

Stromy ve stresu mohou prostřednictvím sítě nejen přenášet zdroje jako vodu, ale mohou i vysílat chemické signály, které spouštějí obranné mechanismy u jiných stromů. V souvislosti se změnou klimatu se očekává nárůst hrozeb, jako je zamoření hmyzem a sucho.

ZTRACENÉ SPOJE

Díky sdílení zdrojů jsou zasíťované lesy se zdravými mateřskými stromy stále houževnatější. Vědci zjišťovali DNA hub, aby mohli mapovat spoje v kanadském lese (A). Přitom odhalili, že výběrové odstranění mateřských stromů (B), například při kácení nebo invazí hmyzu, může způsobit ztrátu více spojů, než kdyby stromy byly odstraněny náhodně. Úplné odlesnění by zničilo všechny spoje.

Sezonní partneři

Opadavá bříza papírovitá a stále zelená douglaska tisolistá si sezonně vyměňují zdroje.
Na jaře a na podzim sdílejí douglasky s bezlistými břízami cukr. V létě ho břízy zastíněným douglaskám vracejí.

Příprava borovic

Douglasky infikované housenkami vysílají stresové signály blízkým borovicím.

Lesní školka Douglasky tisolisté využívají podzemní síť k identifikaci a výživě svých semenáčků. Všechny vzdálenosti odpovídají měřítku. Průměry příčného řezu kmenem stromů jsou ve větším měřítku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě