Přihlásit

Motokrosové tratě místo jízd po lese (ČT 1)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Přesunout motorkáře z lesů na motokrosové tratě, to je cílem Lesů České republiky a Autoklubu. Jejich společná kampaň nazvaná Ne po lese se teď znovu rozběhla po zimní pauze a následné koronavirové krizi. Nabízí slevu na tréninkovou jízdu i seznam legálních tratí. V lese můžou motorkáři například poškodit porost, to na trati nehrozí, a navíc tam jezdci mají i zázemí.

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka
Začátečník s motokrosovou motorkou i zkušený jezdec na enduru. Pavel Horák a Přemysl Hájek přijeli trénovat do Dalečína na Žďársku. Každý z nich má přitom na trať jiné nároky.

Pavel HORÁK, hobby jezdec
Základ naučení určitě, mám tam nějakou bezpečnost, většinou tam se mnou jsou nějaký známí, mám zázemí.

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka
To druhého jezdce baví i obtížnější úseky.

Přemysl HÁJEK, motokrosový jezdec
Když chcete natrénovat skákání nebo si zkusit s tou motorkou chvíli letěl vzduchem, tak tady ty lavice jsou k tomu tak přizpůsobený. Na tý trati jakoby dost bezpečně a dost v pohodě si můžete ten adrenalin vybít.

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka
A právě o vybití adrenalinu na trati místo například tohoto lesa u Vizovic jde v kampani Ne po lese. Do kampaně je teď zapojeno 16 motokrosových tratí a předpokládá se, že další budou přibývat. Autoklub nabízí slevy na jízdu a na to, že do lesa motorky nepatří, začal upozorňovat i na velkých akcích, jako jsou závody.

Jan ŠTOVÍČEK, prezident, Autoklub ČR
Černé ježdění po lese prostě místo nemá, je to velice škodlivé pro les, pro zvěř.

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka
A někdy můžou být ohrožení i lesní dělníci. To, když narazí na agresivní motorkáře, jako se to stalo na začátku června v Sentiicích u Tišnova. Jezdec tam přejel lesníkovi nohu, policie po skupině pořád pátrá.

Bohumil MALÁŠEK, mluvčí, Policie Jihomoravského kraje
Motorka je v tomto případě zbraň, takže spíš bych volil defenzívní taktiku. Snažil bych se to jednání nějakým způsobem zadokumentovat, pak samozřejmě toto jednání oznámil.

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka
Podle mluvčí Lesů Evy Jouklové není výjimkou, že na některá místa jezdí skupiny motorkářů opakovaně.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí, Lesy ČR
Brání tak obnově krajiny po kalamitě, protože často poškozují sazenice na zalesněných plochách, způsobují erozi půdy, porušují zákon. Při jediném vjezdu do jediné lokality počítáme škody v desetitisících.

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka
To na motokrosové dráze takové škody nehrozí, a navíc lze vyzkoušet třeba trať, kde se jezdí mistrovství světa. Barbora Měchurová, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Odborná sdružení společně k novele zákona o myslivosti

Odborná sdružení společně k novele zákona o myslivosti

Lesnictví

Dne 14. července 2020 se v sídle Asociace soukromého zemědělství ČR v Praze konala tisková konference uskupení osmi subjektů zastupujících vlastníky honebních pozemků, sedláky, lesníky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby