Přihlásit

Možný kolaps lesnických a dřevařských firem v Česku (Radiožurnál)

Název: Možný kolaps lesnických a dřevařských firem v Česku
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 03.01.2007
Relace: Otázka dne

Moderátor
Lesnické a dřevařské firmy nejspíš propustí stovky lidí a začnou vyčíslovat stamilionové ztráty, protože v polovině všech tuzemských lesů se od počátku roku přestává těžit. O tom je Otázka dne. Kolaps podle Hospodářských novin způsobil podnik Lesy České republiky. Ten měl koncem loňského roku zrušit smlouvy, podle kterých pro něj na zakázku pracovaly soukromé firmy. Je to téma pro ředitele podniku Františka Koníčka. Přeji dobré ráno.

Host (František Koníček):
Dobré ráno přeji.

Moderátor
Pane řediteli, co vás vedlo ke zrušení těch smluv se soukromými formami?

Host (František Koníček):
Já myslím, že mě k tomu nevedlo vůbec nic. To jako je pravomoc a rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které jasně deklarovalo, že smlouvy z roku 2004 a 5 uzavřené na začátku roku 2006 jsou nezákonné a my jsme v nich nemohli prostě pokračovat, protože ty smlouvy prostě dál prolongovat nešlo.

Moderátor
A kdo nese odpovědnost za to, že ty smlouvy byly takto postaveny?

Host (František Koníček):
No já si myslím, že v té době tam byl nějaký management, který asi jako je třeba, aby sám zvažoval, nakolik jako se choval podle zákona nebo nechoval, ale tohleto není záležitost současného managementu a my s těmi minulými smlouvami nemáme nic společného. Dnes je třeba se naopak jako zabývat tím, co bude do budoucna v roce 2007 a to je podle mého názoru jako zásadnější problém.

Moderátor
Vezmu vás za slovo. Výpadek těžby má prý trvat nejméně do konce února, čili jak hodláte překonat ty dva měsíce, než budou moci firmy zase pracovat? Připravili jste se nějak na tu situaci?

Host (František Koníček):
No tak podívejte se, za prvé je třeba pořád opakovat a donekonečna tak, aby to prostě kdokoliv znal a věděl, že ta situace, která vznikla, vznikla prostě nebo je založena minulým obdobím. My v rámci zákona jsme se snažili řešit pouze taková východiska nebo najít taková východiska, která byla zákonná a která byla v souladu se zákonem, a proto jsme vyhlásili výběrová řízení. Výběrová řízení, která jsme vyhlásili, ta prostě, já doufám v to, že do konce ledna bude prvoinstančně rozhodování prostě předsedy nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a podle toho potom uvidíme. Ale pokud jde o ta konkrétní opatření, na který vy se tážete, tak je to jednoduchý. My jsme už jako v loňském roce zahájili i preventivně to, že jsme předsunuli deset procent těžeb ze současného roku do minulého roku, listopadu a prosince, kde disponujeme určitými zásobami zboží nebo dřeva, který budeme dodávat jako našim partnerům. To za prvé. Za druhé disponujeme určitou kapacitou 500 tisíc kubíků svých vlastních přímo řízených závodů, který přesunou těžby zejména na období ledna, února a března do doby, než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude schopen prostě dát jakýkoliv verdikt, který se týká právě těch dneska už vyhodnocených výběrových řízení.

Moderátor
Je ve vaší moci pomoci nějak těm lesnickým nebo dřevařským firmám, kterých se výpadek týká, které mluví o nutnosti propouštění a tak dále?

Host (František Koníček):
No já si myslím, že Lesy České republiky nejsou ten subjekt, který by měl hojit jakékoliv podnikatelské prostě aktivity a jakékoliv omyly jako v podnikání. Tady to nepřísluší Lesům jako státnímu podniku. Nám přísluší to,a bychom podle zákona o lesích byli schopni řešit záležitosti, které se týkají hospodaření v lese a to my zcela určitě zajišťujeme a já nevidím žádný důvod ani k panice, ani k tomu, aby byly zajišťovány dodávky dříví tak, jak máme se smluvními partnery nebo obchodními partnery dohodnutý. Koneckonců smlouvy, který by se měly týkat tohoto roku, budou uzavírány v tomto a příštím týdnu na období celého roku 2007.

Moderátor
Podle vás tedy, jestli dobře rozumím vaši slovům, se ta situace nijak zvlášť nepromítne do ceny dřeva nebo papíru?

Host (František Koníček):
No, pane redaktore, to bych musel být věštec, protože to já nedokážu a to nedokáže ani kdokoliv jiný, tedy na úrovni zpracovatelů či výrobců nebo zpracovatelů celulózy. To je prostě otázka, která je nesmírně složitá. Ale v každém případě jde vo to, že pokud jako cena vlákniny či surové kulatiny půjde nahoru, tak já se domnívám, že v určitém prostě přiměřeném měřítku se promítne do ceny řeziva, případně do cen celulózy. Ale to je otázka trhu, nakolik to bude akceptovat či nebude.

Moderátor
Dobře, děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Host (František Koníček):
Děkuji vám, na shledanou.

Moderátor
Tak to byl ředitel podniku Lesy Česká republika František Koníček.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby