Přihlásit

Možný kolaps lesnických a dřevařských firem v Česku (Radiožurnál)

Název: Možný kolaps lesnických a dřevařských firem v Česku
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 03.01.2007
Relace: Otázka dne

Moderátor
Lesnické a dřevařské firmy nejspíš propustí stovky lidí a začnou vyčíslovat stamilionové ztráty, protože v polovině všech tuzemských lesů se od počátku roku přestává těžit. O tom je Otázka dne. Kolaps podle Hospodářských novin způsobil podnik Lesy České republiky. Ten měl koncem loňského roku zrušit smlouvy, podle kterých pro něj na zakázku pracovaly soukromé firmy. Je to téma pro ředitele podniku Františka Koníčka. Přeji dobré ráno.

Host (František Koníček):
Dobré ráno přeji.

Moderátor
Pane řediteli, co vás vedlo ke zrušení těch smluv se soukromými formami?

Host (František Koníček):
Já myslím, že mě k tomu nevedlo vůbec nic. To jako je pravomoc a rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které jasně deklarovalo, že smlouvy z roku 2004 a 5 uzavřené na začátku roku 2006 jsou nezákonné a my jsme v nich nemohli prostě pokračovat, protože ty smlouvy prostě dál prolongovat nešlo.

Moderátor
A kdo nese odpovědnost za to, že ty smlouvy byly takto postaveny?

Host (František Koníček):
No já si myslím, že v té době tam byl nějaký management, který asi jako je třeba, aby sám zvažoval, nakolik jako se choval podle zákona nebo nechoval, ale tohleto není záležitost současného managementu a my s těmi minulými smlouvami nemáme nic společného. Dnes je třeba se naopak jako zabývat tím, co bude do budoucna v roce 2007 a to je podle mého názoru jako zásadnější problém.

Moderátor
Vezmu vás za slovo. Výpadek těžby má prý trvat nejméně do konce února, čili jak hodláte překonat ty dva měsíce, než budou moci firmy zase pracovat? Připravili jste se nějak na tu situaci?

Host (František Koníček):
No tak podívejte se, za prvé je třeba pořád opakovat a donekonečna tak, aby to prostě kdokoliv znal a věděl, že ta situace, která vznikla, vznikla prostě nebo je založena minulým obdobím. My v rámci zákona jsme se snažili řešit pouze taková východiska nebo najít taková východiska, která byla zákonná a která byla v souladu se zákonem, a proto jsme vyhlásili výběrová řízení. Výběrová řízení, která jsme vyhlásili, ta prostě, já doufám v to, že do konce ledna bude prvoinstančně rozhodování prostě předsedy nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a podle toho potom uvidíme. Ale pokud jde o ta konkrétní opatření, na který vy se tážete, tak je to jednoduchý. My jsme už jako v loňském roce zahájili i preventivně to, že jsme předsunuli deset procent těžeb ze současného roku do minulého roku, listopadu a prosince, kde disponujeme určitými zásobami zboží nebo dřeva, který budeme dodávat jako našim partnerům. To za prvé. Za druhé disponujeme určitou kapacitou 500 tisíc kubíků svých vlastních přímo řízených závodů, který přesunou těžby zejména na období ledna, února a března do doby, než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude schopen prostě dát jakýkoliv verdikt, který se týká právě těch dneska už vyhodnocených výběrových řízení.

Moderátor
Je ve vaší moci pomoci nějak těm lesnickým nebo dřevařským firmám, kterých se výpadek týká, které mluví o nutnosti propouštění a tak dále?

Host (František Koníček):
No já si myslím, že Lesy České republiky nejsou ten subjekt, který by měl hojit jakékoliv podnikatelské prostě aktivity a jakékoliv omyly jako v podnikání. Tady to nepřísluší Lesům jako státnímu podniku. Nám přísluší to,a bychom podle zákona o lesích byli schopni řešit záležitosti, které se týkají hospodaření v lese a to my zcela určitě zajišťujeme a já nevidím žádný důvod ani k panice, ani k tomu, aby byly zajišťovány dodávky dříví tak, jak máme se smluvními partnery nebo obchodními partnery dohodnutý. Koneckonců smlouvy, který by se měly týkat tohoto roku, budou uzavírány v tomto a příštím týdnu na období celého roku 2007.

Moderátor
Podle vás tedy, jestli dobře rozumím vaši slovům, se ta situace nijak zvlášť nepromítne do ceny dřeva nebo papíru?

Host (František Koníček):
No, pane redaktore, to bych musel být věštec, protože to já nedokážu a to nedokáže ani kdokoliv jiný, tedy na úrovni zpracovatelů či výrobců nebo zpracovatelů celulózy. To je prostě otázka, která je nesmírně složitá. Ale v každém případě jde vo to, že pokud jako cena vlákniny či surové kulatiny půjde nahoru, tak já se domnívám, že v určitém prostě přiměřeném měřítku se promítne do ceny řeziva, případně do cen celulózy. Ale to je otázka trhu, nakolik to bude akceptovat či nebude.

Moderátor
Dobře, děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Host (František Koníček):
Děkuji vám, na shledanou.

Moderátor
Tak to byl ředitel podniku Lesy Česká republika František Koníček.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa po kůrovcové kalamitě...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Lesnictví

Nový projekt NEKRMBROUKA.CZ přináší drobným vlastníkům lesů bez lesnického vzdělání jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity a přispívá...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby