logo Silvarium tisk
Autor: Michal Verner
Rubrika: Východní Morava

Štědrý den se rychle blíží, počty prodaných stromečků se denně zvyšují. Prodejci si mnou ruce. Lidé kupují živé stromky čím dál více, i přes jejich stoupající cenu. Lesáci si pochvalují rok od roku klesající počty krádeží v lesích.

Zlínský kraj - Bez vůně jehličí si Vánoce neumíme představit. To říká řada lidí a prodejci v regionu se radují. V kraji se denně prodají stovky vánočních stromků.
 Zvláště před supermarkety mají obchodníci nezbytného symbolu Vánoc žně. "Teď prodám stromků v průměru sedmdesát denně, ale v příštích dnech to může být až sto třicet za den," počítal Vladimír Bernat z Brna, který zaujal výhodnou pozici před zlínským obchodním centrem Čepkov.

Stoupá obliba živých stromků, ale i jejich cena Také další prodejci tu pravou nákupní horečku teprve čekají. "Hlavní nápor lidí bude o víkendu a pochopitelně během posledního předvánočního týdne," řekl jeden z prodejců před supermarketem Kaufland v Uherském Hradišti.
 Na nezájem si stěžovat nemohou, přestože nyní zaplatíme za stromek více, což potvrdila řada kupujících i samotných obchodníků.
"Ceny šly oproti předchozím rokům mírně nahoru," řekl prodávající z Hradiště.

Za nejoblíbenější jedle o výšce kolem dvou metrů tak lidé zaplatí šest set až šest set padesát korun za kus. Například ve zlínském OBI se ale dají dvě stovky ušetřit.
"V kategorii od 1,8 do 2,2 metru tu máme normandské jedle za 429 korun. Ty nejmenší, co měří metr až metr třicet, prodáváme v akci za 249 korun," řekl Jiří Kratochvíl ze zahradního oddělení.
O něco levnější jsou také populární stříbrné smrky.
"Za jeden centimetr dá u nás zákazník zhruba dvě a půl koruny, cena však závisí ještě na celkovém vzhledu," sdělil vedoucí tlumačovského zahradnictví Jiří Talaš.
Dvoumetrový stříbrný smrk se dá v kraji pořídit za částku od čtyř do pěti set. Nejlevnější jsou samozřejmě klasické smrčky a borovice, které se ve stejné výšce dají koupit za dvě až tři sta korun. Na Vsetínsku ale i za stovku. "U jehličnanů se bude cena pohybovat od sta do dvou set korun," informoval mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš.

Mnoho rodin by na Vánoce bez živého jehličnanu nemohlo být."Ta vůně mě vrací znovu do dětství, nedokážu si svátky bez ní představit," zavrtěla hlavou Hana Olšovská z Březnice na Zlínsku.A zájemců o živé stromečky v posledních letech přibývá. "Chodí spousta lidí, kteří říkají, že měli umělý, ale teď chtějí změnu. Víte, on si každý stěžuje na nedostatek peněz, ovšem o Vánocích se praští přes kapsu," řekl Bernat.Někteří by však těch pár stokorun rádi ušetřili i za cenu krádeže.
"To se děje každoročně a zcela zamezit tomu nelze. V posledních letech je ale těchto problémů méně. Lidé si raději stromek koupí," říká ředitel společnosti Lesy a statky Tomáše Bati v Loučce na Vsetínsku Miroslav Hovořák.

Ve Valašském Meziříčí se zlodějům brání zákazem vstupu do městských lesů, a to už několik let. "Ostražitost zvýší také městská policie," řekl ředitel tamní společnosti Městské lesy a zeleň Marek Netolička.Omezení potrvá až do Štědrého dne. Vztahovat se bude na porosty mladší dvaceti let.Dodržování zákazu budou kontrolovat hlídky lesní stráže a za jeho porušení budou oni i policisté udělovat pětisetkorunovou pokutu.Pod ochranou tam však nejsou pouze jehličnany v lesích, nýbrž i uvnitř města.
Stromy, které by mohly padnout za oběť zlodějům, v řadě měst opatří nástřikem představujícím směs repelentů a ovčího tuku, jež za pokojové teploty silně zapáchá.
"Takto do konce týdne ošetříme zhruba pět stovek stromků," řekl vedoucí střediska zeleně v Meziříčí Vladimír Jurečka.

Výdajům za čerstvý stromek a starostem s jeho sháněním se zcela vyhnul důchodce Ludvík Stloukal z Uherského Hradiště. Pořídil si totiž umělý.
"Před dvaceti roky bych si to už kvůli dětem nebo vnukům nedokázal představit. Ale dnes dám ty tři nebo čtyři stovky raději do dárků."
I vyrobený stromeček může mít své kouzlo. "Udělal jsem si jej sám z drátů a vlny. Máme ho a každé Vánoce používáme tak třicet let. Stal se již rodinnou tradicí," řekl Miroslav Pospíšil, který právě míjel ohradu s přírodními jehličany ve Zlíně. "Ten můj neopadává," dodal s úsměvem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě